Zanim zaplanujesz ciążę. Lista TO DO. 2

Do mojej pierwszej ciąży ( z drugą poszło odrobinę gorzej) przygotowywałam się dość długo. Mam dusze Project Managera i zawsze wszystko musi być zaplanowane :-). Taka już jestem. W wyniku moich przygotowań do ciąży powstał plan na blog bemam.pl. Ale zanim plan powstał i zanim zaszłam w ciążę, trochę czasu zajęło mi sprawdzanie wielu rzeczy. Dzisiaj dla odmiany zapraszam Was więc na tekst dla Kobiet Planujących Ciążę. Bo mimo wszystko warto kilka rzeczy wcześniej sobie przygotować.
I uwaga! Takie przygotowania najlepiej zacząć kilka miesięcy wcześniej!

A oto i moja

BeMam’owa Lista Przedciążowa:

1. Badania przed ciążą. Robimy badania profilaktyczne

Blutuntersuchung

Nie bez powodu w moich BeMam’owych podkategoriach pojawia się „ZDROWIE”. Jest ono niesamowicie ważne na każdym etapie życia, ale najważniejsze jest w trakcie ciąży, bo nie chodzi tylko o nas, ale i o małego człowieka w naszym brzuchu. Dlatego polecam zrobić sobie bilans zdrowotny. Poniżej zamieszczam listę z badaniami:

• Morfologia krwi, wraz z jej grupą i czynnikiem RH
• Badania biochemiczne krwi – poziom glukozy, kreatyniny, mocznika, białka,  wapnia, cholesterolu i trójglicerydów.
• Próby wątrobowe – oznaczenie we krwi poziomu enzymów wątrobowych i stężenia barwnika żółciowego bilirubiny.
•  Oznaczenie poziomu hormonów tarczycy (niedobór może bowiem być przyczyną niepłodności lub poronienia)
• Test wykrywający przeciwciała wirusa HIV
• Badanie WR – kiły
• RTG klatki piersiowej
• USG narządów jamy brzusznej
• Cytologia
• Analiza moczu
• Leczymy wszelkie grzybice
• Jeśli cierpimy na problemy z układem trawiennym powinnyśmy to skonsultować z lekarzem. Może będzie potrzebna gastroskopia albo inne badania.

2. Szczepienia
Warto zawczasu pomyśleć o szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeśli do tej pory się nie szczepiłyśmy, to właśnie teraz warto o to zadbać.

3. Odwiedzamy stomatologa (Zęby. Zrób sobie przegląd zanim zajdziesz w ciążę)

Mycie zębów

Oczywiście zęby można leczyć w trakcie ciąży i o tym już pisałam (Jak dbać o zęby w ciąży?), pisałam jednak też o tym, jakie miałam powikłania (Zęby. Zrób sobie przegląd zanim zajdziesz w ciążę), gdy karmiłam piersią, a Adasiek miał 4 miesiące. Zrobiłam generalny remont przed, sprawdzałam moje zęby również w trakcie ciąży, ale i tak musiałam potem usunąć ósemkę i zrobić kanałówkę szóstki. Znam dziewczyny, które leczą zęby w ciąży. I mimo, że jest to uznawane jako bezpieczne, ja nie nadużywałabym mimo wszystko znieczuleń, i przede wszystkim bałabym się leczenia kanałowego. Moim zdaniem lepiej sprawdzić i wyleczyć wszystko przed, niż mieć stan zapalny zęba w trakcie ciąży….

4. Może warto zrzucić jakiś kilogram lub dwa?
Kiedyś czytając porady dotyczące zachodzenia w ciążę natrafiam na informację, że w przypadku, gdy nasza waga jest dość duża, warto zrzucić kilka kilogramów. Wydaje mi się, że jest to związane mimo wszystko głównie z aspektami zdrowotnymi niż ‘wyglądowymi’. Poza tym, w ciąży nasza waga wzrasta, więc może warto wcześniej zrobić sobie trochę ‘zapasu’ na te dodatkowe kilogramy ;-)

5. Przechodzimy na zdrową dietę

Food pyramid isolated on white
Od dawna podkreślam, jak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe w ciąży i podczas karmienia piersią. Będzie dobrze, jeśli już przed tym wszystkim uda nam się zadbać o zdrową, pełnowartościową dietę i przede wszystkim wyeliminowac z naszego jadłospisu zbędny cukier i śmieciowe jedzenie. Lepiej też nie jeść surowego mięsa,  surowych ryb, pleśniowych serów, bo mogą powodować pojawienie się listeriozy, a ta jest szczególnie niebezpieczna podczas ciąży. Niech nasz organizm czeka jako czyste i przyjemne mieszkanko dla nowego lokatora, a nie jak brudny śmietnik.

6. Nie zapominamy o sporcie

Expectant girl do fitness

Bo zawsze warto ćwiczyć :-)?! Też, ale tu chodzi o coś więcej – o przygotowanie naszego organizmu do ciąży i porodu. W ciąży łatwiej się ćwiczy, jeśli nasz organizm był przyzwyczajony wcześniej do wysiłku fizycznego.

7. Kwas foliowy
Powinnyśmy zacząć przyjmować kwas foliowy najlepiej na minimum 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

8. Odstawiamy leki, które w razie zajścia w ciążę, mogłyby zaszkodzić płodowi

Help, concept of addiction. Clipping path included.

Albo inaczej, jesteśmy świadome tego, co przyjmujemy i jaki może mieć to wpływ na płód. Dlatego nie ryzykujemy. Najlepiej też zapytać się lekarza, ile powinnyśmy odczekać po kuracji danymi lekami. Pamiętajcie Dziewczyny – to może mieć decydujące znaczenie, jeśli chodzi o przyszłe zdrowie naszego dziecka, wady wrodzone, powikłania przy porodzie, a także poronienia.

9. Żegnamy się z papierosami
Może powiecie, że to na zapas, ale szczerze – im szybciej tym lepiej. Warto oczyścić organizm, kiedy spodziewamy się w nim takiego drogiego naszemu sercu lokatora.

10. Eliminujemy alkohol
Proponowałabym stopniowo lub najlepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu.

A dodatkowo:

11. Warto popracować trochę nad mięśniami brzuszka
Żeby nie dopuścić do rozstępu mięśnia w trakcie ciąży. Tekst na ten temat będzie już niebawem :-).

12. Zadbać o skórę

Pregnant woman in bed. Skin care

Czyli oliwki i balsamy dla kobiet w ciąży, które wcieramy okrężnymi ruchami w brzuch i pośladki, a także okolice piersi. Im szybciej zaczniemy tym lepiej zabezpieczymy nasze ciało przed potencjalnymi rozstępami (trochę informacji o rozstępach w ciąży znajdziecie tu: 1. Prewencyjne działania anty-cellulitowe i anty-rozstępowe w trakcie ciąży – Część I i tu 2. Prewencyjne działania anty-cellulitowe i anty-rozstępowe w ciąży – część II). Warto nawilżać i uelastyczniać skórę! A potem będą tego efekty :-))))

I to już chyba wszystko na mojej liście, ale jeśli macie więcej pomysłów to komentujcie i wszystko dodamy :-)

Pozdrawiam Was serdecznie,

Maja – BeMam

Bądź towarzyski, podziel się!