Jak dobrać właściwy stanik do karmienia? 0

To wydawało mi się takie proste. Nawet wpadłam na świetny pomysł opracowania specjalnych zapięć w zwykłych stanikach, które mogłybyśmy sobie uszyć same, z takich biustonoszy, jakie tylko będziemy chciały przerobić. Tu miałam na myśli głównie te z tłoczonymi, usztywnianymi miseczkami, wypełnianymi w razie potrzeby (push i nie-push up), itp. itp. Po prostu nie mogłam patrzeć na te paskudne staniki, jakie kiedyś znalazłam, pobieżnie przeszukując Internet i sklepy. Niestety pozwolę sobie w tym miejscu na westchnienie i małą refleksję … nie ma zbyt wielu fajnych ciuchów i bielizny, dla kobiet, chcących karmić piersią. Ceny też nie zachwycają…

Ale żeby nie było tak znowu tragicznie, w końcu odkryłam kilka ciekawych modeli i dzisiaj je zaprezentuję. Najpierw zrobię krótki wywód, na temat staników dla karmiących i opowiem o tym, dlaczego mimo wszystko lepiej kupić dobry stanik, przeznaczony na ten etap naszego życia, niż zrobić go samodzielnie….

Po co nam specjalny stanik do karmienia?

Istnieje wiele powodów, dla których każda z nas chciałaby zachować biust w jak najlepszej kondycji i m.in. dlatego potrzebujemy dobry stanik do karmienia. Na dodatek bynajmniej nie po to, aby wyjść w nim z domu, tylko aby w nim chodzić cały czas. Dobry stanik to taki, który będzie dobrze dopasowany, nie będzie nas obcierał ani uciskał, i nie sprawi problemu przy odpinaniu jedną ręką. Ogólnie powinien chronić nasz biust i utrzymywać w dobrej kondycji. I dlatego jest nam potrzebny.

Jak dobrać właściwy stanik do karmienia?

Krok 1 – W odpowiednim momencie dokładnie się mierzymy.
Najlepiej zrobić to w 9 miesiącu ciąży, choć dodam, że po porodzie te wymiary mogą się odrobinę zmienić, bo o ile obwód pod piersiami nie ulegnie zmianie, o tyle one same zapewne jeszcze się powiększą. Dlatego, jeśli kupujemy stanik przed porodem, lepiej wybrać odrobinę większe miseczki.

Do mierzenia bierzemy centymetr krawiecki i mierzymy 2 obwody:
- pod biustem – mierzymy na wydechu, linia centymetra musi być dokładnie w poziomie, a nie krzywo. Od liczby jaką otrzymamy odejmujemy 5 centymetrów i zaokrąglamy do najbliższej piątki. Czyli jeśli wyszło 87 cm to od 87cm odejmujemy – 5cm = i otrzymujemy 82cm, następnie zaokrąglamy do 80 cm. Nasz obwód w tym przypadku wynosi więc 80 cm.
- obwód biustu – mierzymy w jego najszerszym miejscu (na wysokości brodawek). Ten obwód wskaże nam rodzaj miseczki: A, B, C, D…..

Krok 2 – Nasze wymiary odnosimy do tabeli producenta
Czyli porównujemy obwody: pod biustem i biustu z tabelą producenta. Z połączenia obu wymiarów, otrzymamy rozmiar stanika, jaki powinnyśmy kupić, a więc odpowiednio 80 A, 75 B, 80 C, itp.

Krok 3 – Najlepiej zmierzyć, ale jeśli kupimy przez Internet to dopiero w domu przekonamy się, czy biustonosz jest dobry. Tu nie ma problemu, w końcu zawsze można go oddać.

Na co zwrócić uwagę przy mierzeniu?

- jeśli mamy duży biust lepiej nie brać staników z rozciągliwych materiałów, które niestety go nie utrzymają prawidłowo. Przy dużym biuście zalecane są też usztywniane staniki, które dobrze utrzymają biust.
- stanik musi być wygodny, nie może uwierać ani krepować ruchów. Aby to sprawdzić unosimy ręce do góry, machamy nimi. Pamiętajmy, że uwierający stanik może spowodować zatory w kanalikach mlecznych, co może mieć dla nas bardzo bolesne konsekwencje.
- stanik nie może mieć kłujących szwów, a wnętrze miseczki powinno być gładkie, tak aby nie podrażniać żadnymi szwami czy ozdobami piersi (ja dlatego preferuję miseczki tłoczone termicznie, które są gładkie w środku)
- stanik może mieć wszyte fiszbiny, ale powinny być dobrze obszyte i wyprofilowane, tak aby nie przebijały materiału, nie uciskały kanalików mlecznych i nie drapały ciała
- dobrze, gdy stanik do karmienia posiada kieszonki na wkładki laktacyjne
- należy sprawdzić, czy klamerki przy obu ramiączkach będziemy w stanie odpiąć szybko i łatwo, jedną ręką

Przy przymierzaniu powinnyśmy zapiąć stanik na ostatnią, najluźniejszą haftkę, następnie pochylić się do przodu, by prawidłowo ułożyć piersi w miseczkach. Piersi w miseczkach należy ułożyć w ten sposób, że nagarniamy je od pachy do środka. Pasek powinien być luźny do takiego stopnia, aby zmieściły się pod nim palce. Po założeniu stanika sprawdzamy, czy stanik przy poruszaniu rękami nie przesuwa się ku górze na piersi, czy jego obwód nadal jest na swoim miejscu.

Poniżej wrzucam kilka wybranych staników wraz z 3 super tanimi, jakie pojawią się w LIDLu. Mam nadzieje, że artykuł pomoże Wam w dopasowaniu odpowiedniego stanika :-)

Pozdrawiam, Maja-BeMama
1
Biustonosz Alles Mama Kelly czarny, 84,90

1_LoveMum_kelly_czarny

2
Biustonosz Alles Mama Sara, 89,90
2_LoveMum_Biustonosz_do_karmienia_Alles_Mama_Sara

3
Biustonosz Alles Mama Caffe Latte, 84,90
3_LoveMum_Alles-mama-caffe-latte
4
ASOS_Elle Macpherson Intimates Light Of The Moon C-E Maternity Bra 34,44 euro

4_ASOS_Elle Macpherson Intimates Light Of The Moon C-E Maternity Bra

5
LIDL biustonosz do karmienia BIAŁY 27,99 zł

34

6
LIDL biustonosz do karmienia CZARNY 27,99zł

1

7

LIDL biustonosz do karmienia BEŻOWY 27,99zł

25

8

Biustonosze do karmienia, Mama Sweet Cake, 95 zł

8_Biustonosz do karmienia Mama Sweet Cake

9

Bodyfan, Biustonosz PINK CANDY BRA, 63 zł

9_Bodyfan_Biustonosz PINK CANDY BRA, 63 zł

10

Piękna Mama, Biustonosz Mama Sahara, 92 zł

10_Piękna Mama, Biustonosz Mama Sahara, 92 zł

Bądź towarzyski, podziel się!