USG serca dziecka w 34 tygodniu ciąży 0

W piątek ponownie zrobiłam badania echa kardiologicznego mojego maluszka. Pierwsze zrobiłam 10 tygodni temu, ale ponieważ wyszły drobne nieprawidłowości (zbyt wolny rytm pracy serca płodu) musiałam je teraz powtórzyć.

Dla przypomnienia wrzucam tutaj informację z poprzedniego artykułu (USG serca po 20 tygodniu ciąży) na temat tego, o co dokładnie chodzi z tymi badaniami.

Badanie ECHA serca płodu.

Jest to badanie ultrasonograficzne, którego zadaniem jest szczegółowa ocena budowy i funkcji serca oraz całego układu krążenia, u mającego przyjść na świat malucha. Badanie echa kardiologicznego jest długie i wymaga bardzo głębokiej wiedzy u specjalisty, który je przeprowadza. Lekarz oglądając układ krążenia wraz z sercem, które również osłuchuje metodą dopplerowską, jest w stanie dokładnie sprawdzić płód i ustalić rozpoznanie. Jeśli dziecko okaże się być chore, wówczas jest możliwość podjęcia leczenia. Badanie jest rejestrowane, więc po jego przeprowadzeniu można ponownie obejrzeć nagrane USG. Statystycznie w 1 na 100 ciąż może się pojawić wada serca.

Przy okazji tego badania można sprawdzić, jakie są czynniki ryzyka wad układu krążenia u dziecka. Należą do nich: zapłodnienie In vitro, wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą wrodzoną, choroby genetyczne występujące w rodzinie (np. Turnera, Downa, Noonan i inne), wady wrodzone serca w rodzinie, więcej niż 2 poronienia samoistne, ciąża mnoga, choroby matki, jak: wada wrodzona serca, cukrzyca przedciążowa, fenyloketonuria, choroby układowe tkanki łącznej. Na pojawienie się wad wrodzonych układu krążenia u dziecka mogą mieć wpływ również czynniki teratogenne, takie jak: leki (przeciwpadaczkowe, lit, kwas retinolowy (Vit.A), warfaryna, amfetamina, antybiotyki, inhibitory konwertazy angiotensyny), infekcje w pierwszym trymestrze ciąży (cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, opryszczka, i inne wirusowe), narkotyki i alkohol.

Badanie wyszło bardzo dobrze, serduszko maluszka jest dobrze wykształcone i bardzo dojrzałe. Okazało się też, że mój skarb ma już 3 kg i w zasadzie może okazać się, że przyjdzie na świat troszkę szybciej :-). Zobaczymy, kiedy to nastąpi, bo termin mam dość ciekawie umiejscowiony. Wyznaczony na 25 kwietnia, gdzie tuż przed nim jest Wielkanoc, a zaraz po Majówka :-). Wolałabym urodzić w normalny dzień pracy, ale i tak najważniejszym dla mnie jest żeby maluszek przyszedł na świat cały i zdrowy i jak najszybciej, bo już naprawdę nie mogę się doczekać :-)!

Bądź towarzyski, podziel się!