Kokon dla niemowlaka. Dlaczego niemowlęta lubią być otulone? 5

bm_Logo_2

Próbowałaś kiedyś zrobić coś takiego? Twój nowo narodzony maluszek krzyczy w niebo głosy i nie potrafisz go uspokoić w żaden sposób. W pewnym momencie bierzesz otulacz, kładziesz na nim dziecko i szczelnie je otulasz? W ułamku sekundy noworodek przestaje płakać. Mi to pomogło wiele razy. Oczywiście nie powiem Ci, że jest to recepta na każdy płacz dziecka, ale mimo wszystko jest to jedna z najlepszych metod. Już samo szczelne i stosunkowo ciasne otulenie (owinięcie) jest tym, czego takie dzieci bardzo potrzebują.

Dlaczego otulamy noworodka?

otulacz

Jest tak naprawdę kilka głównych powodów.

1.Zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS – zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej

W 2007 Journal of Pediatrics przeprowadził szerokie badania dotyczące otulania dzieci. Jednym z bardziej zaskakujących i pozytywnych wyników był fakt, iż zmniejsza ono ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Generalnie chodzi o to, że dziecko zawinięte nie zakryje sobie twarzy kołdrą czy innym okryciem, co mogłoby powodować podduszenie. W otulaczu istnieje również mniejsze ryzyko przewrócenia się dziecka na brzuszek. Zarówno zakrycie czymś twarzy, jak i przewrócenie się na brzuch noworodka mogą być czynnikami wywołującym SIDS.

Uwaga! Dzieci otulamy do max. 2 miesiąca życia, pod warunkiem, że nie wiercą się za bardzo i nie ma ryzyka, że w otulaczu przewrócą się na brzuszek. Nigdy nie kładziemy maluchów, zawiniętych w otulacz na brzuszku! Otulanie ma zastosowanie tylko w przypadku dzieci śpiących na plecach.

2. Działanie kojąco-uspokajające

Niektóre dzieci uspokajają się błyskawicznie, kiedy je zawijamy, inne z kolei będą głośno płakać. W tym drugim przypadku nie powinniśmy jednak traktować tego, jako oznaki, że trzeba je rozwiązać. Po owinięciu powinniśmy je pokołysać, dać smoczek, utulić. Zawinięcie w  takim przypadku jest więc jednym z kroków całej sekwencji uspokajania/ usypiania.

Dlaczego niemowlęta lubią być otulone

3. Usprawnia rozwój mięśniowo-nerwowy

Kiedyś myślałam, że noworodek musi mieć przestrzeń, swobodę, luz, aby mógł ćwiczyć swoje mięśnie. Jednak, jak się okazuje większość z wykonywanych przez noworodka ruchów jest niezamierzona i przypadkowa. Wbrew pozorom, to unieruchomienie pozwala na lepsze rozwinięcie umiejętności motorycznych, bo dzieci zaczynają w sposób „celowy” napinać swoje mięśnie. Owijanie, jest szczególnie dobre w przypadku wcześniaków.

4. Płacz niemowlaka

Owijanie i otulanie to nie remedium na każdy płacz dziecka. Jest jednak bardzo pomocne w uspokajaniu. Zawijanie zmniejsza ilość płaczu dziecka nawet o ok. 28%.

5.Dziecko śpi lepiej

Zawinięte dzieci śpią lepiej i dłużej. Otulenie zabezpiecza dzieci przed wybudzaniem się ze snu, które może być spowodowane niekontrolowanymi ruchami nóżek i rączek.

Noworodki śpią cały dzień, ale niektóre częściej się budzą. Zawinięte w otulacz będą spały w dłuższych przedziałach czasu.

I jeszcze kilka innych….

6. Otulanie może koić ból niemowląt.

7. Stanowi wsparcie terapii noworodków z uszkodzeniami mózgu.

8. Może być pomocne w regulowaniu temperatury noworodków ale należy być ostrożnym, aby również nie przegrzać dziecka.

O czym jednak należy pamiętać…..

Owijanie ma mnóstwo zalet, ale może być też w pewnych okolicznościach niebezpieczne:

1.Może zwiększać ryzyko dysplazji stawów biodrowych.

2. Należy zaprzestać owijania, kiedy dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna się ruszać i może się przewrócić na brzuszek. Mamy wtedy zwiększone ryzyko wystąpienia SIDS. W praktyce oznacza to, że owijamy do 2 miesiąca życia.

Co jeszcze?

Niewiele na ten temat znalazłam, ale mimo, że ma wiele zalet, sama nie zawijałam w otulacze na noc ani Adasia ani Leo. Moim zdaniem przy dzieciach nigdy ostrożności za wiele. Na noc preferuję: beciki (bez sznurków i wiązań! Tylko zapinane na rzepy), śpiworki i kokony. Trochę napiszę o kokonie, bo tego jeszcze na blogu nie było.

Kokon dla niemowlaka

kokon

Ustalmy jedno – dzięki Wam zainteresowałam się kokonami. Ponieważ dostałam wiele pytań, postanowiłam, że je przetestujemy. Wybór padł na kokon od Tiny Star. Szczerze mówiąc nie wiedziałam, że są takie fajne i mają aż tyle zastosowań.

kokon Tiny Star

Kokon to materacyk, obszyty wysokimi brzegami, które z jednej strony mają wiązanie. Mi kojarzy się z pontonem i faktycznie coś w tym jest, bo otulone w nim dziecko czuje się przytulnie i bezpiecznie. Kokon stanowi fajny odpowiednik łóżeczka dla dziecka. Przydaje się podobnie, jak i Memola na różne wyjazdy. Jest lekki i poręczny i zawsze możemy go zabrać ze sobą.

kokon dla niemowlaka

Kokon to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, śpiących z dzieckiem. Może i zajmuje trochę miejsca na łóżku, za to tworzy barierę ochronną dla śpiącego w nim dziecka i zmniejsza ryzyko, że któreś z rodziców nieuważnie przygniecie malucha. Dla mnie to ważne. Leo śpi w Memoli, ale czasem, gdyby jest cięższa noc, zabieramy go do nas do łózka. Gdyby nie kokon, nie odważyłabym się na to tak wcześnie (Bezpieczne spanie w jednym łożku (co-sleeping)).

płacz niemowlaka 1

płacz niemowlaka

Wkładam kokon do naszej Memoli i Leo uwielbia się w takim zestawie kołysać. Szybko zasypia, wygodnie mu się leży, gdy bawi się naszą nieśmiertelną czarno-białą piłką.

kokon memola

Niestety, ale mój obecny wózek spacerowy ma chyba najgorszą z możliwych amortyzację i szukałam sposobu na to, aby Leo mógł w nim jeździć wygodnie. Rozwiązaniem okazał się kokon. Wcześniej używałam becików, aby zwiększyć amortyzację, a czasem nawet otulałam Leo nimi naokoło, aby nie czuł wstrząsów, które wybudzały go ze snu. Kokon sprawdził się doskonale. Będzie idealny jeśli lubicie chodzić szybko z wózkiem lub macie wózek biegowy.

kokon 2

Kokon pozwala na układanie malucha w różnych pozycjach, o wiele łatwiej można położyć dziecko na konkretnym boku.

Jest przytulny i wygodny, spełnia więc rolę takiego większego otulacza. No i dziecko może w nim spać przez znacznie dłuższy czas. Dzięki wiązaniom, rośnie razem z maluszkiem.

płacz niemowlaka 3

płacz niemowlaka 4

Kokon – Tiny Star

Kocyk – Tiny Star

Pieluszka Bambusowa – Tiny Star

Multisensoryczna kołysko-huśtawka – Memola

Bądź towarzyski, podziel się!