Dzieci nie będą pamiętać najlepszego dnia oglądania telewizji. 0

Za to doskonale zapamiętają czas spędzony z tobą na świeżym powietrzu.

Gdzieś kiedyś widziałam taki obrazek. Dwójka kilkuletnich dzieci w kapeluszach maszeruje w lesie z kijami w rękach. Wygląda jakby były w trakcie największej wędrówki ich życia. Las jest soczyście zielony, słońce mocno praży. Jest pięknie. Zwyczajny dzień, myślę, ale obrazek zapamiętuję na długo Pewnie dlatego, że sama jako małe dziecko jeździłam razem z moimi rodzicami i siostrą na długie górskie wyprawy, ukochane polskie morze, czy lubuskie jeziora.

Czasy były inne niż teraz, nie było gier komputerowych, a w telewizji panowała pustka. Pozostawały nam długie spacery brzegiem morza albo górskimi ścieżkami, PRL-owskie animacje w hotelu, a wyjątkowo nawet zwyczajny, i jak się okazuje, bardzo również pożyteczny, czas na nudę :-) Takich wakacji i takiego dzieciństwa chcę dla moich dzieci.

Moje chłopaki to roczniak i trzylatek, więc pewne ich jeszcze nie zagonię w góry, no chyba że na moim i Tomka grzbiecie :-) Przeszukuję więc oferty i sprawdzam miejsca, które byłyby idealne dla naszej czwórki, w jej aktualnym składzie.

Gdzie w Polsce możne pojechać na urlop z małymi dziećmi?

A no wszędzie :-) Z wielu powodów, czasem wygodniej zostać w kraju i na nowo odkrywać jego uroki. Polskie morze oferuje przeogromną piaskownicę, zimną wodę i muszelki :-) Leo jeszcze tego nie widział, Adaś zasmakował i o morzu gada na okrągło od zeszłych wakacji.

Lubimy też bardzo góry, i wcale nie muszą być to Tatry. Równie ciekawe dla dzieci są Stołowe, Sudety i Karkonosze, które nie są aż tak bardzo oddalone od Wrocławia. Wszędzie dobrze, jeśli (obecnie) da się dojechać wózkiem czy powędrować z dodatkowym obciążeniem.
Nie zapominamy też o jeziorach, choć woda w wielu z nich niestety pozostawia wiele do życzenia. Mogą być Mazury, ale ja lubię również Sławę, Wieleń czy Nysę.

Czym się kierować, wybierając miejsce na wakacje z dziećmi?

Miejsc w Polsce nie brakuje. I pewnie zabrakłoby wakacji, gdybyśmy chcieli w ciągu jednych, odwiedzić wszystkie z nich. Warto jednak przemyśleć, zarówno nasze możliwości finansowe, jak i „logistyczne”, zanim zdecydujemy się wybrać, to najbardziej dla nas odpowiednie.
Wiek dzieci

W pierwszej kolejności warto się kierować wiekiem dziecka. Jeśli ma kilka miesięcy, to lepiej wybrać zaciszne, spokojne miejsce, najlepiej nad morzem, jeziorem, może być i w górach. Musi być to jednak takie miejsce, gdzie nie będzie hałasu, wszystko będzie blisko i przede wszystkim dorośli będą mogli sobie trochę odpocząć.

Jeśli macie takiego narwanego 2- 3-latka, jak my, to szukajcie ośrodka z wielkim placem zabaw, animacjami, basenem. Miejsca, gdzie maluch będzie mógł się wyszaleć, spotka rówieśników i nie umrze z nudów, doszczętnie przy tym roznosząc wasz pokój.
Macie dzieci starsze? 6 lat i więcej? To może przyda się Wam aktywny wypoczynek, może góry? A może polskie morze, ośrodek z basenem i z animacjami, miejsce, gdzie wy znajdziecie trochę wytchnienia, a dzieci będą mogły poszaleć. Fajnie kiedy w tym i w poprzednim przypadku w ośrodku znajdziecie salę zabaw z opieką, dzięki której rodzice znajdą chwilę dla siebie. To też jest potrzebne na urlopie.

Morze czy góry?

Mamy różne preferencje. Jeśli jednak nasz maluszek jest wózkowy, to nie ma sensu wybierać się na górską wspinaczkę ;-) O wiele lepiej pojechać np. nad morze, czy do spokojnej górskiej miejscowości.
Jeśli z kolei macie starsze dzieci, lubicie ruch, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się właśnie góry, wędrówki albo jazda na rowerze.

Położenie

Dla jednych ważny jest dostęp do miasta, dla innych nie. My lubimy jeździć do jednego hotelu w Pobierowie, bo wszystko mamy na miejscu. Na plażę idzie się kilka metrów, basen (dokładnie 3) znajduje się w ośrodku, jest pełno placów zabaw, są restauracje, itd. I przede wszystkim, otacza go las, a miasto zaczyna się kilkaset metrów dalej. Nie tracimy na nic czasu, na plaże możemy zabrać to, co potrzebujemy, a w razie konieczności powrócić do hotelu po zapomniany przedmiot, dodatkowy ręcznik, sweter czy nowe ubranie, w razie, gdyby chłopaki… nie wiem, np. wlazły do morza ;-)

Mamy dwójkę małych dzieci więc tego typu ośrodek jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Możesz jednak mieć inne preferencje, wolisz mieszkać w centrum miasteczka, mieć deptak pod nosem, lody i frytki na wyciągnięcie ręki ;-)? Choć jak wiadomo z powodów zdrowotnych czasem lepiej, aby zniknęły na horyzoncie, bo dzieci zjadłyby wszystko co słodkie, a stragany w Polsce kuszą….

Zabawy dla dzieci

Jeśli masz dzieci np. przedszkolne, to one potrzebują zabaw, gier (nie komputerowych), piaskownicy, konkursów. Szukaj wtedy miejsc, które zapewnią takie atrakcje. Warto aby wszystko było dopasowane do aktualnych potrzeb Twoich pociech, bo wtedy i ty sobie odpoczniesz.

Jak szukać idealnych miejsc na wypoczynek?

Warto zapytać innych o poradę, rekomendacje, wypytać o szczegóły i udogodnienia. Inni rodzice, mogą być istną skarbnicą wiedzy. Możesz też skorzystać z portali internetowych, gdzie znajdziesz sporo inspiracji. Dzięki odpowiednim przygotowaniom nie pojedziesz na wakacje na chybił-trafił.

Ostatnio znalazłam portal http://www.wakacjezdzieckiem.pl/, w którym zgromadzone zostały przeróżne propozycje na wakacje z dziećmi w całej Polsce. Jest to baza ośrodków, hoteli pensjonatów przyjaznych rodzinie. Na stronie znajduje się też wiele ofert specjalnych (np. majówka), polecane obiekty, atrakcje dla dzieci i porady. Wszystko w jednym miejscu. Pracownicy portalu weryfikują warunki i oferty w poszczególnych hotelach. Powoli więc zaczęłam szukać nowego miejsca na wypoczynek dla naszej rodziny w górach. Bo tęsknię za chodzeniem….

Wakacje to wspaniały, rodzinny czas. Warto więc szukać miejsc, w którym każdy z nas będzie mógł sobie wypocząć.

Korzystając z okazji, chciałam się zapytać: Czy masz jakieś ulubione miejsce na wakacje z rodziną? Podziel się z nami swoją opinią!

Bądź towarzyski, podziel się!