Jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka? 0

Bycie rodzicem to jedna z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu. Wymaga ogromnej ilości cierpliwości, empatii, licznych poświęceń oraz… sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza, jeśli chcemy zapewnić dziecku najlepszy start w dorosłość. Jak zabezpieczyć finansową przyszłość młodego człowieka? Sprawdźmy.

Szacuje się, że koszt wychowania dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia wynosi około 180 – 200 tysięcy złotych. Niestety, moment osiągnięcia pełnoletności nie oznacza wcale końca wydatków.

Starsze dziecko – większe wydatki

Moment osiągnięcia pełnoletności zbiega się zazwyczaj z zakończeniem szkoły średniej i wyborem dalszej drogi edukacji. Choć studia wyższe są w naszym kraju bezpłatne, dla wielu rodziców oznaczają dodatkowe wydatki. Ich rozpoczęcie często wiąże się bowiem z przeprowadzką do innego miasta. Koszt wynajęcia pokoju w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu wynosi obecnie od 700 do 1200 złotych. Do kwoty tej należy doliczyć koszty wyżywienia, środków czystości, odzieży, biletów komunikacji miejskiej i pomocy naukowych.

Miesięczny koszt utrzymania studenta może więc wynieść około 2000-2500 złotych. Niestety, niewielu rodziców jest w stanie wygenerować taką kwotę z bieżących wpływów. Aby zapewnić dziecku najlepszy start w dorosłość, o jego przyszłości warto pomyśleć odpowiednio wcześnie.

Kiedy zacząć?

Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet w momencie jego narodzin. Regularnie odkładając i mądrze inwestując niewielkie kwoty, w ciągu kilkunastu lat zgromadzisz naprawdę imponujący kapitał.

Pamiętaj jednak, że trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie nie będzie najlepszym pomysłem. Twoje pieniądze nie tylko nie zarobią, ale dodatkowo stracą na wartości. Chcąc zapewnić sobie stabilny zysk, sięgnij po narzędzia finansowe, umożliwiające, stworzone specjalnie z myślą o długoterminowym oszczędzaniu.

Jakie inwestycje wybrać?

Inwestując w przyszłość dziecka, warto wybierać te narzędzia finansowe, które cechują się niewielkim stopniem ryzyka i pozwalają wypracować pewny, bezpieczny zysk.

Do najpopularniejszych należą:

Poniżej omówię pokrótce szczegółowo specyfikę każdej z nich:

Konta oszczędnościowe

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia długofalowego oszczędzania powinno być otwarcie konta oszczędnościowego. W zależności od banku oprocentowanie takiego rachunku wynosi z reguły od 0,5 do 3 procent w skali roku. Jeśli chcesz uczynić oszczędzanie zupełnie bezwysiłkowym, na swoim koncie osobistym ustaw stałą dyspozycję przelewu. Na jej podstawie w określonym dniu każdego miesiąca, na Twój rachunek oszczędnościowy „powędruje” określona wcześniej kwota.

Lokaty

Lokata jest narzędziem bankowym, umożliwiającym wygenerowanie pewnych i z góry określonych zysków. W zależności od swoich potrzeb i oczekiwań możesz sięgnąć po lokatę krótkoterminową, trwającą do 12 miesięcy lub lokatę długoterminową, trwającą ponad 12 miesięcy. Oprocentowanie lokat jest nieco wyższe od tego na kontach oszczędnościowych i wynosi z reguły od 1 do 4 proc. w skali roku. Deponując środki na lokacie, zamrażasz je na okres trwania umowy. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze wcześniej, stracisz wypracowane odsetki. Choć dla wielu osób może być to sporą wadą, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia. Deponując środki w banku, uchronisz je przed zbyt lekkomyślnym roztrwonieniem. Wizja utraty zysków często okazuje się wystarczającym powodem, by zrezygnować ze spontanicznych zakupów.

Programy systematycznego oszczędzania

Programy systematycznego oszczędzania (PSO) zostały stworzone z myślą o osobach, które chcą regularnie odkładać niewielkie kwoty. Wpłat dokonuje się zazwyczaj raz w miesiącu lub raz na kwartach. Zgromadzone środki są inwestowane w jednostki funduszy inwestycyjnych. Szeroka oferta inwestycyjna pozwala na wybór narzędzi o ograniczonym ryzyku, co w przypadku długofalowego oszczędzania ma szczególne znaczenie.

Polisy posagowe

Polisa posagowa jest rodzajem polisy na życie. Zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Umowę ubezpieczeniową zawiera się z reguły na okres od 5 do 25 lat. Po ukończeniu przez dziecko określonego w umowie wieku, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca zgromadzony kapitał, który młody człowiek może przeznaczyć na dowolny cel. W zależności od ubezpieczyciela, jego kwota może zostać ustalona z góry lub zależeć od skuteczności inwestycji. Główną zaletą inwestowania w polisy posagowe jest zwolnienie zysku z 19-procentowego podatku Belki.

Inwestycje w złoto

Do najważniejszych zalet inwestowania w złoto należą ochrona kapitału oraz stosunkowo wysoka rentowność inwestycji. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób zarobkowania, sięgnij po markowe sztabki (w przypadku dużych kwot) lub monety bulionowe (w odniesieniu do mniejszych inwestycji). Aby zanotować zyski, wystarczy jedynie poczekać na wzrost cen kruszcu, a następnie sprzedać posiadane monety lub sztabki.

Klucz do sukcesu? Systematyczność

Kluczem do skutecznego oszczędzania na przyszłość dziecka jest przede wszystkim regularność. Jeśli w każdym miesiącu na ten cel odłożysz 400 zł, po 18 latach zgromadzisz aż 115 343 tysięcy złotych (przy założeniu, że stopa procentowania inwestycji wyniesie 3 procent). Oszczędzając (i inwestując!) regularnie choćby niewielkie kwoty, zabezpieczysz jego finansową przyszłość. A to pozwoli mu osiągać cele, realizować nawet najbardziej śmiałe plany i spełniać marzenia, np. te o zagranicznych studiach, specjalistycznych kursach zawodowych czy własnym M.

Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki – ekonomista zarówno z pasji, jak i z wykształcenia. Na co dzień redaktor bloga MySaver o tym, jak oszczędzać i inwestować. Mąż Agnieszki, ojciec małego Igorka. Amator kina niemego i literatury przedwojennej.

Bądź towarzyski, podziel się!