Marzenia się nie spełniają 0

Ciężko mi się słucha, kiedy ludzie mówią, że ich albo kogoś los źle potraktował, bo nie są bogaci, bo mają złą pracę, bo w związku im się nie układa, bo wszelkie nieszczęścia tego świata spadły na nich, a ich marzenia się nie spełniają.

Pamiętam rozmowę z jedną znajomą, która twierdziła, że ma bardzo nieudane życie, bo za mało jej płacą, bo jest sama, bo inni mają lepiej. Narzekała tak długo, że w końcu zmęczona tym wszystkim zapytałam: „A co ty sama zrobiłaś, żeby twoje życie było lepsze?”. Odparła, że nic, bo nic od nas nie zależy. Powiedziałam jej, niestety dość mocno w wyniku tego rozdrażnienia: „No nic, to skoro tak, to każdy z nas powinien się położyć w trumnie i spokojnie czekać na śmierć….”

Los bywa okrutny. Szczególnie wtedy, kiedy umiera nam ktoś bliski, kiedy ludziom nie z ich winy dzieje się wielka krzywda, kiedy nie mają co jeść, kiedy my sami albo Ci, których kochamy, zapadają na ciężką chorobę. Nie napiszę więc, że na wszystko mamy wpływ. Zdarzają się wypadki, choroby genetyczne i nowotworowe, nieszczęścia i różne straszne rzeczy… I one najczęściej nie zależą od nas. Ale wszystko poza nimi, nasze poczucie szczęścia, rozwój, związki w jakie wchodzimy, wybory, jakich dokonujemy i to, co z tym naszym życiem robimy, jak się będziemy z tym czuć, czy pozwolimy złym emocjom i niemocy zapanować nad nami, wszystkie bez wyjątku zależą tylko i wyłącznie od nas.

Marzenia się nie spełnią. Marzenia musisz sobie spełnić sama.

Jeśli więc myślisz, że twoje życie jest nieudane, nie jesteś szczęśliwa i nigdy, nie będziesz miała tego, czego chcesz, to możesz mieć niestety rację. Jeśli nie dotrze do Ciebie, że sama możesz coś z tym wszystkim zrobić, to siedź i płacz i użalaj się nad sobą.

Mówi się potocznie, że „marzenia się spełniają”. Ale muszę Cię rozczarować. One się nie spełniają, Ty to musisz zrobić….

No dobrze powiesz, ale Paris Hilton albo Donald Trump urodzili się bogaci i mają wszystko, a ty biedna sama musisz na swoje zapracować i pewnie nigdy nie osiągniesz tego poziomu. Czy pewnie i czy faktycznie NIGDY?

No jeśli z góry zakładasz, że tak będzie, to przecież nie podejmiesz żadnych prób czy trudów, bo to nie ma sensu. A zakładasz przecież, że Ci się nie uda.

Trawa zawsze jest bardziej zielona u sąsiada. Sukces wydaje nam się bułką z masłem, jeśli myślimy o sukcesie innych, bo w naszym mniemaniu spadł on na nich jak grom z jasnego nieba. Zdarzają się wyjątki oczywiście, ale w większości przypadków sukces kosztował tych wszystkich ludzi sporo czasu, wysiłku, wyrzeczeń i siły woli. My widzimy tylko tego efekt, wisienkę na torcie, chwałę. Zapominamy, że sukces to miesiące i lata ciężkiej, wytężonej pracy….

Często słyszę, że jak ktoś jest bogaty to nakradł, że pieniądze są złe i szczęścia nie dają, że jak ktoś ma firmę to od razu jest z niego oszust, że tacy ludzie powinni więcej płacić podatku, itp. Zdarzają się przypadki, że ktoś odziedziczył fortunę, albo ma bogatych rodziców, którzy kupią mu mieszkanie. Są i oszuści, którzy pod parkingiem będą produkować paliwa, albo „nachapią” ;-) się pieniędzy z kradzionego VAT-u. W większości jednak przypadków ludzie, którzy mają pieniądze sami zapracowali na swój sukces ciężką pracą. Dla postronnych to są tylko pieniądze i bogactwo, a dla tych ludzi to często lata ciężkiej pracy….

Marzenia są jak drogowskazy

Trzeba je mieć, ale nie można czekać z założonymi rękami na to, że się kiedyś spełnią. Myślenie życzeniowe, typu „będę bardzo chcieć i się spełni” też jest nie powiem do czego….

Dlatego…

Weź te marzenia we własne ręce i zastanów się, co takiego możesz zrobić jeszcze dziś, żeby je kiedyś osiągnąć. Twój sukces zaczyna się dzisiaj, z chwilą kiedy coś postanowisz i zaczniesz to realizować, a nie w momencie, kiedy go dopiero osiągniesz.

Ps. Dzisiejszy tekst nie ma być postem w stylu mówców motywacyjnych ;-) ma jednak za zadanie uświadomić Ci, że na prawdę na większości rzeczy w swoim życiu to ty sama, a nie inni, masz wpływ. Nie narzekaj, nie obwiniaj, nie zrzucaj winy za niepowodzenia na otoczenie, tylko się zabierz do pracy. W ten sposób osiągniesz sukces, a jeśli Ci się nie uda to przynajmniej nie będziesz mieć poczucia straconego czasu :-)

 

Bądź towarzyski, podziel się!