Mogę już próbować samodzielnie jeść! Faza III rozszerzania diety maluszka od 9 do 12 miesiąca + przepis 0

Dzisiaj kończymy temat faz rozszerzania diety maluszka, który do tej pory pojawił się już w 3 odcinkach:
1. Rozszerzanie diety niemowlaka. Jak i kiedy?
2. Zacznijmy jeść! Faza I rozszerzania diety maluszka – przepisy od 4 – 6 do 7 miesięcy
3. Odkrywamy smaki! Faza II rozszerzania diety maluszka na okres od 7 do 9 miesiąca + Przepis

Etap trzeci to wspaniały okres. Nasz maluch ma już dość dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, jest w stanie sam chwycić łyżeczkę lub widelec. Do tego powinien mieć już pierwsze ząbki. Możemy więc zacząć podawać produkty o grubszej strukturze, nie wszystko musi sprowadzać się do zmiksowanego puree lub kaszki. To także świetny czas, aby ukierunkować gust smakowy dziecka, dlatego warto testować jedzenie przeróżnych pokarmów. Nie ograniczajmy się tylko do kilku wybranych i sprawdzonych.

Co dziecko może jeść w Fazie III?

Na ty etapie możemy znowu rozszerzać dietę malucha o kolejne produkty. Zobaczcie jakie:

FIII

Więcej o Fazie III rozszerzania diety maluszka

1. Na początku fazy III dziecko powinno dostawać poza standardowym mlekiem 3 treściwe posiłki dziennie, z dodatkiem przekąsek, jak np. owoce lub warzywa.
2. W jadłospisie powinny się znaleźć:
• 3 lub 4 porcje dziennie pokarmów skrobiowych, jak kasze, pieczywo, ziemniaki, owsianki (ok. 40g=porcja).
• 1-2 porcje (ok. 40g=porcja) pokarmów białkowych, w tym przynajmniej jedna porcja białka zwierzęcego lub ok. 2 roślinnego (warzywa strączkowe, jak. fasola, groch)
• 1-2 porcje produktów mlecznych pełnotłustych
3. Co z ilością mleka modyfikowanego lub naturalnego? Dziecko na tym etapie powinno otrzymywać większość kalorii z posiłków stałych. Właściwa dzienna ilość mleka to 500-600ml. Najlepiej podawać je rano do śniadania, na podwieczorek lub wieczorem przed snem.
4. W fazie III możemy już wprowadzać bardziej wyraziste smaki, a więc na warsztat powinny pójść przyprawy, takie jak świeża bazylia, oregano, mięta, odrobina pieprzu.
5. Choć to już dość zaawansowany etap, to nadal powinniśmy wprowadzać nowe produkty stopniowo, uprzednio je testując i sprawdzając, jak będzie reakcja organizmu dziecka.
6. Możemy również o wiele odważniej wprowadzać produkty alergizujące, takie jak np. gluten, choć tak, jak pisałam testowanie tego białka musi rozpocząć się już przed 6 miesiącem życia, tak aby zapobiec wystąpieniu nietolerancji – celiakii.
7. Nawet jeśli jego ząbki są jeszcze nie wyrżnięte, dziecko jest już w stanie żuć pokarmy. Warto podawać maluchowi chrupki, biszkopty, krojone owoce lub warzywa (miękkie będzie np. awokado). Jednak kiedy je, nigdy nie zostawiamy go samego, bo może się niestety zadławić.
8. Podawane owoce mogą być surowe, ale starajmy się aby były one w pełni dojrzałe.

Na zakończenie artykułu razem z BEABA Babycook i Mamissima zapraszam do wypróbowania nowego przepisu:

Bazyliowy kurczak z pomidorami i ryżem

Co potrzebujemy?

4

1 mała filiżanka ryżu pełnoziarnistego
2 plasterki cebuli
1 mała marchewka
1 obrany ze skórki i posiekany pomidor
1/3 piersi kurczaka
1 gałązka bazylii
Do dania można dodać jeszcze małą garść posiekanych brokułów

Jak robimy?

Krok 1: Gotujemy ryż. Do pojemnika do gotowania na parze ryżu i makaronu BEABA Babycook, wsypujemy ziarna ryżu. Nalewamy wodę do  (poziom 3) oraz trochę bezpośrednio do pojemnika z ryżem (tak aby poziom wody był wyższy o 2-3 mm).

3

Krok 2: Kiedy ryż jest już gotowy do koszyczka do gotowania na parze wrzucamy marchewkę, kurczaka oraz koszyczek z bazylią i pieprzem. Gotujemy na poziomie 3 BEABA Babycook (lub w naczyniu do gotowania na parze).

***Koszyczki do przypraw niesamowicie ułatwiają życie, dodają aromat bez dodawania np. dodatkowych liści do potrawy.

1

2

5

Krok 3: Następnie do pojemnika z kurczakiem i marchewką dorzucamy cebulę, pomidor i brokuł. Wszystko razem gotujemy na poziomie 1 w BEABA Babycook (lub naczyniu do gotowania na parze).

6

7

Krok 4: Kurczaka, marchewkę, cebulę, kawałki brokuła i pomidory przenosimy do naczynia miksującego BEABA Babycook (lub do miski, w której będziemy blendować) i w zależności od potrzeby miksujemy na gładki mus lub puree o grubszej fakturze.

Krok 5: Puree mieszamy z ugotowanym ryżem lub blendujemy wszystko razem na gładką masę.
*** Do dania można dodać małe różyczki ugotowanego na parze brokuła.

10 9

 

Bądź towarzyski, podziel się!