Fantastyczne prezenty dla najmłodszych 0

Kupowanie prezentów niemowlętom wydaje się zadaniem czysto racjonalnym: albo nabywamy zabawkę, która przyda się w najbliższej przyszłości – bo doprawdy trudno stwierdzić czy zabawka zalecana dla dzieci od sześciu miesięcy akurat naszemu maluchowi się spodoba, czy będzie w stanie jej używać, czy będzie musiał jeszcze poczekać… – albo coś dla dziecka, co jednak ucieszy głównie rodziców – pieluchy czy ubranka.

Kapsuła czasu

Prezenty nabywane z myślą o dzieciach i ich rodzicach równocześnie to kolejna możliwość. W ramach tego rodzaju podarków nabywamy zwykle albumy fotograficzne, ramki na zdjęcia (Pluszowa owieczka ze zdjęciem), poszewki i ubranka z wizerunkiem lub imieniem dziecka albo masę, w której odcisnąć można dłoń tudzież stópkę malucha. Także: puzderko do przechowywania pierwszych obciętych włosków. Wszystkie te przedmioty sprawiają, że pierwsze miesiące życia dziecka zostają zatrzymane w czasie na wieczną rzeczy pamiątkę. Początkowo taki prezent wydaje się bezwartościowy dla dziecka – dużo czasu musi upłynąć, żeby doceniło motywację przyświecającą dorosłym decydującym się na taki zakup. Kiedy jednak dziecko dorasta i zaczyna pytać o swoje pochodzenie; kiedy ciekawią je rodzinne historie i docieka jak to było, kiedy jeszcze było niemowlakiem, odcisk maleńkiej stópki (Odcisk stópki lub rączki malucha do zawieszenia) może okazać się szalenie ważny! To bardzo rozczulający „dowód na własne istnienie” – dowód na to, że od zawsze było się chcianym i kochanym. Rodzice często chomikują takie odciski albo puzderka z włosami i wkładają do „kapsuł czasu” – pudełek, w których gromadzi się różne pamiątki, by podarować je dziecku z okazji osiemnastych urodzin. To niesamowita frajda dostać takie pudło na progu dorosłości! To wspaniały zastrzyk pozytywnych emocji utwierdzający dziecko w przekonaniu, że bliscy z ciekawością i miłością przyglądali się jego rozwojowi.

odcisk maleńkiej stópki

Rytuały przejścia

Obok imienin, urodzin czy mikołajek, w życiu dziecka pojawiają się także bardzo specjalne okazje prezentowe. Związane są one z tzw. rytuałami przejścia. Należą do nich chrzciny, pierwsza komunia, bierzmowanie oraz analogiczne uroczystości w poszczególnych religiach. Zawsze wtedy myślimy o prezencie, który miałby także wymiar symboliczny. Obok drogich elektronicznych gadżetów pojawiają się więc też drobiazgi związane z upływem czasu – obok wymienionych wyżej, także zegarki i zegary – oraz gromadzeniem pieniędzy, np. skarbonki. Wydaje się, że najważniejsza w doborze podarków na tak specyficzne okazje jest ich indywidualizacja. Dobrze, powiecie, ale im dziecko starsze, tym bardziej zależy mu na tym, żeby dostać to, co mają „wszyscy”. To prawda. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podarki na chrzciny czy na komunię składały się z dwóch elementów: gadżetu modnego i gadżetu symbolicznego, który doceniony zostanie po latach. Obok tych dwóch przedmiotów, często też kupujemy przedmioty kultu religijnego – dopiero taki pakiet prezentów zdaje się być zadowalający i dla obdarowującego, i dla obdarowanego.

chrzciny

Pomocne podpowiedzi

Jeśli prezent dla starszego dziecka ma zostać wręczony podczas rodzinnej uroczystości, dobrze zawczasu porozumieć się w pozostałymi członkami rodziny i ustalić kto co kupuje, żeby uniknąć sytuacji, w której dziecko dostanie kilka jednakowych podarków. Jeśli zaś mamy kłopot z wyborem podarunku, warto przepytać samego zainteresowanego. Może dziecko marzy o czymś szczególnym i nie ma szans, byśmy się tego domyślili?

Jeśli prezent przeznaczony jest na chrzciny, a więc dziecko nie sięgnie po niego od razu, dobrze kupić przedmiot trwały i wysokiej jakości, żeby wytrzymał upływ czasu. Ubranka do chrztu czy inne tekstylia związane z tym akurat wydarzeniem są zwykle białe – jeśli mają stanowić kiedyś pamiątkę dla osoby dorosłej, dobrze, aby z czasem nie żółkły. Wszelkiego rodzaju łańcuszki, łyżeczki, monety czy puzderka powinny być wykonane z metali szlachetnych – srebra czy złota (pięknie prezentuje się białe!), które nie tylko nie śniedzieją, ale także z czasem nabierają wartości kolekcjonerskiej. Jeżeli zaś nabywamy książki albo albumy, niech rosną razem z dzieckiem i przydadzą się kiedyś w szkole.

prezent na chrzciny

Zamiast biegać po sklepach w poszukiwaniu idealnego prezentu na chrzciny, komunię czy inną ważną okazję, warto zorientować się w ofercie sklepu internetowego Prezenty: www.prezenty.pl. Starannie zaprojektowana wyszukiwarka na pewno podpowie, co można, co warto, co wypada kupić na konkretną okoliczność.

Bądź towarzyski, podziel się!