Fakty i mity o śnie noworodka 7

Nieprzespane noce to od dwóch lat nieodłączna cześć naszego życia. Z dwójką maluchów jest jeszcze gorzej. Wstawanie na karmienia do Leo, tulenie Adasia, gdy coś mu się przyśni, podawanie leków, gdy choruje, czy po prostu zwykłe rodzicielskie czuwanie i sprawdzanie, czy wszystko jest ok., nawet gdy ta dwójka pięknie śpi, bo przecież rodzic ma to już we krwi, że musi wstać i skontrolować. Źle więc, gdy nie śpią i jeszcze gorzej, gdy śpią, bo przecież długi sen może oznaczać coś nadzwyczajnego… Ach, te rodzicielskie dylematy. Ale co tu dużo mówić, koniec końców jakoś do tego przywykliśmy i specjalnie nam to już nie przeszkadza. Po prostu pogodziliśmy się ze swoim losem i nawet wtedy, gdy padniemy ze zmęczenia i nic normalnie by nas z tego snu nie wyrwało, to stajemy na baczność przy każdym płaczu czy wołaniu. Tu nawet stopery nie działają ;-)

sen noworodka 3

Sen niemowlaka. Czy kiedyś łudziliśmy się, że będzie inaczej?

Zdecydowanie tak. Zanim urodził się Adaś wszystko wydawało nam się możliwe, również to, że nasz spokojny sen pozostanie nienaruszony, a nieprzespane noce to wymysły jakichś innych rodziców. Nas to nie będzie dotyczyć. Nie trzeba było wcale długo czekać, bo już po powrocie ze szpitala pierwsza noc w domu była nie częściowo,  a całkowicie nieprzespana. A po niej nastąpiły kolejne, jeszcze gorsze i jeszcze gorsze, kiedy z tęsknotą spoglądałam na łóżko i myślałam, że już nigdy więcej się do niego nie położę. O dziwo, gdy Adaś skończył 2 miesiące zaczął nam przesypiać całe noce. Całe w takim sensie, że do północy miał koszmarne kolki i styraliśmy się niemało przy jego noszeniu, tuleniu i kołysaniu, a od północy spał do 6 rano. No w sumie można było się nawet wyspać. Dwa miesiące później zaczęło się ząbkowanie i przerywane noce powróciły. Po jakimś czasie znowu zaczął ładnie spać, a kiedy już się do tego na nowo przyzwyczailiśmy, uwaga!… zaczęło się kolejne ząbkowanie. Potem spokój. Po spokoju przeziębienia, ząbkowania, znowu spokój i tak w kółko. Nauczyło nas to jednego – że jedyne, co jest pewne odnośnie snu dziecka to zmiana. Szczęście nie trwa wiecznie, warto się chwilę porozkoszować spaniem, byleby się tylko do tego, co dobre nazbyt nie przyzwyczaić.

Tak, do schematu snu dziecka, a w szczególności niemowlaka nie wolno się zbytnio przywiązywać, bo możemy się rozczarować ;-) I to jest główne prawidło. Amen!

Jest ich jednak więcej. I polecam przeczytać je, dla Waszego świętego spokoju i higieny psychicznej ;-)

A więc tak :-)!

Sen noworodka

1.Dzieci są różne. Znajdą się przypadki maluchów, które nie cierpią na kolki i przesypiają całe noce, które są praktycznie bezobsługowe i rodzicie mają się czym pochwalić, ale w większości przypadków, przez pierwsze 3 miesiące kolki to norma, starannie zaburzająca sen naszego dziecka. I specjalnie nie da się z tym nic zrobić. Dlatego pamiętaj:

Twoje dziecko nie czytało wszystkich mądrych, rodzicielskich podręczników i nie zdaje sobie sprawy, że ma wyznaczone jakieś kamienie milowe, które musi zrealizować (schemat, np. jedzenia i budzenia). Dlatego też jest małe prawdopodobieństwo, że będzie w stanie temu wyzwaniu sprostać.

Nie porównuj swojego dziecka do innych. Nie słuchaj też opowieści innych rodziców, o tym, że ich miesięczny maluch przesypia całe nowe. Często się zdarza, że to są podkoloryzowane opowieści, a w rzeczywistości mają sytuację podobną do waszej. Pamiętaj, że za kilka tygodni twój maluch podrośnie i o wiele łatwiej będzie mu przespać całą noc. To wszystko nastąpi jednak z czasem i w zasadzie niewiele możesz zrobić, aby to przyspieszyć.

2. Nie można skontrolować tego, kiedy noworodek zaśnie, ani jak długo będzie spać.

Noworodki zasypiają wtedy, kiedy potrzebują i budzą się zwykle, gdy są głodne, gdy mają mokro, gdy są zdenerwowane lub po prostu mają potrzebę Cię zawołać (jaką nie wiem, ale taką też mają ;-)).

Słowo-klucz to „noworodek”, czyli malutkie dziecko, które jest zbyt młode, aby podejmować próby wyrabiania określonych schematów zachowań. Dlatego ja nie wierzę w żadne książki, które wmawiają rodzicom, że kilkutygodniowe dziecko da się np. „uregulować”.

3.Obwijanie

Noworodki lubią, gdy są czymś ciasno otulone. Zawijanie jest więc jedną z metod na uspokojenie dziecka. Przetestowałam wiele razy. Za każdym razem, gdy owijałam kilkudniowego, płaczącego Leo ta metoda bardzo pomagała. Z Adasiem to się nie sprawdziło, bo nie potrafiłam jeszcze wtedy wiązać otulaczy.

sen noworodka 1

4. Do spania nie da się zmusić

Przed laty jednym z niezbyt mądrych pomysłów, jaki miały nasze babki i matki, na usypianie dziecka było dawanie mu cukru albo butli mleka z domieszanym kleikiem. Po pierwsze nie ma dowodów na to, że faktycznie ta metoda pomaga dzieciom w spaniu. Poza tym przed ukończeniem 4-6 miesiąca, nie wolno podawać dzieciom kleiku ryżowego czy innych substancji, których nie będą one w stanie strawić. Tego typu metoda może więc odwrócić się przeciwko nam i dziecko z bolącym brzuchem nie będzie po prostu mogło zasnąć….

Pozytywną rzeczą jest, że Twoje dziecko w końcu kiedyś prześpi całą noc, jednak nie jest to coś, co zależy od ciebie ;-). Nie wierz więc w mity o dokarmianiu przed snem czy pozostawianiu dziecka, aby się wypłakało, bo wtedy prześpi całą noc. To pierwsze jak opisane wyżej jest niebezpieczne ze względu na system trawienny malucha, to drugie z kolei zagraża jego emocjonalnemu rozwojowi i uczy, żeby nie płakało, bo i tak nikt nie przyjdzie je pocieszyć.

5. Niespokojny sen niemowlaka.

Dziecko potrzebuje około 20 minut aby zapaść w głęboki sen. Ile razy zdarzyło Ci się odkładać już śpiące dziecko do łóżeczka, a ono w chwilę potem zaczynało na nowo płakać? Z Adaśkiem przeszłam istną męczarnię. Spał tylko u mnie na rękach. Mogłam po dziesięć razy podejmować próby odłożenia go do łóżeczka, a on i tak się wtedy budził. Tu nie pomogło czekanie po 30 czy 60 minut. Jak to mówi Tomek, żyroskop miał niesamowicie wyczulony na zmianę położenia ;-). Wracając jednak do tematu – Mamy są często umęczone w nocy i pragną odłożyć dziecko do łóżeczka, jak najszybciej, aby same mogły się położyć. Jeśli chcemy mieć pewność, że dziecko będzie spać, warto nie tyle odczekać, co ocenić fazę snu, w jakiej się aktualnie znajduje.

Wygląda to tak:

Jeśli powieki dziecka nadal się poruszają, a oddech jest nieregularny, ręce zgięte, a maluch od czasu do czasu drga, spina się lub uśmiecha, to nadal znajduje się w fazie snu lekkiego. Jeśli będziemy chciały/chcieli go wtedy przenieść, to niestety może się obudzić. Jeśli natomiast oddech staje się bardziej regularny, mięśnie nie są napięte, a na twarzy nie pojawiają się żadne grymasy, wtedy możemy uznać, że znajduje się w fazie snu głębokiego. I to najlepszy moment, aby malucha odłożyć do łóżeczka.

sen niemowlaka 4

6. Dzieci faktycznie śpią bardzo dużo

Mimo iż tego nie odczuwamy, a wory pod oczami mówią swoje, nasz noworodek przesypia coś pomiędzy 16 a 19 godzin na dobę. Dzieci śpią od 2-4 godzin, następnie wybudzają się na ok. 2 godziny. Ta tendencja powtarza się przez cały dzień. Myślisz, że szczelne zasłonięcie okien wystarczy, żeby przesypiały całą noc? One nie odróżniają dnia od nocy, dlatego czy chcesz tego czy nie pierwsze tygodnie, a czasem nawet miesiące skazane raczej na pewno na Twoje niewyspanie. Ale kiedy maluch osiągnie już wiek ok. 4 miesięcy, jest spora szansa, że będzie spać od 12 do 14 godzin dziennie, w o wiele dłuższych interwałach. Nadal więc może budzić się ok. 1-2 razy w ciągu nocy.

7. Nocne pobudki są bardzo ważne

Zdziwieni? Nasz odpoczynek jest też ważny, ale nocne pobudki są bardzo istotne dla rozwoju naszego dziecka. A dlaczego?

Brzuszek niemowlaka jest malusieńki, dlatego budzi się on w nocy, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość pokarmu.

Dziecko musi umieć obudzić się, aby zakomunikować swoje podstawowe potrzeby. To umiejętność pozwalająca przetrwać. Jeśli dziecko nie ma problemu z budzeniem, będzie w stanie poinformować rodziców, że jest głodne, że coś je boli czy że się przegrzało.

Prawdopodobnie jest to również mechanizm chroniący przed śmiercią łóżeczkową.

8. Dziecko uczy się podczas snu

Wielu badaczy jest zdania, że sen odgrywa kluczową rolę dla rozwoju mózgu u niemowlaków. Okresy lekkiego snu, znanego pod nazwą Szybkich Ruchów Gałek Oczynych – Rapid Eye Movement (REM) wspomagają mózg w rozwoju, poprzez nie dopuszczanie do jego odpoczynku. Podczas fazy REM ilość krwi napływającej do mózgu istotnie się zwiększa, a w ciele zwiększa się produkcja nerwowych protein które prawdopodobnie wzmacniają aktywność mózgu.

To normalne, że życie jest wyczerpujące, kiedy jest się świeżo upieczonym rodzicem. Pamiętajcie jednak, że nie jesteście w tym osamotnieni. W takiej samej sytuacji znajdują się też inni. To, co można zrobić to po prostu pogodzić się z faktem, że tak jest, zaakceptować poprzerywane noce, odpoczywać (jeśli się da oczywiście), gdy dziecko śpi, zmniejszyć sobie ilość zadań i obowiązków w domu, aby po prostu odetchnąć. Zorganizować sobie trochę czasu wolnego w ciągu dnia, aby trochę zająć się sobą, szukać pomocy u rodziny czy znajomych, aby choć przez chwilę wyręczyli nas w obowiązkach. A w miarę upływu czasu zobaczycie, że będzie coraz lepiej :-)

niespokojny sen niemowlaka 2

niespokojny sen niemowlaka (2)

6

Na zdjęciach znajduje się Projektor Next2Stars Chicco, uwielbiany przez obu chłopaków. Pracuje w 3 trybach, jako delikatna poświata, lampka nocna i nocny projektor gwiazdek. Ma też pozytywkę z przyjemnymi i delikatnymi melodiami. Posiada wbudowany sensor, dzięki któremu automatyczne włącza się, gdy dziecko zacznie płakać. Efekty świetlne i dźwiękowe możemy obserwować ciągle przez 30 minut. Adaś jest tym zachwycony, szczególnie mieniącymi się gwiazdkami Leo na razie widzi tylko poblaski, bo jest jeszcze malutki, ale z czasem zobacz coraz więcej :-).

Projektor montujemy bez śrubokrętów za pomocą jednego zapięcia. Co jest zbawieniem, bo mogę go wreszcie zamocować samodzielnie, nie psując przy tym mebli ;-)Bez problemu zakładamy go na poręcz łóżeczka cz kojca, Memolę, którą widzicie na zdjęciach i łóżeczko Chicco Next2Me.

sen noworodka

W zestawie mamy Maskotkę – przytulankę, którą można też odczepić!

Ps. No i nie trzeba zapalać dodatkowego światła, gdy karmimy malucha w nocy :-)

Projektor znajdziecie tu: TU

 

 

 

Bądź towarzyski, podziel się!