Po co nam szkoła rodzenia? 4

Od 24 lutego chodzę do szkoły rodzenia. Rozpoczęłam ją w 32 tygodniu ciąży. Mogło być wcześniej, ale szukałam zajęć blisko domu. Nadal pracuję i nie planuję przestać, więc potrzebowałam zajęć, które wpasują się w mój rytm dnia. I takie też znalazłam. Zajęcia kończą się 15 kwietnia, mój termin jest 10 dni później, więc mam nadzieję, że nie urodzę w trakcie ;-)

A teraz pytanie – po co mi w ogóle ta szkołą rodzenia :-) ?

Nadal nie wiem, czy chcę rodzić naturalnie, czy też mój sporej już wielkości ‘maluszek’ nie urośnie tak bardzo, że konieczna będzie cesarka. Niestety każda forma porodu ma jak dla mnie swoje plusy i minusy (i o tym już ostatnio trochę pisałam….). Natomiast, abstrahując od rodzaju porodu, szkoła rodzenia to miejsce, w którym jest szansa na poznanie przyszłych mam z okolicy, odrobinę poćwiczymy, będziemy przygotowywać się do porodu i przede wszystkim nauczymy się jak pielęgnować niemowlaka, a więc karmić, przewijać, itp. itd. Wiele można wyczytać z Internetu i książek, ale nic nie zastąpi zajęć w małej grupie, gdzie w spokoju będziemy mogły przygotować się do macierzyństwa 

I jeszcze kilka argumentów ZA:

1. Poród to wielka niewiadoma, a że jest dość trudnym i przede wszystkim nowym przeżyciem, warto się do niego przygotować, warto wiedzieć, jak wygląda i czego się spodziewać.

2. W szkole rodzenia nauczymy się jak radzić sobie ze skurczami i oddechem.

3. Będziemy wiedziały po czym rozpoznać, że zaczęłyśmy rodzić i jak powinnyśmy przeć w trakcie porodu.

4. Szkoły rodzenia mogą odrobinę różnić się między sobą programem, ale niemal w każdej będziemy miały cykl wykładów o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, o tym jak przebiega ciąża, poród i połóg; nauczymy się karmić piersią oraz jak opiekować się noworodkiem.

Najlepszy czas na rozpoczęcie szkoły rodzenia to koniec II trymestru i trymestr III. Warto wcześniej sprawdzić, kiedy rozpoczną się zajęcia i jaki będzie program.
A jakie są Wasze opinie o szkole rodzenia? Chodziłyście? Chodzicie na zajęcia? A może to jeszcze przed Wami :-) ?

Bądź towarzyski, podziel się!