Dodatcje dla kobiet. Czyli o rozkręcaniu własnego biznesu na macierzyńskim i nie tylko. 0

Ja zawsze stoję murem za babami i zawsze będe namawiać Was/Nas wszystkie do pracy nad sobą, odkrywania siebie i rzecz oczywista – sprawdzania siebie w biznesie. Nie bedąc odkrywczą powtórzę moje stare hasło: „Matka potrafi!” i dodam Mamy do boju ;-)! Oczywiście w świetle ostatnich refleksji na temat zarządzania czasem na macierzyńskim (Zarządzanie swoim czasem na Macierzyńskim, cz. 1) nie napiszę, że już po porodzie macie sobie wyprówać żyły i pracować na maxa nad rozkręcaniem biznesu….

Natomiast…

Zachęcę (mam taką nadzieję) do przemyśleń nad zalożeniem własnej firmy. Bo nikt Nam releksji nie zabroni, nikt nam również nie może zakazać realizacji własnych marzeń. I do tego chciałabym Was przede wszystkim namówić.

Macierzyński daje bezpieczeństwo

Bo jesteście (z reguły, ale nie czepiajmy się tutaj proszę słów ;-)) zatrudnione, co miesiąc dostajecie kasę na konto, jesteście w domu, chodzicie na długie spacery, na których (kiedy maluch śpi) aż się prosi trochę poszaleć w myślach, pomarzyć i poplanować.

A jeśli nie jesteście zatrudnione, to aplikuje się to samo – zawsze możecie marzyć i planować!

Dlaczego więc nie pomarzyć o własnej firmie?

Nie wiesz co robić, tak?

A co lubisz? Co sprawia ci przyjemność ? Co cię motywuje i cieszy? Nad czym mogłabyś ślęczeć godzinami?

Lubię film Julia & Julia?. Jest tam jeden krótki dialog w restauracji, kiedy Julia…. rozmawia z mężem o tym co mogłaby robić i co lubi… w końcu odpowiada coś w rodzaju: „Kocham jeść” i faktycznie tym się oczywiście zajmuje, z fantastycznym dla niej skutkiem.

A więc to, co kochasz robić i jakie pomysły chodzą Ci po głowię, da Ci wreszcie odpowiedź na to, co mogłabyś robić w swoim życiu, i jaką firmę założyć.

A kiedy już masz Bezpieczeństwo i Pomysł to

Najwyższy czas, aby poplanować!

Również idealnym rozwiązaniem okazują się SPACERY. Bo najczęściej tu Drogie Mamy mamy czas na refleksję i planning ;-).

Więc planujemy:

  1. Mamy pomysł.
  2. Jaka będzie nazwa firmy?
  3. Czym ma się ta firma zajmować?
  4. W jaki sposób firma będzie wykonywać zlecenia lub/i produkować, itp. itd.?
  5. Ile pieniędzy potrzeba na założenie firmy i przede wszystkim – czy je :-)  mam? Tu, właśnie w tym punkcie może nastąpić gwałtowna śmierć pomysłu ;-) i naszych marzeń, kiedy właśnie spotkamy się ze szklaną ścianą w postaci oczywistego braku ‚kasy’ na nasze upragnione przedsięwzięcie.

….pospieszę więc z pomocą i pokażę, co wczoraj trafiło w moje ręce – taka oto informacja:

PARP oferuje 40.000,00 PLN na założenie firmy, tylko dla kobiet!

W marcu 2015 rusza program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który będzie oferował niskooprocentowane pożyczki dla kobiet. W ramach programu można uzyskać pożyczkę od 20.000,00 do 40.000,00 PLN, która przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom, które nie miały wcześniej założonej firmy.

Oprocentowanie pożyczki to 2% w skali roku. Pożyczka jest udzielana na 5 lat, ale przedsięwzięcie na które udzielona jest pożyczka musi być zrealizowana w okresie 12 miesięcy. Program skierowany jest wyłącznie do kobiet.

Na stronie Ministerstwa Gospodarki czytamy:

„Pożyczka dla kobiet w kwocie od 20 000 zł do 40 000 zł może być przeznaczona na pokrycie wydatków, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą być one związane z nabyciem albo wytworzeniem środków trwałych (z wyłączeniem nieruchomości), zakupem usług (z wyłączeniem usług doradczych), zakupem wartości niematerialnych i prawnych, adaptacją obiektów biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych, zakupem materiałów i wyposażaniem oraz ustanowieniem lub utrzymaniem zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy pożyczki.”

więcej szczegółów znajdziecie właśnie tutaj:

http://www.mg.gov.pl/node/22213

Oprócz tego isnieje jeszcze bliźniaczy program, skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Dotyczy jednak wyłącznie studentów i osób bezrobotnych. W tym przypadku można pozyskac do 75.000,00 PLN pożyczki. Informację znajdziecie tutaj:

http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/6707/75_tys__zl_na_zalozenie_firmy__pieniadze_leza_na_ulicy

A tu jeszcze filmik z programu:

Mamy więc czas na przemyślenia, pomysł, plan działania, a na koniec możemy też spróbować załatwić finansowanie! Pozostaje więc wyruszyć na spacer i wszystko przemyśleć :-)

Mamy do boju ;-)!

 

 

Bądź towarzyski, podziel się!