Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze pralki? 0

Pralka bez wątpienia jest obowiązkowym urządzeniem na wyposażeniu każdego domu lub mieszkania. Trudno sobie wyobrazić, aby pranie np. czteroosobowej rodziny mogło być robione ręcznie, z taką samą skutecznością, jak pranie mechaniczne, w pralce. Dlatego zakup pralki czeka każdego, kto kupuje nowe mieszkanie czy dom. Kiedy pralka się zepsuje, szybko chcemy ją zastąpić nową. Pytanie tylko, jakie parametry takich urządzeń należy brać pod uwagę, jeśli decydujemy się na zakup? Pamiętajmy, że z reguły zakup pralki jest inwestycją długoterminową.

Klasa energetyczna

Każde urządzenie, czy to lodówka, kuchenka, czajnik, odkurzacz czy właśnie pralka, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, musi mieć tabliczkę znamionową z określeniem klasy energetycznej. Oczywiście najbardziej powinny nas interesować pralki o najniższym zużyciu energii na każdy cykl prania, czyli takie z oznaczeniami A+, A++, A+++. Według klasyfikacji energetycznej litera A oznacza pralki najmniej energochłonne. Dzięki nim możemy najwięcej zaoszczędzić na zużyciu prądu przy normalnym użytkowaniu urządzenia. W takich klasach energetycznych znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych pralek, między innymi pralki Electrolux. W przypadku najwyższych klas energetycznych ich pobór mocy plasuje się na poziomie około 150-120 kWh.

Dobra pralka poza pobieraniem jak najmniejszej ilości energii elektrycznej na każdy cykl prania, powinna również oszczędzać wodę. Jak to ocenić? Tu również z pomocą przychodzą klasy. Pralka w klasie A+++ zużywa w ciągu roku około 9000 litrów wody, a to będzie ilość zadowalająca konsumenta.

Pojemność pralki

O wyborze pralki decyduje także jej pojemność. To bardzo ważny parametr, który powinien być dobrany pod kątem założonej liczby prań, jakie wykonujemy w ciągu tygodnia czy miesiąca bądź zamierzamy robić. Dla rodziny pralka powinna mieć znacznie większą pojemność niż pralka dla singla. Standardem są dziś pralki o pojemności 4-5 kg, ale są i takie sprzęty, których ładowność wynosi 6-8 kg. W tej kategorii mamy szeroki wybór pralek marki Whirlpool.

Wielkość urządzenia

W łazienkach bądź kuchniach w blokach mieszkalnych nie ma zbyt wiele miejsca, aby ustawić pralkę. Dlatego im będzie ona mniejsza, tym lepiej. Zanim kupimy wybrane urządzenie, powinniśmy wiedzieć, w jakim miejscu ono stanie i ile miejsca może zająć. Najbardziej uniwersalne są pralki ładowane od frontu, które pozwalają na zabudowę. Jeśli jednak nie chcemy zabudowywać pralkę, możemy wybrać agd wolnostojące na przykład: pralki Samsung. Wśród nich są również urządzenia w wersji „slim” czyli wyjątkowo wąskie. Głębokość pralek tego typu wynosi od 38 do 45 cm. Im mniej miejsca na umieszczenie pralki, tym mniejsza powinna ona być. Najlepiej byłoby wybrać pralkę oszczędzającą miejsce w łazience czy w kuchni, ale z drugiej strony taką, która ma sporą ładowność, aby nie musieć robić po kilka prań dziennie.

Efektywność pralki

Następnym, ważnym parametrem pralek jest efektywność działania. Chodzi tu o efektywność prania czy odwirowywania. Najczęściej jest ona określana przy użyciu oznaczeń literowych, jak w przypadku klasy energetycznej. Pralki w klasie A pracują znacznie lepiej i bardziej efektywnie niż te klasyfikowane w dalszych klasa: B, C itd. Na przykład pralka w klasie efektywności prania i odwirowania A+++ po zakończeniu cyklu będzie miała w bębnie czyste ubrania, które będą niemal suche.

Funkcjonalność urządzenia

Nowoczesne pralki, takie jak pralki marki Bosch, wyposażone są w wiele różnych funkcji. Można je określić nawet jako inteligentne urządzenia piorące. Mowa tu nie tylko o pralkach, ale i pralko-suszarkach, które ułatwiają życie. Programy i ustawienia pozwalają na dostosowanie trybu prania czy wirowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z wyłącznie standardowego programu prania, nie ma sensu inwestować w pralkę o kilkudziesięciu różnych programach, z rozbudowanym panelem sterującym. Nie będzie on nam potrzebny. Jednak warto sprawdzić, jakie funkcje zapewnia pralka. Wśród nich wymienić należy:

  • regulację liczby obrotów wirowania na minutę,
  • regulację temperatury,
  • funkcję łatwe prasowanie,
  • timer pozwalający na zaplanowanie prania w czasie,
  • ustawienie poziomu zabrudzenia tkanin,
  • blokadę rodzicielską przeciw otwarciu bębna podczas prania,
  • ochronę przeciwwypływową itp.

Równie ważne są programy, a tych w nowoczesnych pralkach jest wiele. Najważniejsze są te, których często używamy. Dla eleganckiego mężczyzny program „koszule”, który dba o jak najmniej zagnieceń na materiałach, będzie bardzo przydatny. Oprócz niego w pralkach są programy delikatne, namaczanie, pranie ręczne, pranie różnych tkanin czy programy nocne i super krótkie.

Poziom hałasu

Na koniec, ale nie mniej ważnym parametrem, jest poziom hałasu emitowanego przez pralkę podczas cyklu prania. Podobnie jak w przypadku poziomu poboru prądu, tu także są oznaczenia literowe. Pralka A+++, jeśli chodzi o poziom hałasu, generuje hałas o natężeniu około 70 dB podczas wirowania.

Cena jest dla każdego klienta ważnym czynnikiem wyboru pralki. Rozpiętość cen takich urządzeń jest bardzo duża, dlatego zawsze można wybrać pralkę, która spełni i te oczekiwania.

Bądź towarzyski, podziel się!