Niespokojny sen niemowlaka 1

Minęły już 4 lata niezbyt dobrze przespanych nocy nocy. Pobudek, usypiania, kombinowania, stawania na głowie żeby to małe wrzeszczące „ĆÓŚ” w końcu zasnęło i dało nam spokój. O śnie mogłabym pisać bez końca. O tym moim utraconym, bo nie pamiętam kiedy przespałam całą noc, i śnie dzieci, schematach snów, ząbkowaniu, karmieniach nocnych, wybudzeniach, płaczach, chodzeniu na paluszkach, żeby nie obudzić i wielu wielu innych. Temat szeroki jak morze, nie jak rzeka, nieuchwytny i nie dający się wrzucić w prosty schemat z przepisem na wszystko, trudny, męczący i czasem wręcz bez szans na powodzenie. Jedno jednak można o nim powiedzieć, że jedyne co jest w nim pewne to zmiana.

Noworodek śpi inaczej, inaczej śpi jak ma kilka miesięcy, a jeszcze inaczej jak skończy rok czy dwa lata. Inaczej, kiedy jest w domu z mamą czy nianią, inaczej gdy pójdzie do żłobka, a jeszcze inaczej, gdy jest w przedszkolu i mu na dokładkę puszczą bajkę z duchami…..

Niespokojny sen

spiworki

Powodów niespokojnego snu będzie więc sporo. Stresy, głód, nieuregulowane tryb dzienny, zmiany, pogoda, niewygodne śpiochy, zimno, ciepło, deszcz za oknem, hałas, światło czy brak misia….

Kurcze, jestem w tych tematach zaprawiona w boju, ale nie czuję się ekspertem, bo kiedy już wszystko mija, kiedy jest prawie idealnie, kiedy już zdążymy z T. wypowiedzieć magiczne zdanie: „no dzisiejsza noc była ok., ładnie spali” to jak na złość cała zabawa zaczyna się od nowa…. Nowa walka, kolejne nieprzespane noce i nieśmiertelne marzenie, żeby się w końcu wyspać …;-)

Powody niespokojnego snu u niemowlaka

Jest kilka typowych i je szybko wymienimy:

(1)Zły schemat zasypiania

Czasem z lenistwa, czasem z braku doświadczenia czy wiedzy, my rodzice popadamy w przeróżne, często dość oryginalne schematy kładzenia  naszych pociech do snu. Odnoszę to też do siebie samej, bo my nauczyliśmy Adasia zasypiać w naszym łóżku, skąd był przenoszony następnie (gdy zasnął) do swojego. To zaowocowało tym, że uważał nasze łóżko za swoje i wyjść z takiego „nałogu” wcale nie było łatwo.

Jakie inne schematy? Zasypianie tylko na rączkach. Zasypianie tylko w wózku. Sami pewnie znacie jeszcze kilka innych ;-)

(2)Zmienność. Brak stałego harmonogramu dnia

Leon ostatnio mnie wykończył. Adaś chodził spać punkt 20:00, a Leo punkt północ ;-) Adaś wstawał o 06:00, a Leo razem z nim, bo przecież przy wrzaskach starszego braciszka nie mógł dłużej spać. Nie zapominamy tu o pobódkach – 2-3 w ciągu nocy. Zaczęłam chodzić jak cień człowieka. I wtedy przypomnieliśmy sobie z T., że może trzeba policzyć ile nasz maluszek śpi w ciągu dnia. Zrobiliśmy analizę a potem małą regulację. Teraz śpi godzinę od 09:00 do 10:00, potem 2 od 12:00 do 14:00, a na koniec ok. 1-1,5 między 16:30 a 18:00. I dzięki temu od tygodnia chodzi spać o 21:00!!! Punktualnie! No ciekawe jak długo to potrwa, ale tymczasowo wydłużyliśmy sobie godziny nocne o 3 dodatkowe co jest niesamowitym zyskiem ;-)

Dlatego stałe godziny kąpieli wieczornych i stałe godziny snu powinny być utrzymane. Dzieci lubią harmonię i porządek. Jeśli będzie panował chaos to niestety ucierpi na tym nasze życie nocne ;-)

(3)Wymęczone dziecko wcale nie śpi lepiej

Babcie uwielbiają „zamęczyć” wnuki bo uważają, że styrane dziecko śpi lepiej. Niektórzy myślą, że trzeba dziecko przemęczyć, to szybciej zaśnie, albo jak nie spało w ciągu dnia to sen nocny, do tego długi, mamy zagwarantowany. Niestety nic bardziej mylnego, bo zmęczony maluch, to wybity z rytmu maluch, który wcale dobrze spać nam nie będzie. Lepiej więc, kiedy dziecko jest w miarę wyspane, a nie przemęczone. Zmęczenie często wywołuje histerię, a ona wcale nie działa nasennie….

(4) Telewizja, tablet i inne dystraktory

Już dawno nauczyliśmy się, że Adasia trzeba wieczorem „wyciszać”. Ograniczamy więc „brykanie” i nadmiar dystraktorów. Zbyt dużo zabawy czy np. bajek, szumu telewizora w tle, aktywnej zabawy, itp. Powoduje pobudzenie dziecka, które prędko nam nie zaśnie.

Dlatego ograniczamy ilość bajek przed snem, tworzymy spokojną, cichą atmosferę.

(5)Temperatura, ząbkowanie, niewygodne ubrania i ilość snu w ciągu dnia

To zdecydowanie banalne, ale niestety prawdziwe przyczyny nieharmonijnego snu u naszych maluszków. Ich sen jest delikatny niczym porcelana, dlatego powinniśmy dbać o każdy szczegół.

Zapewne przyczyn będzie więcej, ale już zadbanie o powyższe zdecydowanie poprawi komfort snu nie tylko maluszka, ale również i nas samych. Potem możemy już tylko zadbać o wygodne łóżeczko i ciepłe okrycie :-)))

 

Więcej na ten temat snu znajdziecie w tych oto artykułach:

Jak uspokoić noworodk

Bezpieczny sen dziecka

Bądź towarzyski, podziel się!