Rodzinne wypady rowerowe 5

W ramach bloga bemam.pl mamy 2-miesięczne święto sportu dla Mam. Czy aby na pewno tylko dla mam ;-)? Jeśli jesteście ze mną od początku tej akcji, to zapewne wiecie, że „Mama W Ruchu” nie jest tylko i wyłącznie akcją ruchową dla mam i kobiet w ciąży. To akcja dla całej rodziny, bo ruch w ciąży, jeśli nie ma oczywiście przeciwwskazań, jest również dobry dla malucha w brzuchu, a wysportowana mama to w końcu tak naprawdę szczęśliwa mama, której radość przenosi się na męża i dzieci. Nie zapominajmy też o tacie, bo kto jak nie tato sprawi, że mama znajdzie chwilę wolnego dla siebie :-) ?!

Dzisiaj mamy niedzielę, więc co ja bym innego mogła robić, niż spędzać czas z moją rodziną. Myślałam, że będzie padać, ale wyszło słoneczko, więc zabraliśmy rowery i wyruszyliśmy na małą przejażdżkę. Na zdjęciach nie widać już tego słoneczka, ale i tak było pięknie :-)!

7

Wiecie, że uwielbiam rowery i standardem jest zrobienie 22km do pracy (Dlaczego warto jeździć rowerem do pracy?). To idealne rozwiązanie, dzięki któremu mogę się przemieszczać, rozmyślać i przede wszystkim ćwiczyć. A kiedy jestem w domu lubię uprawiać sport z moim synkiem, dlatego razem z mężem nie mogliśmy doczekać się chwili, kiedy będziemy mogli zabrać ze sobą Adaśka.

Kiedy Adaś zaczął już w pełni biegać, a nastąpiło to zanim jeszcze skończył rok, powoli nadszedł czas, aby zamontować fotelik rowerowy….

Wybraliśmy THULE RideAlong

W zasadzie nie trzeba mnie w ogóle było przekonywać do marki Thule, bo znam ją od lat. Firma produkuje naprawdę wiele rzeczy, łącznie z przyczepkami samochodowymi na rowery, nie wspominając o świetnych Joggerach.

1. Fotelik mocujemy na pojedynczym uchwycie, dzięki czemu łatwo i szybko możemy go zdjąć i założyć lub przełożyć pomiędzy rowerami. Dla nas to jest bardzo ważne, bo nie musimy wozić fotelika razem z nami do pracy (mój mąż podobnie jak i ja jeździ rowerem).

Uchwyt pasuje do większości ram rowerowych: (a) okrągłych, o średnicy 27,2–40 mm i (b) owalnych, o wymiarach 40 x 55 mm.

2

2. Fotelik ma wiele możliwości regulacji.

A – Możemy ułożyć dziecko w pozycji półleżącej. Fotelik można odchylić jedną ręką nawet o 20°. Dzięki temu możemy ustawić oparcie w pięciu pozycjach półleżących.

B – Fotelik „rośnie” razem z dzieckiem. Podnóżki można regulować, w zależności od tego dokąd sięgają nóżki malucha.

12

3. Rewelacyjne pasy bezpieczeństwa. I tutaj piszę to bez wahania, bo zapinamy je po prostu w niesamowicie prosty sposób, przekładając tylko przez główkę      dziecka, zamykając je klamrą z dużym przyciskiem. Tego rodzaju zapięcie jest doskonałym zabezpieczeniem przed samodzielnym rozpięciem pasów przez dziecko, a także ułatwia szybkie zapięcie i odpięcie. Pasy dają się oczywiście regulować, nie sprawiają żadnych trudności przy zapinaniu i odpinaniu, a przede wszystkim są bezpieczne i  wygodne dla dziecka.

 4

4. Amortyzacja. To jedna z cech, na jakie w szczególności zwracaliśmy uwagę, bo mieliśmy niemały dylemat. Chcieliśmy zabierać Adasia na przejażdżki, mając przede  wszystkim pewność, że będą one dla niego bezpieczne. Standardowo zaleca się, aby w fotelikach rowerowych wozić dzieci po 2-3 roku życia. Oczywiście wymogiem podstawowym jest to, aby dziecko samodzielnie siedziało i chodziło. Decyzja należy do rodzica. My po prostu uznaliśmy, że dziecko tak samo siedzi w foteli samochodowym i spacerówce, na dodatek nie zabieramy Adaśka na długie przejażdżki, tylko mx. 30-45 minutowe i fotelik posiada system zawieszenia DualBeam™. Jest to system, który amortyzuje wstrząsy, zapewniając dziecku płynną i wygodną jazdę.

5. Praktyczny. Wybraliśmy czarny fotel, z szarą wyściółką, która na razie wygląda pięknie, bo jest nowa. Na szczęście, jeśli się wybrudzi można ją ściągnąć i wyprać. Poza tym jest dwustronna, więc można również wybrać jej kolor (my mamy szary i pomarańczowy).

pol_pm_Thule-RideAlong-fotelik-rowerowy-ciemnoszary-1162_2 pol_pl_Thule-RideAlong-fotelik-rowerowy-ciemnoszary-1162_3

6. Fotelik przeznaczony jest dla dzieci od 9 miesięcy do 6 lat, o wadze do 22 km. Moja rada jednak jest taka – aby zabrać dziecko rowerem, powinno mieć ono przynajmniej 13-14 miesięcy, samodzielnie siedzieć i chodzić. Taką samą radę mam również w stosunku do spacerówek. Grupa wiekowa to jedno, a rozum rodzica to drugie. Serce mi się bowiem kraje, kiedy widzę 5-6 miesięczne maluchy posadzone w spacerówkach, przez rodziców którzy nie są świadomi konsekwencji, jakie to ze sobą niesie. We wszystkim ważny jest też umiar i ja osobiście zalecam, aby młodsze dzieci wozić w tego typu fotelikach krócej. Dla porównania dodam, że Adaś ma już prawie 14 miesięcy i bardzo mało wożę go w spacerówce na siedząco. Najczęściej w niej śpi (bo da się ją rozłożyć na płasko na porannym spacerze), a kiedy nie śpi to po prostu podjeżdżamy tym ‘wozem’ na polanę lub na plac zabaw i dalej korzysta z własnych nóżek. W foteliku rowerowym wozimy Adasia maksymalnie 30 minut.

7. Fotelik ma oczywiście wbudowane elementy odblaskowe i pozwala na zamontowanie dodatkowej lampki, choć wolałabym nie jeździć z dzieckiem wieczorem….

8. Materiały i wykonanie fotelika są bardzo dobrej jakości. Oglądałam wiele fotelików samochodowych i w przypadku niektórych miałam wrażenie, że zaraz się złamią lub nadmiernie wygną. Fotelik Thule RodeAlong jest zbudowany z solidnych materiałów, dzięki czemu z jednej strony dobrze amortyzuje i balansuje, a z drugiej nie odkształca się, nie stresując rodzica, że zaraz się złamie.

5

9. Fotelik spełnia też międzynarodowe normy bezpieczeństwa.

Pojedźmy gdzieś razem…

Adaś rośnie. Już ma prawie 14 miesięcy. Za rok pewnie wsiądzie na pierwszy rowerek i będzie samodzielnie odpychać się nóżkami, ale i wtedy będziemy go zabierać na rowerowe przejażdżki. Oboje z mężem lubimy ruch, przyrodę i świeże powietrze. Mieszkamy na przedmieściach, skąd blisko do łąk, lasów, rzeki i jeziorek. Jednym słowem mamy, gdzie jeździć. Trochę ruchu, trochę świeżego powietrza i przede wszystkim sporo czasu razem. Przecież o to w tym wszystkim chodzi!

W końcu „Mama W Ruchu” nie musi ćwiczyć sama ;-)

Fotelik pochodzi ze sklepu Scandinavian Baby – http://scandinavianbaby.pl/

9

Bądź towarzyski, podziel się!