Po co sterylizować butelki?! 4

Kilka lat temu, kiedy jeszcze nie byłam  mamą, patrzyłam zawsze ze zdziwieniem i (nie ukrywam) współczuciem na moją koleżankę, wygotowującą butelki w garnku dla swojego dziecka. Stwierdziłam wtedy, że to pewnie jakaś niepotrzebna nadgorliwość i ja tak oczywiście nie będę robić, bo niby po co?! Dzieci trzeba przyzwyczajać do baterii i nie wszystko musi być takie sterylne….

Nie minęło kilka lat i zostałam mamą. A ponieważ chciałam czasem wyjść z domu, w naszym kuchennym składzie znalazły się też i butelki, używane do karmienia mlekiem naturalnym… Coraz częściej też na gazie stał wielki gar, w którym zaczęłam je wygotowywać. Jakoś mi to wielce nie przeszkadzało, ale niestety trwało to dość długo, butelki ciągle wypływały na wierzch i nie było możliwości, aby je zatrzymać na dnie gara, a że zawsze znajdę sobie jakieś zadanie, czasem zapominałam o tym, że gotuję ten nieszczęsny plastik…. Resztę sobie możecie dopowiedzieć …;-)

Potrzebowałam więc rozwiązania, które ułatwi mi życie, będzie szybko sterylizować butelki, będzie wygodne i łatwe w użyciu, no i przede wszystkim nie będzie miało wygórowanej ceny. Takim rozwiązaniem okazał się sterylizator Philips Avent do mikrofalówki. Dzisiaj opowiem Wam więc trochę o czyszczeniu i sterylizowaniu, a na koniec o moim wyborze.

Po co w ogóle sterylizować butelki?

Wbrew temu, co kiedyś myślałam, nie będąc jeszcze mamą, butelki dla dzieci trzeba starannie myć i sterylizować, przynajmniej do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Głównie ze względu na mnożące się zarazki i bakterie. Podobno nie trzeba tego robić po każdym użyciu butelki i wyjątkiem jest czas, gdy dziecko jest chore, wtedy powinniśmy robić to ciągle. Zaleca się przeprowadzanie sterylizacji ok. 2 razy w tygodni. Ja robiłam to ciągle i muszę przyznać, że przy gotowaniu miałam z tym sporo pracy….

Czyszczenie i sterylizowanie

Kolejność oczywiście zawsze powinna być taka, że najpierw myjemy przykładową butelkę dokładnie specjalną szczotką (najczęściej dostaniecie 2, dużą do butelki i małą do smoczka), a następnie powinnyśmy je wysterylizować.

Czyszczenie wydaje się proste, ale jednak…

Warto podjąć poniższe kroki:

Krok 1: Powinniśmy najpierw dobrze umyć ręce.

Krok 2: Butelkę/ smoczek/ gryzak, itp. spłukujemy zimną wodą. W przypadku tej pierwszej – najlepiej zaraz po karmieniu, tak aby mleko nie zdążyło jeszcze zaschnąć.

Krok 3: Następnie butelkę szczotkujemy w środku, usuwając mleko ze ścianek oraz wokół miejsca, gdzie zakładamy zakrętkę. Używamy do tego odpowiedniego, najlepiej ekologicznego płynu do mycia butelek/ kubków dla dzieci.

Krok 4: Małą szczotką dokładnie szczotkujemy i czyścimy smoczek, wyjmując z obręczy, jaka jest na niego założona. Rowki obręczy również dokładnie czyścimy.

Krok 5: Po wyszczotkowaniu spłukujemy butelkę lub inny przedmiot dokładnie wodą.

Krok 6: Kiedy butelka jest już umyta, przechodzimy do sterylizacji. W tym przypadku plastikowe i silikonowe przedmioty albo gotujemy w dużym garnku albo sterylizujemy w elektrycznym lub parowym (mikrofalowym) sterylizatorze.

Krok 7: Sterylizacja, której możemy dokonać na 3 sposoby:

- poprzez gotowanie

- w parowym sterylizatorze (mikrofalówka lub sterylizator elektryczny)

- przy użyciu przeznaczonych do tego środków chemicznych, które oczywiście są dozwolone do użycia na przedmiotach dla dzieci.

Krok 8: Po wysterylizowaniu przedmioty wyjmujemy, najlepiej czystym widelcem lub i szczypczykami (jak w komplecie avent), i wykładamy np. na czysty talerz przykryty jednorazowym papierem. Wysterylizowane rzeczy powinniśmy nakryć np. czystą ściereczką lub schować w szafie.

Uwaga! Jeśli przedmioty leżą nieużywane ponad 24godziny, powinniśmy wysterylizować je ponownie.

Sterylizatory

Istnieją 2 rodzaje sterylizatorów parowych: elektryczne i mikrofalowe. Oba wystarczy włączyć i poczekać na efekt końcowy J.Oba działają również na takiej zasadzie, że wydzielają gorącą parę, która „zabija zarazki”. W obu przypadkach należy ułożyć butelki otworami w dół, aby para mogła je dokładnie wyczyścić. Elektryczne potrafią czasem również myć i suszyć przedmioty. Rozpiętość cenowa jest dość spora. Z moim mężem stwierdziliśmy jednak, że 100 zł za sterylizator to prawidłowa cena J

Nasz wybór

Wybraliśmy sterylizator do mikrofalówki Philips Avent, który obecnie możecie znaleźć w sklepie Feedo za ok. 104 zł – https://www.feedo.pl/sklep/akcesoria-dla-dzieci/sterylizatory/avent-sterylizator-do-mikrofalowki/?gclid=CjwKEAjw__atBRDfqe-9voylym8SJAAOBeQ_FmiQLrzNGt6zrNKglrNmI3pSOjKy4nQ_HfKLSFwBNhoC40Tw_wcB

DSC_8838

W komplecie oprócz samego pojemnika sterylizującego znajdziecie 4 butelki Avent oraz szczypce do wyciągania wysterylizowanych przedmiotów.

Sterylizator jest lekki i ma odpowiednie rozmiary, tzn. pasuje idealnie do mikrofalówki, a oprócz tego zmieści się w nim sporo przedmiotów, przynajmniej te 4 butelki, a nawet dodatkowe smoczki i gryzaki.

DSC_8850

Wystarczy, że nalejemy do niego wody, zapakujemy przedmioty, jakie chcemy wysterylizować, szczelnie zamkniemy i włożymy do mikrofalówki na 2 minuty. Sterylizuje błyskawicznie -2 min przy 1100–1850 W i 4 min przy 850–1000 W, 6 min przy 500–800 W.

DSC_8852

Szczelnie zamykany pojemnik, zaopatrzony jest w sito, na którym rozkładamy przedmioty, szczypce do ich wyciągania, a także mocne zatrzaski boczne, chroniące przed wylaniem się wody podczas wkładania lub/i wyciągania go z mikrofalówki. Co ciekawe, po wyciągnięciu z mikrofalówki, wodę możemy wylać, a przedmioty przechowywać nadal w pojemniku przez kolejne 24 godziny, podczas których zachowają swoją sterylność.

DSC_8843

Na koniec mogę jeszcze tylko dodać, że materiał z jakiego zbudowany jest sterylizator nie zawiera bisfenolu A, jest więc w pełni bezpieczny podczas sterylizacji przedmiotów dla dzieci.

Nic dodać, nić ująć. Sterylizator Avent to dobry sprzęt, za rozsądną cenę :-)!

DSC_8846

 

Bądź towarzyski, podziel się!