Jak dbać o cerę w ciąży? 0

Patrząc teraz na swoją twarz, mogę z pełnym spokojem powiedzieć, że ciąża mi raczej służy ;-) Jak przeglądam różne artykuły, to znajduję potwierdzenie, że w ciąży skóra twarzy staje się bardziej gładka, znikają drobne zmarszczki. Cera nabiera ładnego różowego zabarwienia w wyniku zwiększenia ilości krwi w organizmie. W wyniku podniesienia poziomu żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) obniża się również produkcja łoju, a w konsekwencji tego cera tłusta i półtłusta powinny się mniej przetłuszczać. Gorzej będzie w przypadku skóry suchej, ponieważ może się ona jeszcze bardziej przesuszać. Oczywiście wszystko to zależy od etapu ciąży, bo w pierwszym trymestrze mogą się pojawić też i wypryski.

Poniżej zamieszczę kilka rzeczy, o których powinnyśmy jednak pamiętać przez cały okres ciąży:

1- Higiena i dokładne oczyszczanie twarzy – już sam tonik lub płyn miceralny wystarczą aby starannie przetrzeć twarz, zarówno wieczorem jak i z samego rana. Nie zapominamy też o fundamentalnych zasadach, typu pełen demakijaż twarzy zaraz po powrocie do domu i ‘natychmiastowe’ ;-) nałożenie kremu nawilżającego lub odżywczego. To wszystko trzeba robić jedno po drugim. Jeśli odłożycie na późniejszą chwilę np. nałożenie kremu, to możecie tego już wcale nie zrobić, a skóra twarzy potrafi się zrobić w tym okresie naprawdę sucha.

2- Stałe nawilżanie twarzy – to co w punkcie jeden. Dobry krem nawilżający lub odżywczy to podstawa naszego dbania o twarz i to nie tylko w tym okresie. Chociaż w ciąży sugerowałabym smarować twarz o wiele częściej niż normalnie.

3- W przypadku pojawią się wyprysków stosuj maść cynkową – jeśli pojawiają Wam się na twarzy ci jakże niechciani goście ;-) to nie wolno tego wyciskać ani rozdrapywać, bo poroznosi się nam po twarzy. Niesamowicie skuteczna jest maść cynkowa, która kosztuje w aptece coś ok. 2-3 złotych. Kładziecie ją miejscowo na wypryski i gwarantuję, że poznikają pod wpływem wysuszenia. Inny krem, jaki znam to Lipożel Hasko-Lek.

4- Uwaga na słońce – okres ciąży to nie czas na opalanie. Jeśli Twoja twarz narażona jest na działanie promieni słonecznych – koniecznie pamiętaj o ochronie i stosuj kremy z filtrami. Hormony ciążowe powodują nierówne opalanie się twarzy. W okresie ciąży mogą się też pojawić na twarzy przebarwienia (ciemne plamki). Ja mam 2, po obu stronach nosa ;-) i ciągle zamazuję je korektorem… Dlatego kremy z wysokim filtrem to jedyny wybór jaki mamy w okresie ciąży. Do tego wszystkiego nadmierne leżenie na słońcu może nam zaszkodzić, grożą nam osłabienie i omdlenia, wiec czasem może lepiej zrezygnować. Ostatnio, czytałam też, że ulubiony krem do twarzy Anji Rubik to Dermosan. Kosztuje ok. 9 zł w aptece i wszystkie opinie, jakie znajduję na temat tego kosmetyku, są bardzo pozytywne. Dermosam N + R (Nawilża i Regeneruje) to półtłusty krem, zawierający witaminy A + E oraz filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB, które chronią skórę przed oparzeniem i nadmiernym wysuszeniem. W chwili obecnej testuję od tygodnia 

5- Systematyczne peelingi i maseczki. Jak już nie raz pisała łam – dbanie o twarz w okresie ciąży, to również delikatne jej oczyszczanie oraz usuwanie martwego naskórka. Proponuje wyrobienie sobie nawyku robienie peelingu i maseczki w dwa dni w ciągu tygodnia. Regularne i delikatne ścieranie twarzy nie tylko usunie martwe komórki i oczyści pory, ale przy okazji poprawi koloryt skóry, sprawi że będzie jaśniejsza. Nie mówiąc już, że poprawi Wam samopoczucie, bo poczujecie się tak, jakbyście bardzo o siebie zadbały!

Bądź towarzyski, podziel się!