Kiedy jest najlepszy moment na drugie dziecko? 3

W dniu, kiedy napisałam ten tekst, udało nam się zaparkować na ulicy Św. Antoniego we Wrocławiu pod samą knajpą. Jak się wtedy okazało Leo (mający wtedy 2 miesiące) spał, Adaś (lat 2) też. To był jedyny taki moment, kiedy siedząc przy drzwiach samochodu ;-) mogliśmy spokojnie zamówić lunch. Co wcale nie znaczy, że udało nam się go równie spokojnie zjeść ;-) Dziecięcia tego nam już nie darowały ;-)

drugie dziecko

I tak już teraz jest. Ale mimo wszystko, mimo wielu wyzwań, niemożności zjedzenia obiadu do końca czy zrobienia zakupów, w sklepie, wiem, że dla mnie to był/ jest właściwy moment na drugie dziecko. I nie chciałabym tego zmienić. Pytanie – czy dwa lata różnicy to optymalny czas dla każdego?

pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Często jest nam się ciężko zdecydować na pierwsze dziecko…. Statystyki pokazują, że obecnie najwięcej ciąż pojawia się po 30stce. I ja to świetnie rozumiem. Sama urodziłam pierworodnego w wieku 32 lat i jak dla mnie był to idealny moment, co nie znaczy że przed 30stką czy po 40stce byłby zły. Znalazłam się w takiej, a nie innej sytuacji życiowej, zrealizowałam to, co chciałam i poczułam pełną gotowość na bycie mamą. Podobnie mają moi znajomi i moje koleżanki z pracy. Odnoszę wrażenie, że 30stka to jest taki magiczny moment, kiedy kobieta czuje się w pełni gotowa. Na to oczywiście składa się wiele rzeczy, jej sytuacja materialna i zawodowa, a przede wszystkim osobista. Kobiety często bardzo długo szukają tych właściwych partnerów, którzy stają się w końcu kandydatami na ojców ;-) Oj tak! Nie pomyliłam się w tym, co teraz napisałam. Do tanga trzeba dwojga i to nie tylko kobieta, ale również, a może i przede wszystkim mężczyzna powinien podjąć świadomą decyzję o rodzicielstwie. Co oczywiście nie zawsze jest takie proste, jak piszę, ale jeśli się uda podejść do tego tematu dojrzale i mądrze, to będą z tego same benefity ;-). Znam też oczywiście trochę kobiet, które decydują się na ciążę po 30-stce, nie mając specjalnego oparcia w mężczyźnie. One wiedzą niestety bardzo często, że będą zdane na samotne rodzicielstwo, ale kiedy minie 30stka, zbliża się 35ka, zaczynają powoli obawiać się, że to może być ostatni moment na macierzyństwo…. I je też to rozumiem, choć z całego serca im życzę, aby wszystko się kiedyś dobrze poukładało :-)

Oczywiście nie decydujemy się na macierzyństwo tylko po 30stce. Znam też sporo kobiet, które urodziły w wieku 20 lat, a nawet wcześniej. Często u nich decyzja o kolejnym dziecku pojawia się dopiero ileś lat później …

Czy jedno dziecko nie wystarczy?

Pewnie, że wystarczy. Nie chodzi o to, aby narodzić tych dzieci ile wlezie, ale aby dać im to, czego najbardziej potrzebują – naszą miłość, zaangażowanie rodzicielskie i zainteresowanie. Nie chodzi więc o 500+, które nie wystarczy nawet na przedszkole, ale o coś więcej. Od początku bardzo chcieliśmy rodzeństwa dla Adasia, bo naszym zdaniem dzięki temu nie będzie sam, będzie miał wsparcie kogoś w swoim wieku i to nam daje duże poczucie bezpieczeństwa :-) B – Mamy taką teorię, że jak jest dwójka dzieci to je się łatwiej wychowuje, bo się np. ze sobą bawią, bo mogą razem spędzać czas; a praktycznie C – bo już tyle rzeczy mamy dla dzieci, że warto z nich jeszcze po raz drugi, a może i trzeci skorzystać ;-); D – bo sami mieliśmy rodzeństwo i nie potrafimy sobie wyobrazić innego rozwiązania; i w końcu E – bo zawsze chcieliśmy mieć w miarę dużą rodzinę, bo weselej, ciekawiej, bo ciągle coś się dzieje …..:-) Hahaha faktycznie dzieje się! I to dużo! ;-)

Nasz plan był prosty. Jedno dziecko, a jakieś 2 lata później drugie. No chciałam się też zmieścić przed 35-ką i się udało, ale tak naprawdę zależało nam bardziej na małej różnicy wieku pomiędzy naszymi maluszkami. Dlaczego? Moglibyśmy przecież trochę odpocząć od pieluch i nieprzespanych nocy? No jakoś wolę tak, jak jest, jednym ciągiem. Co pewnie doprowadzi nas-rodziców do wyczerpania fizycznego i psychicznego, ale doszliśmy do wniosku, że nie ma co się odzwyczajać i nie ma co też czekać. Moja siostra urodziła się 1,5 roku po mnie i zawsze ta różnica wydawała mi się idealna. Można powiedzieć, że przez całe nasze życie byłyśmy niemal równolatkami, mogłyśmy się razem bawić, jeździć na te same wakacje i mieć podobne zainteresowania. Jest to więc pewnego rodzaju schemat rodzinny, do którego przywykłam :-)

Kiedy przychodzi czas na drugie dziecko?

pierwsze dziecko 2

To czuje najlepiej każdy rodzic. Czasem jest to zaplanowane wcześniej, czasem dzieje się w wyniku nieprzewidzianej :-) wpadki :-)

Zauważyłam ostatnio dwie tendencje….

Jedną z nich są mamy, które urodziły pierwsze dziecko przed 30stką, powiedzmy w wieku 26-28 lat. Potem wróciły do pracy, ustabilizowały się zawodowo, awansowały. Minęła 30stka i poczuły, że to jest ten moment, aby na świat przyszło kolejne. Bardzo często statystycznie jest to więc różnica 5 lat. Zabawne, może to dotyczy tylko mnie, ale w koło znam wiele takich przypadków.

Inna opcja, to mamy, które urodziły pierwszego malucha po 30stce, które podobnie jak i ja decydują się na kolejne w niewielkim przedziale czasu. Statystycznie więc różnica jest co 1,5 – 2 lata :-)

Oczywiście jest też i wiele innych trendów, spowodowanych różnymi rzeczami. Kiedy przychodzi najlepszy moment na drugie dziecko? – nie wiem :-) Każda z nas jest inna, ma inną sytuację materialną, zawodową, jest w innym związku i innych okolicznościach. Nie ma reguły, nie ma też idealnej recepty na wszystko ;-)

Po urodzeniu Adaśka leżałam na sali z kobietą, która miała już 18-letnią córką i urodziła synka (tak, ten sam tata :-)). Znam też 3 siostry, z których ostatnia urodziła się, kiedy jej starsze siostry były już po 20-stce (też Ci sami rodzice :-), tylko dalej młodzi, bo przed 40stką, a co mieli sobie żałować ;-)?) W każdym z tych przypadków rodzice byli niesamowicie szczęśliwi. I o to w tym wszystkim chodzi, żeby dziecko, które przychodzi na świat dawało nam radość i miłość :-). To jest ten idealny moment na pierwsze, drugie i każde kolejne dziecko ;-)

 

Bądź towarzyski, podziel się!