USG serca po 20 tygodniu ciąży 0

W czasie ciąży każda z nas powinna zrobić przynajmniej 3 badania ultrasonograficzne (pierwsze między 11 a 14, drugie 18-22 i trzecie 28-32 tygodniem ciąży). W przypadku każdego, lekarz powinien ocenić dokładnie budowę płodu, w tym także budowę i funkcjonowanie układu krążenia.

Zwraca przy tym uwagę na ilość jam serca, funkcjonowanie zastawek oraz prawidłowe przepływy krwi i kurczliwość mięśnia sercowego. Jeśli lekarz rozpozna coś nieprawidłowego w pracy lub budowie serca dziecka, wtedy pojawia się konieczność wykonania bardziej dokładnego badania, jakim jest ECHO serca płodu.

Moja mama już od dawna planowała, że jak minie 20 tydzień mojej ciąży, to oprócz standardowych badań prenatalnych przewidzianych na ten okres, zrobię jeszcze dodatkowo badanie echa serca. Jest to badanie ultrasonograficzne, którego zadaniem jest szczegółowa ocena budowy i funkcji serca oraz całego układu krążenia, u mającego przyjść na świat malucha. Badanie echa kardiologicznego jest długie i wymaga bardzo głębokiej wiedzy u specjalisty, który je przeprowadza. Lekarz oglądając układ krążenia wraz z sercem, które również osłuchuje metodą dopplerowską, jest w stanie dokładnie sprawdzić płód i ustalić rozpoznanie. Jeśli dziecko okaże się być chore, wówczas jest możliwość podjęcia leczenia. Badanie jest rejestrowane, więc po jego przeprowadzeniu można ponownie obejrzeć nagrane USG. Statystycznie w 1 na 100 ciąż może się pojawić wada serca, więc zrobienie przeze mnie badań nie było działaniem na wyrost.

Przy okazji sprawdziłam, jakie są czynniki ryzyka wad układu krążenia u dziecka. Należą do nich: zapłodnienie In vitro, wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą wrodzoną, choroby genetyczne występujące w rodzinie (np. Turnera, Downa, Noonan i inne), wady wrodzone serca w rodzinie, więcej niż 2 poronienia samoistne, ciąża mnoga, choroby matki, jak: wada wrodzona serca, cukrzyca przedciążowa, fenyloketonuria, choroby układowe tkanki łącznej. Na pojawienie się wad wrodzonych układu krążenia u dziecka mogą mieć wpływ również czynniki teratogenne, takie jak: leki (przeciwpadaczkowe, lit, kwas retinolowy (Vit.A), warfaryna, amfetamina, antybiotyki, inhibitory konwertazy angiotensyny), infekcje w pierwszym trymestrze ciąży (cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, opryszczka, i inne wirusowe), narkotyki i alkohol.

Badanie echa serca zrobiłam dzisiaj. Wyniki mamy dość dobre, choć rytm serca mojego malucha jest do dalszej obserwacji, bo mógłby być szybszy. Dlatego też zaplanowałam już zrobienie drugiego USG serca za ok. 10 tygodni (w tygodniu 34).

Bądź towarzyski, podziel się!