Wczesne objawy ciąży można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i dowiedz się, jak zweryfikować przypuszczenia 0

Kobiety z niecierpliwością czekające na ciążę bacznie przyglądają się swojemu organizmowi, doszukując się jej objawów. Jednak wiele pań dowiaduje się o swoim stanie po kilku miesiącach, myląc symptomy ciąży z innymi schorzeniami. Podejrzewasz, że spodziewasz się dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Objawy ciąży, choć są bardzo charakterystyczne, nierzadko bywają mylone z innymi dolegliwościami. Brak krwawienia miesiączkowego czy zmęczenie wcale nie muszą sugerować „stanu błogosławionego” – ich przyczyny mogą być związane np. z silnym stresem czy przetrenowaniem.

Jak rozpoznać ciążę na wczesnym etapie?

Pierwsze objawy ciąży bardzo często bywają łudząco podobne do rozwijającego się przeziębienia lub grypy czy zatrucia pokarmowego. Niemniej jednak wśród nich można wyróżnić kilka dość istotnych symptomów, które sugerują, że doszło do zapłodnienia.

Brak miesiączki w planowanym terminie jest typowym sygnałem mogącym wskazywać na ciążę. Dzieje się tak, ponieważ – z powodu zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy – nie dochodzi do złuszczania się endometrium.

Warto jednak mieć świadomość, że brak krwawienia w planowanym terminie może sugerować przesunięcie cyklu z wielu powodów, np. silnego stresu, stosowania drastycznej diety odchudzającej czy intensywnego wysiłku fizycznego.

  • Nudności i wymioty

Nudności i wymioty to objawy, które nie pojawiają się u wszystkich kobiet. Najczęściej występują w godzinach porannych lub wieczornych.

Symptomy te świadczą o wzrastającym stężeniu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu ciążowego produkowanego przez trofoblast.

  • Tkliwość piersi

Jeśli kobieta jest w ciąży, w okresie okołomiesięczkowym (tj. w okresie, w którym powinna nadejść miesiączka) może odczuwać zwiększoną tkliwość piersi. Są one bardziej wrażliwe na dotyk, bolesne i obrzmiałe.

Mniej więcej około 8 tygodnia ciąży, stopniowo zaczynają się powiększać. Zaś dookoła brodawek mogą uwidaczniać się małe guzki.

  • Senność i zmęczenie

Odczuwanie senności i wrażenie ciągłego zmęczenia to efekt wzrastającego poziomu progesteronu – hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży.

Warto wiedzieć, że nasilenie tych objawów uzależnione jest w dużej mierze od stanu emocjonalnego matki. Jeśli kobieta jest zestresowana i niepokoi się, tym silniejsze są symptomy.

Wahasz się, czy jesteś w ciąży? Sprawdź to

Wiele kobiet, mimo że odczuwa dość wyraźne objawy ciąży, nadal zastanawia się nad swoim stanem. By szybko rozwiać wszelkie wątpliwości, można to sprawdzić.

  • Domowy test ciążowy

To jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów pozwalających na potwierdzenie symptomów ciążowych. Wystarczy kupić w aptece specjalny test (koszt to kilkanaście złotych), a następnie wykonać go w łazience – potrzebna będzie niewielka próbka moczu.

Wśród testów ciążowych dostępne są trzy rodzaje:

  • test płytkowy – polega na pobraniu niewielkiej próbki moczu, a następnie przeniesieniu 2-3 kropli na płytkę
  • test strumieniowy – polega na umieszczeniu testu (odpowiednią stroną) pod strumieniem moczu przez krótką chwilę
  • test paskowy – polega na pobraniu próbki moczu do sterylnego pojemnika, a następnie zanurzeniu testu do określonego przez producenta poziomu.

Niezależnie od rodzaju testu, po naniesieniu próbki moczu należy odczekać czas wskazany przez producenta. Jeśli na teście pojawią się dwie kreski, oznacza to ciążę. Jeśli test będzie wskazywał tylko jedną kreskę, wynik należy traktować jako negatywny.

Domowe testy ciążowe są wrażliwe na gonadotropinę kosmówkową obecną w moczu. Im bardziej czuły test, tym większa wiarygodność wyniku.

  • Laboratoryjne oznaczenie poziomu beta hCG we krwi

By mieć jeszcze większą pewność tego, z czego wynikają „podejrzane” dolegliwości, warto wykonać laboratoryjne oznaczenie poziomu beta hCG we krwi.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, a następnie poddanie jej analizie pod kątem stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Wynik powyżej 5 mIU/ml wskazuje na ciążę.

Warto jednak mieć świadomość, że poziom tego hormonu w ciąży rośnie z dnia na dzień. W ciągu 72 godzin po implantacji, stężenie rośnie nawet o 110 procent. Dlatego raz wykonane badanie warto powtórzyć po 48 godzinach, by oszacować  prawidłowy rozwój ciąży – poziom beta hCG powinien wzrosnąć o min. 60 procent.

Jesteś w ciąży? Umów się na wizytę do ginekologa

Jeżeli domowy test ciążowy lub laboratoryjne badanie jednoznacznie wskazują na ciążę, warto umówić się na wizytę u ginekologa. Z reguły zaleca się, by pierwsza wizyta odbyła się około 7 tygodnia ciąży – często w tym okresie pojawia się już bijące serce płodu. Wcześniej (tj. gdy poziom beta hCG przekroczy 1500) można sprawdzić czy pęcherzyk ciążowy znajduje się w jamie macicy (pozwala to wykluczyć ciążę pozamaciczną).

Wizyta u ginekologa pozwoli także rozwiać wszelkie wątpliwości związane z dotykającym ciężarną kobietę objawami. Warto więc pytać, gdy symptomy są niepokojące.

Bądź towarzyski, podziel się!