Po co nam Analiza-Plan-Działanie? 0

Analiza-Plan-Działanie (A-P-D) to najbardziej istotna cześć BeMam.pl. Dla mnie jest motorem wszelkich zmian, jakie wdrażam w życie. Właśnie na tym zbudowałam całą koncepcję mojego bloga.  Dlatego uznałam, że przydałoby się dokładnie opisać podejście, które stosuję od pierwszego trymestru ciąży.

W moich żyłach płynie krew Project Managera (po polsku ;-) -Kierownik Projektów) i Konsultanta Lean Six Sigma, dlatego też, bardzo często moje podejście jest podejściem mającym swoje źródła w doskonaleniu, optymalizacji procesów i zarządzaniu projektami. Trochę tego dużo i trochę to zagmatwane ;-), ale zaraz zobaczycie jakie przydatne i proste.

W przypadku diet, odżywiania, sportu, a przede wszystkim wdrażania zmian w życie, stosuję wiele z tych metod. I właśnie na tej podstawie powstało coś, co nazywam dość prosto: Analiza-Plan-Działanie (A-P-D).

Czym jest A-P-D – Analiza-Plan-Działanie?

ANALIZA

Jeśli chcemy coś wprowadzić w życie, zmienić, udoskonalić, poprawić na lepsze, to zawsze powinnyśmy wyjść od przeanalizowania całej sytuacji, aby zrozumieć, czego nam aktualnie brakuje, co chcemy zmienić, poprawić, wprowadzić w życie. Tu znajdziecie przykładową Analizę Dziennika Odżywiania, jaką przeprowadziłam na początku ciąży: Jeśli już oceniłyśmy daną sytuacją, to na tej podstawie możemy określić CEL, jaki chcemy osiągnąć. CEL może odnosić się do rozwiązania istniejącego problemu, poprawy sytuacji, poprzez podjęcie konkretnych działań. Może być też nowym dążeniem, np. wynikającym z naszych ambicji. Przykładowo: przytyłam w ciąży 20 kg, po porodzie zostało mi nadal 10kg do zrzucenia; zarabiam za mało pieniędzy, chcę otworzyć firmę za kilka miesięcy. W przypadku określania Celów zapraszam do moich wcześniejszego wpisu na ten temat: Nasze cele na nadchodzący rok . Dobrze określony cel = dobrze określone działania, jakie podejmiemy, w celu jego zrealizowania.

PLAN

A więc po wykonaniu pierwszego kroku, jakim jest wyżej opisana ANALIZA z wyznaczeniem CELU, jesteśmy w stanie podjęć kolejny, jakim jest stworzenie PLANU DZIAŁAŃ. Jest to zbiór wszelkich akcji, jakie zamierzamy podjąć w konkretnym czasie, aby zrealizować nasze dążenia. Przykładowo, jeśli chcemy schudnąć 5kg w ciągu kilku miesięcy, obecnie jest maj i ważymy 75kg, nasz prawidłowo zdefiniowany CEL będzie brzmiał: W grudniu 2014 ważę 70kg.        Z kolei PLAN będzie zawierał akcje, jakie chcemy podjąć, czyli: ćwiczenia, dieta, z wyznaczonymi datami.

DZIAŁANIE

Na budowę planów, przeznaczę jeszcze kolejny post, a wracając do tematu… Przeprowadziłyśmy ANALIZĘ i określiłyśmy CEL, na tej podstawie zbudowałyśmy PLAN DZIAŁAŃ. Co teraz? Pozostaje najważniejsze i najtrudniejsze do wykonania – DZIAŁANIE. Trzeba wreszcie zacząć coś z tym wszystkim robić. Najważniejsze narzędzie, jakiego będziemy tutaj potrzebować to NASZA KONSEKWENCJA. Nic nigdy nie zadziała, ani najlepiej zdefiniowany cel, ani dobrze sporządzony harmonogram działań, jeśli nie podejmiemy pierwszych kroków, w kierunku zrealizowania tego wszystkiego. Porównanie, jakie uwielbiam przywoływać jest takie: doskonale znam teorię jeśli chodzi o zrzucanie wagi, ale największy problem mam z jej wdrożeniem w życie. Tak jest ze wszystkim. Możemy być świetnie przygotowane, a nic nie zadziała, jeśli nie zaczniemy. Czasem jest trudno się zmobilizować. Pamiętacie sytuacje z języka polskiego, kiedy czułyście, że nie nie dacie rady napisać wypracowania? W takiej sytuacji najlepiej było po prostu zacząć od czegokolwiek, choćby od jego zakończenia. W miarę upływu czasu, wypracowanie było napisane. Ogólnie, dobrą metodą na zmotywowanie się do działania, jest po prostu zacząć działać :-) . Wtedy wszystko, co robimy napędza nas i pozwala podjąć kolejne kroki. Ja tak zaczęłam pisać ten blog. W pierwszym trymestrze słaniałam się ze zmęczenia, mogłabym przespać okrągłe 24 godziny, nie chciało mi się nic robić… Ale powoli, małymi kroczkami, zaczęłam pisać, o tym co robię i jakie działania podejmuję. I poskutkowało. Blog powstał, a już w drugim trymestrze, z nowym kopniakiem energii, napisałam o wiele więcej:-). Polecam!!!

I oto cały mój mały sekret jeśli chodzi o tzw. A-P-D. Blog nie powstał tylko po to, aby pokazywać kolorowe ubranka i zachęcać do ładnego wyglądu. Jego główne zadanie to coś, co po angielsku określa się jako EMPOWERMENT – interpretując tłumaczenie po polsku: dodanie energii, naenergetyzowanie, zmobilizowanie, ogólnie zmotywowanie do działań, połączone z wiarą we własne możliwości. W taki sposób możemy przenosić góry i osiągać, to co sobie zamarzyłyśmy!!!

Ja pracuję nad moimi celami i zachęcam Was do tego samego, bo możemy osiągnąć więcej, niż nam się wydaje!

Nie pozwólmy naszemu umysłowi nas ograniczać :-) !!!

Bądź towarzyski, podziel się!