Godny poród. Standardy okołoporodowe. 1

Dzisiaj zapraszam Was na gościnny tekst Mgr położnictwa-  Magdaleny Całki z Mis Kuleczka

Godny poród

Przez wiele lat trwała walka o to by kobiety mogły przeżywać  swoje porody godnie, świadomie, w intymnych warunkach,  by rodzące zeszły  z „taśmy” w „fabryce porodów”, by  były traktowane indywidualnie i życzliwie. W 2011r weszły w życie standardy okołoporodowe (później jeszcze nieco modyfikowane).  Opisują one bardzo szczegółowo jak  ma wyglądać opieka nad ciężarną i rodzącą, rozróżniają  dokładnie fizjologię i patologię i co jest z tym związane, w jakich przypadkach opiekę może sprawować tylko położna, a kiedy potrzebny już jest lekarz , opisują podstawowy pakiet badań, które powinna mieć wykonane każda ciężarna. To pozwala szybko wychwytywać pierwsze symptomy różnych powikłań. Co ważne dla pacjentek, standardy podkreślają ich prawa do intymności, informacji, poszanowania indywidualności, stwarzają pole do przedyskutowania swojej wymarzonej wizji zakończenia ciąży.

Poród naturalny. Plan Porodu

Służyć do tego może plan porodu, który powinien być stworzony znacznie wcześniej, najlepiej pod okiem osoby kompetentnej, która rozwieje wątpliwości, odpowie na pytania i doradzi, co może pomóc a co może być przeszkodą podczas porodu, jak i po porodzie. Na tym etapie można też gruntownie rozważyć, kto będzie najlepszą osobą towarzyszącą, jak wspólnie się przygotować, na jakie metody łagodzenia bólu się decydujemy, jakie dodatkowo bierzemy pod uwagę.

Skóra do skóry

Standardy wprowadziły piękną zasadę – nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem skóra do skóry przez dwie godziny. Pomaga to m.in. w nawiązaniu więzi, rozpoczęciu karmienia piersią wtedy gdy noworodek jest na to gotowy.

Standardy systematyzują początki laktacji, ustalają zasady dotyczące pierwszych i kolejnych dni laktacji, zasady opieki nad noworodkiem i matką również po wyjściu ze szpitala, do 6 tygodni po porodzie. Standardy mają pomagać pacjentkom, ale również służą położnym i lekarzom regulując rozwiązania konkretnych problemów, a wprowadzając szereg badań przesiewowych pozwalają szybko wykryć powikłania. Na każdej stronie rozporządzenia podkreślana jest ważność stanu psychicznego pacjentki, jej potrzeba rozumienia sytuacji, jej komfort, ma to powodować zmniejszenie lęku przed porodem, zmianę nastawienia. To wszystko często powoduje uniknięcie powikłań.

 

Bądź towarzyski, podziel się!