Jak zrobić album z pierwszego roku dziecka? 7

Tydzień przed wigilią miałam jeszcze nadzieję na złożenie w album pierwszych 8 miesięcy Adaśka. To miał być dodatkowy prezent dla naszych mam. Planowaliśmy to z mężem od dawna. Bez przeglądania jednak jakiegokolwiek programu, już wiedziałam, że nie dam rady tego zrobić. Najpierw minął pierwszy dzień, potem drugi, w końcu nastał 23 grudnia, gdy zrobiliśmy świąteczną sesję…. i nic. W wigilię wywołaliśmy 10 zdjęć, bo o albumie nie było już mowy.

Minęły kolejne miesiące. Album miał powstać na urodziny, przypadające 15 kwietnia. Styczeń, luty i marzec minęły w tempie błyskawicznym. Powitaliśmy kwiecień, 1-wszy, 15-sty, a w końcu 30-sty. Dałam sobie spokój….

Aż do teraz.

I tydzień temu zainteresował mnie konkurs z okazji 20-lecia Fotojoker’a oraz fotoksiążka CEWE.

Postanowiłam, że sprawdzę jak to działa.

Myślałam, że instalacja zajmie całe wieki. Zajęła może 5 minut.
Myślałam, że będę składać album tydzień, mozolnie dopasowując zdjęcia. Program zrobił to za mnie, z automatu, po załadowaniu zdjęć z folderu, jaki przygotowałam, a potem lekko to uporządkowałam, bawiąc się z formatami i tłami. Zajęło mi to może 30 minut.
Myślałam, że wydruk potrwa tydzień. A książki były gotowe w 3 dni robocze.

I tak powstał nasz pierwszy rodzinny album, z pierwszego roku Adasia.

Dzisiaj, chciałabym zabrać Was w podróż twórczej kreacji i opowiedzieć Wam właśnie o składaniu naszego albumu.

Jak złożyć album z pierwszego roku dziecka?

Po pierwsze odpowiednia chronologia

Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym robimy zdjęcia czym popadnie. Przede wszystkim komórkami, smartfonami, a w dalszej kolejności aparatami czy tabletami. Po kilku miesiącach możemy ich mieć nawet kilka-kilkanaście tysięcy…. Warto jest więc zbierać je w jednym miejscu i sortować w miesięczne foldery. Wtedy się nie pogubią i nie wymieszają. Bo po paru miesiącach „składowania” o pomyłkę może być niestety bardzo łatwo. Dzieci rosną szybko, ale na zdjęciach z okresu 4-6 miesiąc czasem wyglądają bardzo podobnie. Z resztą gdzy dziecko skończy rok, a my patrzymy na stertę plików, możemy dojśc do wniosku, że nie pamiętamy ile to wtedy było miesięcy….

Kiedy mamy już podział na miesiące. Warto w tych folderach zrobić podfoldery np. z konkretnymi wydarzeniami, jak wizyty rodziny, wycieczki itp.itd.

Po drugie efektywne usuwanie

Nie ma sensu zostawiać zbyt wielu zdjęć, bo nigdy ich już potem nie obejrzymy. Trzeba wybierać najleprze, najciekawsze, a resztę po prostu od razu kasować. Ja niestety mam z tym czasem problem, bo nie lubię usuwać, gdyż wszystkie wydają mi się zbyt cenne ;-)…

Po trzecie – Dla kogo?

To bardzo ważne pytanie, które należy sobie zadać, tworząc album. W zależności od tego, czy album będzie dla naszego dziecka, czy dla nas, czy dla babć i cioć, jego wygląd może przyjąć zupełnie inną formę.

Wprowadzenie do Albumu

Zazwyczaj, kiedy otwieramy album, jego początek wygląda tak, że lewa strona jest pusta, a na prawej mamy pierwszą stronę. Możecie wykorzystać ją na swoiste wprowadzenie do albumu, gdzie podacie imię dziecka, datę i miejsce urodzenia, wagę…

DSC_8637

Pierwsze strony – od chwili narodzin lub jeszcze z czasów przed porodem

Możecie tam umieścić zdjęcie USG, mamę z brzuszkiem, pokój dziecka, czy co tam chcecie :-)Możecie też napisać, jak czekaliście na swojego upragnionego maluszka….

Zdjęcia ze szpitala

W dalszej kolejności możecie wrzucić do albumu zdjęcia ze szpitala, tuż po porodzie. Możecie też opisać kilka słów o tym, jak to było, podać datę urodzenia, godzinę, wagę maleństwa, a także opowiedzieć historię wyboru imienia.

Kolejne miesiące

Wybierzcie najciekawsze zdjęcia i poukładajcie je chronologicznie. Warto, aby maluszek znajdował się na nich razem z Wami i innymi czlonkami rodziny. Bo potem taki album to nie tylko pamiątka dla Was i waszego dziecka, ale także dla babć i dziadków :-)
Podczas tych miesięcy możecie też pokazywać, jak wasze dziecko rośnie, np. wklejając zdjęcia z tą samą zabawką, albo na tym samym krześle. Możecie też dopisywać, ile ważyło. Dzięki temu uzyskacie ciekawy efekt, pokazujący jak pociecha rośnie/ rosła.

DSC_8631

Pierwsze….

Możecie też stworzyć sekcję: pierwsze jedzenie, pierwszy obrót na bok, pierwsze kroki, pierwsze słowo, pierwszy ząbek… a na sam koniec wkleić zdjęcie z pierwszych urodzin.

Pozostaje sprawa techniczna

W jaki sposób złożyć album?

Zakochałam się w robieniu tego przy pomocy programu, poniewaz wszystko możecie tutaj załadować, dopasować, podkolorowac, pozmieniać, poprzesuwać. A dopiero na sam koniec, finalne dzieło idzie do druku.

W czym złożyć album?

Polecam zrobic to na komputerze. Przetestowałam ostatnio CEWE od Fotojoker. Zainstalowalam bez problemów, błyskawicznie, nie czytałam instrukcji, a mimo to z łatwością poradziłam sobie ze wszystkim. Interface programu jest bardzo prosty w obsłudze, można powiedzieć – niemalże intuicyjny. Ikony nawiązują do worda, czy painta i dzięki temu nie ma problemu ze znalezieniem potrzebnych funkcji.
Można dodawać nowe tła, rysunki, strzałki, ramki, tekst – jednym słowem wszystko, co jest niezbędne do stworzenia idealnego albumu z pierwszego roku dziecka.

interface

Jaki format? Jaki papier? Jaka okładka?

Jakie tylko chcecie. Bo jest z czego wybierać. Nasze albumy to XL, ale znajdziecie też super duże XXL, jak i w formacie kieszonkowym. 9 wielkości. 5 rodzajów okładek. 5 rodzajów papieru. Od fotograficznego błyszczącego po wysokiej jakości druk cyfrowy. Od okładek miękkich, przez twarde z nadrukiem, po obłożone skórą lub płótnem. Wszystko wybieracie w programie, a kiedy wiecie już jaka wielkość, jaki papier i jaka okładka, nadchodzi czas na ułożenie zdjęć.

1

DSC_8645

DSC_8635

Jaki układ zdjęć?

Pierwszym krokiem będzie decyzja o układzie zdjęć. Poniżej możecie zobaczyć różne układy. Ja zaczynałam od zdjęć porozrzucanych po stronie, ostatecznie zdecydowałam się na o wiele bardziej prosty układ.

str6

str6b

str6c

Jakie tło?

W programie CEWE znajdziecie mnóstwo szablonów, jakie możecie wykorzystać. Podkład w kwiatki czy świeczki, niebieskie, różówe, zielone tło. Każdą strone możecie zrobić w innym kolorze i zawsze po zapisaniu da się to jeszcze zmienić.

str1

str2

str3

str4

Ramka czy bez ramki? A może kolorowe znaczki, szlaczki, strzałki?

Można zakładać na zdjęcia ramki lub tworzyć ramki z napisami. Możecie dodawać też ikonki, małe rysunki, jak np. mikołaje. Wszystko zgodnie z waszym pomysłem i inwencja twórczą.

ramki

str5

A kiedy wszystko już gotowe wysyłamy album do druku…

Płacimy przy odbiorze w punkcie Fotojoker, jaki sobie wybierzemy! I mamy gotowy album – dla nas, dla naszego dziecka lub po prostu na prezent!
Adaskowe albumy trafią do jego babć :-)

DSC_8628

DSC_8620

3

Bądź towarzyski, podziel się!