Latanie w ciąży 0

Nieubłaganie zbliża się koniec roku a ja nadal mam jeszcze całkiem sporo urlopu. Coraz bardziej zastanawiam się czy nie pójść na jakiś dwutygodniowy urlop i odrobinę sobie odpocząć. Tylko pora jest dość fatalna jeśli chodzi o pogodę. W Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie o tej porze są mimo wszystko najwyższe temperatury w regionie, grudzień i styczeń to dwa najgorsze miesiące. A ja po styczniu nie powinnam już raczej szaleć z lataniem. Potrzebuję trochę słońca i dlatego chodzi mi po głowie jakiś bardziej odległy kierunek. Do Azji nie pojadę, choć gdybym tylko mogła już bym tam była, odpada też Afryka i oczywiście wszystkie kierunki gdzie grozi malaria. Dlatego kuszą mnie coraz bardziej Karaiby, gdzie nawet ceny są teraz przystępne. Pytałam ostatnio mojej ginekolog i nie widziała specjalnie przeciwwskazań. Doradziła zastrzyk z Clexane na dzień przed i w dzień wylotu oraz po przylocie na miejsce. Mój mąż się odrobinę przestraszył, ja szczerze mówiąc ciągle się nad tym zastanawiam….

Zakrzepica w ciąży

Aha, po co ten zastrzyk? W ciąży istnieje ryzyko zakrzepicy. Oprócz tego, nie ma praktycznie przeciwwskazań co do latania. Zakrzepica jest chorobą, która dotyczy najczęściej żył głębokich kończyn dolnych. Dość często dotyczy kobiet w ciąży. Może powstawać jako powikłanie żylaków i niewydolności żylnej, którymi kobiety są w tym okresie bardziej obciążone. Polega na powstawaniu zakrzepów w naczyniach. Płytki krwi ulegają zlepieniu, w wyniku czego w świetle żył tworzą się skrzepy. W ich konsekwencji może pojawić się zator tętnicy płucnej, co ostatecznie może prowadzić do śmierci. W ciąży, kobiety obarczone ryzykiem zakrzepicy naczyń, powinny stale kontrolować parametry krzepnięcia.

Objawy zakrzepicy

I wracamy ponownie do kwestii lotu. Udowodniono, że długotrwałe loty, a w szczególności te trwające po kilkanaście godzin, mogą być poważnym czynnikiem ryzyka zakrzepicy. Najbardziej przyczynia się do tego pozycja siedząca ze spuszczonymi do dołu nogami, odwodnienie i brak ruchu. Pierwsze objawy to silny ból łydek. Może nam się wydawać, że odczuwamy „zmęczenie nóg”, którego w ciąży nie wolno nam ignorować. Ogólne ryzyko wystąpienia zakrzepicy w ciąży podczas lotu nie jest zbyt wielkie (1 na 1000).

Jak zapobiec zakrzepicy w ciąży?

Jeśli mimo wszystko chcemy lecieć to powinnyśmy pamiętać o tym, że:

1- Najlepszym okresem na lot jest drugi trymestr ciąży. W opisie wszystkich linii lotniczych znajdziecie informacje do którego tygodnia możecie z nimi latać. Ogólnie 8 i 9 miesiąc nie są dobrymi miesiącami na latanie, bo może dojść do rozpoczęcia akcji porodowej w powietrzu.

2- Przed każdym lotem skonsultujcie tą kwestię z lekarzem prowadzącym Waszą ciążę.

3- W trakcie lotu przyjmujcie dużo płynów (wody).

4- Co 30 minut musicie wstawać i chodzić, ogólnie wykonywać ruchy pobudzające krążenie krwi, ćwiczenia łydek.

5- Załóżcie na czas lotu podkolanówki uciskowe.

6- Załóżcie wygodne, luźne obuwie. Najlepiej będzie również je zdjąć aby nie uciskać zbytnio stóp.

7- Nie zakładajcie elastycznych rajstop. W samolocie mogą być one zbyt ciepłe, co spowoduje ryzyko zakażenia pleśniakowego.

8- Jeśli lot jest długi a ryzyko zakrzepicy wysokie, zaleca się również branie leków przeciwzakrzepowych, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

To były ogólne informacje dotyczące lotów i zakrzepicy. Teraz pozostaje tylko pytanie czy ostatecznie zdecyduję się na urlop czy też sobie odpuszczę ;-)?

Bądź towarzyski, podziel się!