Żywienie niemowląt. O zmieniających się co chwila wyznacznikach. 0

Kiedy Leo skończył 6 miesięcy nasz pediatra stwierdził, że jest o 2 kg większy niż mógłby być w tym wieku, dlatego powinnam mu rozszerzać dietę na hurra. Dożywiać to on się specjalnie początkowo nie dawał wcale, bo łyżeczka nie chciała mu w ogóle przejść przez buzię. W końcu jednak ten cud nastąpił :-) Od tamtej pory działamy wytrwale. Tymczasem, chciałam Ci koniecznie napisać nie o wadze mojego małego dzidzia, nie o naszych potyczkach z rozszerzaniem diety, ale o tym, co mnie zaskoczyło.

ywienie niemowląt

Pediatra oznajmił, że Leo ma jeść jedno jajo tygodniowo. W pierwszej chwili pomyślałam, że musiałabym je przemielić, żeby mu je do tego małe dziubka załadować, ale zdziwiło mnie mimo wszystko to „całe jajo”. Do tej pory mowa była tylko o żółtku, a białko miało wejść na talerz po skończeniu 11-12 miesiąca życia.

- „Wyznaczniki się zmieniły?” – zapytałam niepewnie, sądząc, że to jakaś fanaberia lekarza.

-„Tak, to najnowsze z tego roku”

No tak, wydawało mi się, że wiem już niemal wszystko, że zęby zjadłam na rozszerzaniu diety, tymczasem musiałam się ponownie doedukować ;-) W międzyczasie trafiłam też na mamine forum, gdzie ktoś pisał o tymże właśnie jajku, posądzając lekarza o ciemnotę ;-)

Wytyczne żywienia niemowląt

Zmieniają się jak w kalejdoskopie. Śledzę to od ponad 9 lat (tak, wtedy przyszła na świat moja chrześnica :-)) i jestem zaskoczona tą zmiennością. Np. Jeszcze te 9 lat temu uważało się, że dzieciom nie wolno za bardzo urozmaicać diety, że nie można przez długi czas dawać glutenu, że jajko to dopiero po roku. Krążyło też wiele mitów, w tym np. o orzechach arachidowych, że ani kobieta w ciąży ani matka karmiące nie powinny ich jeść, bo w przeciwnym razie alergia u malucha gwarantowana. Dużo mówiło się też na temat alergenów i tego, że nie można ich podawać w żadnym wypadku zbyt szybko…. Tymczasem…. Nie minęło kilka lat i kazano te alergeny wprowadzać, a już w 2015 pojawiły się wyniki badań, które pokazały, że kobiety powinny jeść np. arachidy, bo są spore szanse, że uchroni to dziecko WŁAŚNIE przed arachidową alergią.

zywienie

Zmiany dotyczące schematu żywienia niemowląt to jakaś chora moda?

Nie. Są związane z badaniami i z postępem. Co chwila pojawią się nowe dane medyczne, nowe informacje, a WHO na ich podstawie analizuje i zmienia dotychczasowe wytyczne. Pediatra powinien je znać i dawać zalecenie zgodnie z najnowszym schematem. Tym bardziej, że w miarę upływu lat te wyznaczniki stają się coraz mniej restrykcyjne. A więc nie napiszę Ci, że masz to olać i kierować się tylko zdrowym rozsądkiem, pytać innych mam na forach, słuchać teściowych, bo właśnie te globalne rekomendacje, są poparte wieloma analizami i badaniami.

Schemat żywienia niemowląt 2016

W 2016 roku pojawiły się nowe zmiany do obowiązującego od 2014r. schematu żywienia niemowląt, sprawiając, że jest on obecnie o wiele mniej restrykcyjny. Co ciekawe zostało też zniesione istniejące do tej pory rozgraniczenie dotyczące podziału na dzieci karmione naturalnie i dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Nie mamy więc dwóch schematów, tylko jeden ważny dla wszystkich.

Oczywiście nadal do 6 miesiąca życia dziecko powinno być żywione wyłącznie mlekiem, albo naturalnym, albo modyfikowanym. Wprawdzie już od 4 miesiąca (po 17 tygodniu) można wprowadzać do diety dziecka inne produkty niż mleko, jednak chodzi tutaj w znacznej mierze o próbowanie, a nie o zastępowanie żywienia mlekiem (za ESPGHAN, Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywienia – EFSA i Polskim Towarzystwem Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci). Jest to wzmianka która istnieje już od dawna.

Główne zasady aktualnego schematu żywienia niemowląt

Poniżej podaję Ci informację o tym, co się takiego zmieniło, podkreślając najważniejsze elementy obecnego schematu.

Zasada nr 1 – Jeden wspólny schemat żywienia dla dzieci karmionych piersią i dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Zasada nr 2 – Do 6 miesiąca życia dziecko powinno być żywione wyłącznie mlekiem, albo naturalnym, albo modyfikowanym.

Zasada nr 3 – Rodzic decyduje – CO i KIEDY da dziecku do zjedzenia. Jednak to od DZIECKA zależy, czy to zje i w jakiej ilości.

Z tą zasadą łączy się jeszcze jedna bardzo ważna, która mogłaby się nie spodobać naszym babkom – NIE PRZEKARMIAĆ! NIE KARMIĆ NA SIŁĘ! NIE ZAGADYWAĆ i NIE ZABAWIAĆ, aby dziecko zjadło więcej. Do tej pory schemat mówił o konkretnych ilościach, określał mililitry, gramy i porcje. Praktycznie nie zakładał, że dziecko może zjeść mniej. Teraz podejście jest bardziej elastyczne.

Zasada nr 3 – Nie trzymamy się sztywno schematu, ale kierujemy się potrzebami i umiejętnościami dziecka

Wcześniej stosowano sztywny kalendarz. Kończył się jeden miesiąc, zaczynał następny i przychodziła kolej na nowe produkty. Teraz odbywa się to bardziej w przedziałach czasowych i jest również uzależnione od tego czy dziecko siedzi, chodzi, czy ma odruch ssania, czy potrafi rozgryzać pokarmy, itp.

Zasada nr 4 – Całe jajo

Dotychczasowe zasady mówiły o wprowadzaniu żółtka w 7 miesiącu i białka w 11.-12. miesiącu. Teraz możemy podawać całe jajo raz na tydzień już od 7 miesiąca, np. 2 razy po pół.

Zasada nr 5 – Nie czekaj z wprowadzaniem alergenów

Już w 7 miesiącu możemy podawać niektóre produkty mleczne, ale tylko takie przeznaczone dla niemowląt. Kefiry, serki i jogurty dziecko może jeść od 11 miesiąca jako samodzielny posiłek. Nie powinny być one jednak dodatkowo słodzone.

Zasada nr 6 – Mleko krowie możemy podawać po 1 roku życia

Musimy jednak pamiętać, że nie jest ono wystarczającym źródłem żelaza, ma niezbyt korzystne dla dziecka proporcje: białka,  niektórych składników mineralnych i kwasów tłuszczowych.

Zasada nr 7 – Ile witaminy D i K

Tutaj zalecenia również są bardzo często zmieniane. Najnowsza propozycja dotyczy rezygnacji z podawania witaminy K. Suplementowanie tą witaminą przez mamy ma być zastąpione zastrzykami. Dane te jednak nie weszły jeszcze w życie.

Jeśli chodzi o witaminę D – wszystkie dzieci do ukończenia 6 miesiąca życia powinny przyjmować 400 IU, a od 7 aż 600 IU. Kiedy skończą rok dawka wzrasta do 600-1000 IU.

I oczywiście stara już zasada:

Zasada nr 8 – Najpierw warzywa a potem owoce

Pojawia się pytanie – zacząć od kleiku, owoców czy warzyw? Mimo iż najbardziej właściwym wydaje nam się jabłko, warto jednak zacząć od marchewki. Warzywa mają mniej wyrazisty smak, owoce są słodkie i nie tak mdłe po ugotowaniu. Dzieci oczywiście o wiele chętniej zjedzą te drugie, jednak badania wykazują, że przyzwyczajenie malucha do warzyw we wstępnej fazie nauki jedzenia pokarmów, może skutkować większym ich spożyciem w późniejszym okresie życia.

Żywienie niemowląt. Jak wygląda aktualny schemat?

Poniżej znajduje się aktualnych schemat żywienia dzieci poniżej pierwszego roku życia opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (2016, s.16). Schemat w ogólny sposób przedstawia co i kiedy, a także w jakiej formie powinno być wprowadzane do diety dziecka.

schemat-zywienia-niemowlat-2016

Dzisiaj przedstawiłam Ci ogólne podejście do żywienia niemowląt przed ukończeniem 1 roku życia. Jeśli masz jakieś pytania – pisz koniecznie. Napisz też, jak Ci idzie rozszerzanie diety Twojego maluszka :-)!

Źródła:

H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak, P. Socha „Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii  i Żywienia Dzieci”, 2016

World Health Organization, Infant and young child feeding, September 2016, http://who.int/mediacentre/factsheets/fs342/en/

Bądź towarzyski, podziel się!