O akcji

„(…) w przypadku dziecka (…) nie o to chodzi, że jako rodzice mamy kochać wszystko to, co robi. Bardziej chodzi o to, abyśmy mieli coś w rodzaju głębokiej wiary w to, że jego istnienie jest całością, a zachowanie może być reakcją na istnienie pewnego rodzaju nierównowagi w nas samych. Nie ma złych dzieci. Są natomiast dzieci, które są ignorowane albo niewidzialne dla rodziców, a ich zachowanie będzie to odzwierciedlać. (Myla Kabat-Zinn)”

 be mam grafika1

15 października 2016 rozpoczyna się ogólnopolska akcja społeczna

RODZICE UWAŻNIE OBECNI

Geneza akcji „Rodzice Uważnie Obecni

W dzisiejszych czasach zapracowani i zaganiani rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi. Potrafią się z nimi bawić, jednocześnie wertując komórkę czy załatwiając swoje sprawy. Obecnie zbyt często żyjemy na tzw. „autopilocie”, nie potrafimy doświadczać tego, co dzieje sie tu i teraz, skupić się na naszych emocjach, ani na dziecku które jest w zasięgu ręki, z którym się bawimy, które potrzebuje naszej uwagi i na nią czeka.

Uważne rodzicielstwo (mindful parenting) to więź, gdzie rodzic jest w pełni zaangażowany w bycie z dzieckiem. Oznacza, że stajemy się mniej przywiązani do wyników, za to bardziej koncentrujemy się na odkrywaniu życia naszego i naszych dzieci. To też patrzenie na dzieci i akceptowanie ich takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, żeby były.

Uważne rodzicielstwo wywiera wpływ nie tylko na rozwój emocjonalny dziecka, ale także na nabycie umiejętności nawiązywania dobrego kontaktu z innymi. Dzieci mające poczucie bliskości ze swoimi rodzicami mają zdrowe poczucie własnej wartości, lepiej sobie radzą w szkole, wchodzą w zdrowe relacje z innymi, czują się komfortowo w obecności dorosłych, eksplorują świat i próbują nowych rzeczy, łatwiej radzą sobie też ze zmianą i rozwijają pozytywny obraz własnej osoby, co powinno w konsekwencji prowadzić do pojawienia się zrównoważonej samooceny.

Akcja Rodzice Uważnie Obecni ma 4 cele:

1 – Zwiększyć świadomość – Pokazać problem współczesnego świata, w którym rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi.

2 – Wyjaśnić na czym polega uważne rodzicielstwo i jakie korzyści ze sobą niesie.

3 – Pokazać, w jaki sposób rodzice mogą poświęcać swoim dzieciom więcej uwagi.

4 – Pokazać w jaki sposób można wykorzystać codzienne aktywności i zabawę, aby wpływać na rozwój dziecka.

Planowany przebieg akcji

Akcja „Rodzice uważnie obecni” będzie trwała 2 tygodnie, od 15 do 31 października 2016. W akcji wezmą udział: psycholodzy, blogerzy parentingowi, fundacje działające na rzecz dzieci. W ramach akcji będą publikowane artykuły dotyczące tematu uważnego rodzicielstwa, prowadzone różne dyskusje, konsultacje psychologiczne dla rodziców oraz wywiady. Całościowy materiał merytoryczny z akcji zostanie po jej zakończeniu zebrany w książkę/ broszurę, którą będzie można pobrać z Internetu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Objęło Akcję Patronatem Honorowym.

Inicjatorami akcji jest blog BeMam.pl oraz Memola

Partnerami akcji są: Fischer-Price, Deltim, Ubranko-Otulanko, Janod

Akcję Współorganizują: Ośrodek Przystań, Relateka, Stowarzyszenie Familandia, Coach and more, Human Project, Rodzic Lider

Patronami Medialnymi akcji są:

 1. Magazyn Dobra Mama http://dobra-mama.pl/
 2. Portal Rodzicielski http://madrzy-rodzice.pl/
 3. Portal Parentingowy http://baby-shower.pl/
 4. Portal Parentingowy http://www.mjakmama.pl/
 5. Portal http://swiadomamama.pl/
 6. Portal http://www.mamopracuj.pl/
 7. Fundacja http://fundacjaroro.org/
 8. Portal dla Rodziców: http://mamadu.pl/
 9. Platforma www.100club.pl
 10. Fundacja My To Mamy http://mytomamy.pl/
 11. Stowarzyszenie BuggyGym http://www.buggygym.pl/
 12. Czasopismo Mamą Być http://www.synergia-efekt.pl/gazety.html
 13. Kolektyw Twórczy MamyWenę http://www.mamywene.pl/
 14. Mama Klub https://mamaklub.pl/
 15. Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych http://frontis.com.pl/

 

Strona akcji: http://www.bemam.pl/rodzice-uwaznie-obecni/

Fanpage Akcji na Facebooku: rodziceuwaznieobecni

 

 

Bądź towarzyski, podziel się!

Leave a Reply

*


7 + = jedenaście