Sztuka zdrowego snu – czyli jak wybrać najlepszy materac 0

Sen. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy z jego wartości, tak jak teraz, kiedy jestem mamą dwóch Księci Arcypsujów, którzy nie planują pójść do łóżka przed 22:00. Sen u mnie to temat morze. Na bemam.pl nie raz już pisałam o śnie dzieci, zaburzeniach spania, co zrobić, żeby dziecko przespało całą noc, etc. Ostatecznie jednak doszłam do wniosku, że jedyne co jest pewne w tym temacie, to ZMIANA.

Niestety. Na każdym etapie rozwoju, zależnie od różnych czynników nasze słodkie skarby będą spać inaczej. Raz pójdą do łóżka podręcznikowo o 20:00, a jak np. zacznie zbliżać się lato to będą szaleć do północy. A potem na dokładkę wstaną o bladym świcie…..

Pogodziłam się już z tym, że chłopaki śpią w swoich placówkach żłobkowo-przedszkolnych po bite 2 godziny a potem mają tyle energii, że wyślą rakietę w podróż międzyplanetarną, a spać i tak nie pójdą. Nauczyłam się też wstawać o 6 rano, dzięki czemu czasem i coś zrobię zanim….czorty zaczną szaleć ;-)

I nigdy też w moim życiu przedmacierzyńskim nie celebrowałam snu, tak jak teraz. Bo i matka i wykończony ojciec, muszą się czasem też wyspać. Lata już nie te co kiedyś, regeneracja wolniejsza, czasu na sen tyle ile Jaśnie Książęta pozwolą….Więc chociaż pod grzbietem niech będzie wygodnie.

Dzisiaj będzie więc trochę o wygodnym spaniu dla rodziców (i dzieci oczywiście też :-)).

Jest coś, co wpływa na jakość naszego snu bezdyskusyjnie, coś z czym każdej nocy mamy styczność i od czego zależy tak naprawdę komfort naszego snu, a przede wszystkim zdrowie. To oczywiście materac.

Dlaczego warto wybrać odpowiedni materac?

Materacy, poduszek i pościeli w sklepach są tysiące. Tańsze i droższe. Sprawdzone, z wieloletnią gwarancją i takie, jakie dopiero wchodzą na rynek. Często też śpimy na sofach, tapczanach i narożnikach, jednak żadne z nich nie da nam takiego komfortu podczas snu, jak materac. Jeśli zostanie dobrze dobrany, to oprócz wygody i regeneracji, zadba o stan naszego kręgosłupa. Jest więc czynnikiem gwarantującym zdrowy, wygodny i bezpieczny sen. Warto więc odpowiednio starannie go dobrać.

Materac i Stelaż TEMPUR Zero G Curve

Materac i Stelaż TEMPUR Zero G Curve

Jak kupić ten idealny materac?

 Zanim zaczniesz szukać, musisz wiedzieć, że ludzie się różnią. Mamy różną wagę i wzrost, a więc i nasze wymagania względem materaca, jego twardości-miękkości będą inne. Materac przed zakupem warto przetestować, bo to w końcu na nim będziesz spać, przez jakieś 10 lat, średnio po 6-8 godzin na dobę. Kładzenie się w sklepie na materac nie jest więc jakimś dziwnym wymysłem, tylko aspektem koniecznym, bo to wybór towarzysza na długie noce.

Najważniejsze zadanie materaca to zapewnienie właściwego wsparcia dla kręgosłupa, dlatego musimy go dopasować do wagi i wzrostu. Wbrew powszechnym opiniom materac nie może być ani za twardy ani za miękki. Powinien się dopasowywać do kręgosłupa i jego naturalnych krzywizn. Powinien być on również o te 20 cm dłuższy niż śpiąca na nim osoba.

Innym czynnikiem istotnym przy wyborze materaca jest pozycja ciała, jaką przyjmujemy podczas snu. Śpisz na boku? – potrzebujesz materaca, który doskonale dopasowuje się do ciała, dzięki któremu kręgosłup pozostanie w linii prostej, a ramiona i biodra lekko się zagłębią.

Inaczej rozkłada się ciężar ciała, kiedy śpimy na brzuchu lub na wznak. Wtedy nacisk na materac jest o wiele bardziej równomierny. W pierwszym przypadku lepszy będzie materac bardziej miękki a w tym drugim nieco twardszy.

Jeśli z kolei często „przewracasz się” z boku na bok podczas snu, warto wybrać materac aktywnie dopasowujący się do zmian pozycji ciała.

Rodzaje materacy

Materac TEMPUR Hybrid Elite

Materac TEMPUR Hybrid Elite

Dostępne materace można podzielić na: piankowe (lateksowe, pianki termo- i wysokoelastyczne) i sprężynowe (bonelle i kieszonkowe).

Istotny jest wkład materaca – jego wypełnienie, które jest odpowiedzialne za właściwe oparcie dla kręgosłupa podczas snu.

Materace kieszeniowe (woreczkowe, kieszonkowe) – są zbudowane ze sprężyn kieszeniowych, które są połączone ze sobą woreczkiem tkaninowym. Ten typ materaca bardzo dobrze dopasowuje się do ciała. Sprężyny uginają się proporcjonalnie wraz ze wzrostem wagi osoby, która na nim śpi.

Materace piankowe - wyprodukowane z pianki poliuretanowej. Materace tego typu mogą być wysokoelastyczne i termoelastyczne. Pianka termoelastyczna powiększa swoją elastyczność pod wpływem temperatury, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do ciała. Pianka wysokoleastyczna ma jeszcze większą elastyczność niż zwykła pianka poliuretanowa

Materace lateksowe -  W wyniku połączenia mleczka drzewa kokosowego z lateksem syntetycznym powstaje pianka lateksowa. Tworzywo to jest trwałe, świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewnia nie tylko komfort ale i bardziej higieniczny sen (ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne). Dlatego polecane jest dla alergików. Materace tego typu posiadają odpowiednio rozłożone otwory, dzięki którym zapewniają stałą wentylację.

Spełnieniem idealnej technologii są dla mnie materace TEMPUR. Są budowane ze specjalnego materiału (TEMPUR®), który otula i dopasowuje się do kształtu ciała, redukując nacisk, drgania i pochłaniając ruch. Odbicie na takim materacu to mniej niż 3%. Każdy z tych materacy przechodzi bardzo restrykcyjne testy, a uczucie po położeniu się na takim materacu jest po prostu niesamowite.

Tani czy drogi materac?

To niemały dylemat. My również kiedyś przed takim staliśmy. Teraz bogatsza o doświadczenia mogę napisać, że lepsze materace są po prostu droższe. Jest to związane z tym, że są one produkowane z lepszej jakości materiałów, które nie są podatne na odkształcenia i deformacje, czy przykładowe „zbicie się” pianki. Będą nam służyć przez długie lata, równie dobrze dbając o nasze kręgosłupy.

Stelaże i łóżka

To oczywiście ostatni etap wyboru. Po ostatniej operacji przekonałam się jak bardzo istotne są stelaże. Dzięki nim możemy ułożyć nasze ciało w takie pozycji, jaka będzie dla nas najbardziej wygodna. Marzy mi się więc taki, który mogłabym sterować najlepiej ………. pilotem ;-))))))

Stelaż TEMPUR Premium Flex 2000 (2-Motor)

Stelaż TEMPUR Premium Flex 2000 (2-Motor)

Bądź towarzyski, podziel się!