Jak dbać o zęby w ciąży? 0

Dzisiaj natchnęło mnie na pisanie o zębach. Jeszcze przed ciążą zrobiłam sobie generalny remont jamy ustnej;-). W drugim trymestrze ciąży poszłam na kontrolę i doroczne usuwanie kamienia nazębnego. Wydawać by się mogło, że ciąża to okres, kiedy nie musimy się przejmować zębami. A jednak. Ryzyko próchnicy, krwawienia z dziąseł (też ciążowe zapalenie dziąseł) i stanów zapalnych jest u kobiet w ciąży bardzo wysokie. Z kolei kondycja naszej jamy ustnej może mieć wbrew pozorom bardzo istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży (np. przedwczesny poród) czy też niską masę urodzeniową dziecka.

Dlatego szczególnie istotna jest tutaj profilaktyka. Wymioty, zwiększone wydzielanie śliny, która ma kwaśny odczyn, a także podjadanie i nieprawidłowe dbanie o stan higieny (np. odpuszczanie sobie i nie mycie zębów) mogą powodować uszkodzenie szkliwa i nasilenie próchnicy.

Dlatego kobietom w ciąży zaleca się:

1- Jeść regularnie posiłki i w miarę możliwości nie podjadać

2- Zęby myć dokładnie po każdym posiłku (Uwaga – nie myć zębów tuż po wymiotach, gdyż nasila to uszkodzenie szkliwa; dlatego należy odczekać chwilę)

3- Czyścić przestrzenie miedzy zębowe nitką dentystyczną

4- Skontrolować stan uzębienia u stomatologa

5- Usunąć kamień oraz jeśli trzeba, usunąć ubytki (najlepiej w drugim trymestrze ciąży)

6- Płukanie płynem do higieny jamy ustnej z zawartością fluoru. Zalecane jest również używanie 0,12% roztworu chlorheksydyny (np. Corsodyl, Eludril).

W trakcie ciąży, jeśli zajdzie konieczność, można stosować miejscowe znieczulenie stomatologiczne. Używane są do tego odpowiednie środki, które nie obkurczają naczyń krwionośnych. Stomatolog powiedział mi również, iż w nagłych przypadkach można usuwać zęby, ale tylko jeśli naprawdę zajdzie taka potrzeba.

Te wszystkie powyższe informacje i przemyślenia sprawiły, że teraz dbam o zęby ze zdwojoną intensywnością ;-)

I oby mi nie przeszło!

Bądź towarzyski, podziel się!