Rodzice uważnie obecni

be mam grafika1

„(…) w przypadku dziecka (…) nie o to chodzi, że jako rodzice mamy kochać wszystko to, co robi. Bardziej chodzi o to, abyśmy mieli coś w rodzaju głębokiej wiary w to, że jego istnienie jest całością, a zachowanie może być reakcją na istnienie pewnego rodzaju nierównowagi w nas samych. Nie ma złych dzieci. Są natomiast dzieci, które są ignorowane albo niewidzialne dla rodziców, a ich zachowanie będzie to odzwierciedlać. (Myla Kabat-Zinn)”

15 października 2016 rozpocznie się ogólnopolska akcja RODZICE UWAŻNIE OBECNI

Geneza akcji „Rodzice Uważnie Obecni

W dzisiejszych czasach zapracowani i zaganiani rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi. Potrafią się z nimi bawić, jednocześnie wertując komórkę czy załatwiając swoje sprawy. Obecnie zbyt często żyjemy na tzw. „autopilocie”, nie potrafimy doświadczać tego, co dzieje sie tu i teraz, skupić się na naszych emocjach, ani na dziecku które jest w zasięgu ręki, z którym się bawimy, które potrzebuje naszej uwagi i na nią czeka.

Uważne rodzicielstwo (mindful parenting) to więź, gdzie rodzic jest w pełni zaangażowany w bycie z dzieckiem. Oznacza, że stajemy się mniej przywiązani do wyników, za to bardziej koncentrujemy się na odkrywaniu życia naszego i naszych dzieci. To też patrzenie na dzieci i akceptowanie ich takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, żeby były.

Uważne rodzicielstwo wywiera wpływ nie tylko na rozwój emocjonalny dziecka, ale także na nabycie umiejętności nawiązywania dobrego kontaktu z innymi. Dzieci mające poczucie bliskości ze swoimi rodzicami mają zdrowe poczucie własnej wartości, lepiej sobie radzą w szkole, wchodzą w zdrowe relacje z innymi, czują się komfortowo w obecności dorosłych, eksplorują świat i próbują nowych rzeczy, łatwiej radzą sobie też ze zmianą i rozwijają pozytywny obraz własnej osoby, co powinno w konsekwencji prowadzić do pojawienia się zrównoważonej samooceny.

Na październik 2016 planowana jest organizacja dwutygodniowej akcji społecznej, skierowanej do rodziców, która ma 4 cele:

1 – Zwiększyć świadomość – Pokazać problem współczesnego świata, w którym rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi.

2 – Wyjaśnić na czym polega uważne rodzicielstwo i jakie korzyści ze sobą niesie.

3 – Pokazać, w jaki sposób rodzice mogą poświęcać swoim dzieciom więcej uwagi.

4 – Pokazać w jaki sposób można wykorzystać codzienne aktywności i zabawę, aby wpływać na rozwój dziecka.

Planowany przebieg akcji

Akcja „Rodzice uważnie obecni” będzie trwała 2 tygodnie, od 15 do 31 października 2016. W akcji wezmą udział: psycholodzy, blogerzy parentingowi, fundacje działające na rzecz dzieci. Planowane jest rozesłanie plakatów do szkół podstawowych, żłobków i przedszkoli, a także szkół rodzenia.

W ramach akcji będą publikowane artykuły dotyczące tematu uważnego rodzicielstwa, prowadzone różne dyskusje oraz wywiady. Planujemy również uruchomić chat ze specjalistami udzielającymi porad rodzicom, w tym zaangażować do pomocy znanych psychologów dziecięcych. Całościowy materiał merytoryczny z akcji zostanie po jej zakończeniu zebrany w książkę/ broszurę, którą będzie można pobrać z Internetu.

Inicjatorami akcji jest blog BeMam.pl oraz Memola

Jeśli masz pytania – wyślij nam maila na rodziceuwaznieobecni@gmail.com albo zadzwoń na numer – 607 455 667.

Pozdrawiamy serdecznie,

Maja Falkiewicz-Gancarz i Agnieszka Polinski

Akcja_Rodzice Uważnie Obecni_logo 01

Dane kontaktowe:

Maja Falkiewicz-Gancarz

Tel. 607-455-667

rodziceuwaznieobecni@gmail.com

maja.bemam@gmail.com

www.bemam.com

 

Bądź towarzyski, podziel się!

2 Comments

 1. Ewa Bem
  wrz 17, 2016 @ 10:20:31

  Nie możemy już się doczekać startu akcji!!!!

  Reply

 2. Maja - BeMam
  wrz 23, 2016 @ 09:25:42

  Czekamy………………………………………..:-)))))

  Reply

Leave a Reply

*


dziewięć − 7 =