Głos ma siłę! Czyli jak pielęgnować i rozwijać talenty u najmłodszych + KONKURS(y) 5

Credo najpopularniejszej na świecie lalki, która od ponad 50 lat jest inspiracją dla dzieci i rodziców, brzmi: „Głos ma siłę!”. W ten sposób Barbie® zachęca wszystkie maluchy, aby były pewne siebie, wierzyły w swoje zdolności i umiejętności; aby odważnie pokazywały swoje umiejętności.

W wielu przypadkach rodzice nie potrafią umiejętnie i w odpowiednim czasie zauważyć wyjątkowych cech i umiejętności swoich pociech. Warto zapamiętać 5 złotych zasad, które pomogą dostrzec i pielęgnować zdolności dziecka, aby uwierzyło w siebie i w to, że nie ma takich marzeń, których nie można by zrealizować.

Zdaniem psychologów wiele talentów można rozpoznać już około 5-6 roku życia, ale kluczem jest wnikliwa obserwacja dziecka i jego świata. Marzena Witczak, psycholog dziecięca, prowadząca warsztaty coachingowe dla rodziców zaznacza, że zanim odkryjemy wyjątkowe umiejętności naszych podopiecznych, warto się pochylić nad ich zainteresowaniami:

Rodzice często traktują pasje swoich dzieci, jak zabawę lub chwilową fascynację, która może pochodzić z tego, że wokół panuje moda na taniec, gotowanie czy śpiew. Dzieci ulegają modzie a potem nagle pasja mija. Nie należy się tym zrażać, nie należy się niecierpliwić, tylko za każdym razem podchodzić z zapałem i entuzjazmem. Już samo kibicowanie to doskonały moment, by budować i umacniać samoocenę dziecka, pokazać mu, że jego głos, marzenia mają siłę.

Psycholog dodaje, że warto zastosować pięć złotych zasad, które pomogą rodzicom dostrzec i odpowiednio pielęgnować talenty u dziecka:

Wsparcie talentu dziecka może mu pomóc osiągnąć sukces, ale nie wygrana powinna być najważniejsza. Cechy, które rozwiną się u dziecka w czasie, kiedy jest wspierane przez rodziców będą procentować i wpłyną na jego charakter. Akceptacja wyborów malucha da mu poczucie, że jest słuchany, a jego głos nie jest ignorowany. Doping z kolei pozwoli dostrzec w rodzicach największych kibiców, bez względu na to, czy chodzi o sport, muzykę czy zdolności plastyczne.
Takie wsparcie od dorosłych dodaje wiary w siebie i odwagi, a także uczy charakteru oraz wytrwałości. Ważne jednak jest miejsce i okoliczności, w jakich maluch rozwija swój talent

-> Obserwuj co najczęściej lubi robić Twoje dziecko – jak i czym się lubi bawić? Poprzez zabawę można zaobserwować, co najlepiej i najłatwiej wychodzi Twojemu dziecku.

-> Rozsądnie zachęcaj – dziecko ma wiele możliwości, by rozwijać swój talent. Zapisz je na dodatkowe zajęcia: dopinguj w eksperymentowaniu, poszukiwaniu i próbowaniu sił w różnych konkursach talentów. Nic na siłę. Nie zmuszaj, jeśli tego nie chce.

-> Słuchaj innych – posłuchaj, co mówi o Twoim dziecku osoba z zewnątrz np. nauczycielka, trener czy przedszkolanka. Często to oni pierwsi dostrzegają talent u malucha. Wybitne zdolności dziecka najłatwiej zauważyć, obserwując je na tle rówieśników.

-> Mądra rywalizacja i niepowodzenia – wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo do błędu. Sukcesem nie musi być wygrana, ale udział w konkursach. Przypominaj, że nie należy rywalizować za wszelką cenę. Chwal konkretne umiejętności zamiast wyrażać ogólne pochwały np. „Jesteś najlepszy”.

-> Głos ma siłę – słuchaj, co mówi i o czym marzy Twoje dziecko.

– wyjaśnia psycholog Marzena Witczak i dodaje, że dobrą okazją do odkrywania zdolności dziecka są internetowe konkursy talentów – im bardziej zróżnicowane pod względem zadań, tym lepiej. Dziecko i rodzice przygotowują się w bezpiecznym otoczeniu własnego domu, maluch nie jest narażony na stres związany z publicznym wystąpieniem.

Tej jesieni dzieci i ich rodzice mogą budować więzi i rozwijać umiejętności w konkursie

„Barbie™ Głos ma siłę!”

Wystarczy wejść na stronę www.barbie.com/konkurs, by odkryć różnorodność kategorii i odnaleźć tę idealną dla swojego malucha. Może to być wspólna droga do sprawdzenia, czy największą frajdą będzie śpiew, taniec, stylizacja modowa, a może inny, dowolny supertalent.

Do zabawy zachęca także jedna z najzdolniejszych, polskich wokalistek, która swoją karierę rozpoczęła dzięki udziałowi w konkursie talentów – Ewelina Lisowska. Laureaci każdej kategorii (śpiew, taniec, stylizacja, inny supertalent) wraz z rodzicami spotkają się z piosenkarką i będą mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy.

Konkurs „Barbie™ Głos ma siłę!” trwa do 31.10.2015 roku.

Informacja prasowa, Taylor Made PR, Warszawa, wrzesień 2015

KONKURS Barbie z BeMam (11-25 września 2015)

Przy okazji akcji „Barbie™ Głos ma siłę!”chciałabym Was również zaprosić na mały tygodniowy Konkurs :-)

Zasady konkursu są następujące:

1.
W komentarzu pod tym postem napiszcie odpowiedź na pytanie:

Jaki talent/ zdolność/ umiejętność ma Wasze dziecko i jak je wspieracie w rozwoju tego obszaru?

Ps. Nie chodzi tutaj o tresurę ;-) czy robienie czegoś na siłę, ale mądre wspieranie naszych skarbów w ich dążeniu do upragnionego celu:-) Nie chodzi też o to, aby realizowały nasze, ale swoje własne cele :-)

2.

Udostępnijcie link do konkursu na Waszym profilu na Facebooku.

3.

Pamiętajcie, aby Waszą odpowiedź podpisać imieniem i nazwiskiem lub Nickiem, jakich używacie na swoim profilu na Facebooku.

4.

Konkurs zakończy się w piątek 25 września 2015. Do tej pory możecie wpisywać Wasze komentarze.

Miejsce I – Najciekawszy komentarz, spełniający wszystkie warunki konkursu, otrzyma Nagrodę Główną- Lalkę Barbie Rockową Księżniczkę

Miejsce II – Pendrive (USB) Barbie

Miejsce III i IV – Płytę Barbie Rockowa Księżniczka z 3 piosenkami

5.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w niedzielę 27 września 2015

Powodzenia:)

Pozdrawiam Was serdecznie,

Maja-BeMam

 

Bądź towarzyski, podziel się!