Plażowanie przyszłej mamy 0

Pogoda nas rozpieszcza, bo nic tylko słońce i słońce tego lata :-). Choć czasem przydałby się deszczyk, to na pewno chętnie wychodzimy nad wodę, na leżaczek w ogródku, czy na tarasie. I dzisiaj właśnie wpadł mi do głowy pomysł, aby napisać coś dla przyszłych mam o tym, jak się ubrać na plażę i jak chronić skórę, bo to o niej przede wszystkim powinnyśmy w takie dni pamiętać  :-).

Czy będąc w ciąży możemy się opalać?

Ja już dawno temu zarzuciłam leżenie placuszkiem na rozgrzanej plaży, bo latka lecą, a skóra robi się coraz starsza. Dlatego preferuję i rekomenduję ;-) aktywny wypoczynek, jak np. pływanie, spacerowanie brzegiem morza i jak leżenie to pod parasolem. Ale wracając do tematu – co powinnyśmy mieć na uwadze wybierając się na słońce w ciąży?

Poniżej zamieszczam kilka dość istotnych punktów:

1. W wyniku zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie, nasza skóra w trakcie ciąży jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne. W konsekwencji tego mogą pojawić się na niej ciemne plamki, tzw. ostuda, które będą potem bardzo trudne do usunięcia. Nie powinnyśmy więc przebywać zbyt dużo na słońcu, ponieważ może to doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych w skutkach zmian skórnych.

2. Ponieważ promieniowanie ultrafioletowe rozszerza naczynia krwionośne, na naszej twarzy mogą się pojawić pajączki.

3. Możemy być narażone na zmiany barwnikowe na skórze.

4. Powinnyśmy uważać, aby się nie przegrzać. Już w wyniku ciąży nasz organizm ma podniesioną temperaturę o kilka stopni. Plażowanie może ją jeszcze bardziej podnieść, a oprócz tego doprowadzić do odwodnienia organizmu.

5. Badania naukowe wykazały również, że promieniowanie UV może obniżyć ilość kwasu foliowego w naszym organizmie, a jak wiemy jest on szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju rdzenia kręgowego i mózgu dziecka w pierwszych miesiącach ciąży.

Jak kobieta w ciąży powinna chronić się przed słońcem?

Opalać się można, bo już 20 minut na słońcu dostarcza nam jakże niezbędnej dla dziecka witaminy D, ale oczywiście z umiarem i z rozsądkiem :-). Wszystko też powinnyśmy konsultować z lekarzem.

Poniżej kilka informacji dotyczących kosmetyków i ochrony skóry, podczas ciążowego opalania.

1. Najlepsze są kremy z filtrem mineralnym, ponieważ nie wnikają w głąb skóry, a tym samym nie powodują podrażnień. Jeśli jednak mamy skórę bardzo wrażliwą na słońce , możemy kupić również kremy z innymi filtrami.

2. Im wyższy faktor, tym lepiej. Minimum SPF30, a najlepiej SPF 50 i SPF 50+. Filtr powinien chronić przed promieniami UVB i UVA.

3. Stosujemy zawsze wodoodporne kremy, którymi smarujemy się ponownie po każdej kąpieli.

4. Ciało smarujemy kremem z faktorem jeszcze w domu, a nie bezpośrednio na słońcu.

5. Przyjmujesz leki - skonsultuj to z lekarzem. Jeśli przyjmujemy jakieś farmaceutyki, to powinnyśmy sprawdzić z lekarzem, czy na pewno nie będą powodowały dodatkowej nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne, bo to w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się plam.

6. W miarę możliwości zakrywamy znamiona

7. Na plaże nie idziemy w pełnym makijażu i nie stosujemy wody toaletowej, bo to może zwiększyć podatność na wystąpienie przebarwień.

Jak się ochronić przed przegrzaniem?

Wysoka temperatura nie sprzyja ani nam ani dziecku w naszym brzuszku, w dodatku może grozić krwawieniem z dróg rodnych, a nawet poronieniem. Dlatego, jak najwięcej powinnyśmy przebywać w wodzie, pić dużo płynów i unikać słońca między 12.00 a 16.00.

I w co się ubrać :-)?

Warto nosić kapelusz, aby ochronić twarz i okulary przeciwsłoneczne, bo nasze oczy w okresie ciąży mogą być szczególnie wrażliwe na słońce. Możemy nosić stroje dwuczęściowe, ale jeśli nie chcemy pokazywać, ani zbytnio nagrzewać brzuszka, możemy wybrać jednoczęściowy. Ponizej znalazłam kilka, całkiem ciekawych w ASOS :-).

1 ASOS Maternity Exclusive Swimsuit With Bow, €26.06

1

2 ASOS Maternity Exclusive Swimsuit With Bow, €26.06

2

3

4 Cache Coeur Maternity Eden Swimsuit, €57.74

4

5 Cache Coeur Maternity Calypso Swimsuit With Ties, €47.18

5

Bądź towarzyski, podziel się!