Co zawdzięczam dziadkom moich dzieci 0

Byłam przyzwyczajona do życzeń, upominków i pamiętania, doceniania dziadków za czas, jaki z nami spędzili, gdy byłyśmy z moją siostrą małe, wspominania: zabaw, nauki pieczenia, jazdy na łyżwach, teatrzyków wystawianych na osiedlu, czy namiotów, które rozbijali nam przed domem. Miałam udane dzieciństwo i spora w tym zasługa właśnie moich dziadków. Dali nam przede wszystkim dużo miłości, mnóstwo swojego czasu i nauczyli naprawdę wielu rzeczy.

A teraz? Teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej doceniam rolę, jaką odegrali w naszym życiu…..

Moje dzieciństwo było magiczne, przepełnione miłością, troską, pozwoliło mi rozwinąć skrzydła, dzięki którym mogłam lecieć beztrosko w dorosłość. I o tym samym marzę dla moich chłopców.

Dziadkowie

są mostem pomiędzy przeszłością i przyszłością, po którym stąpa dzieciństwo. Kiedy dorastamy często przestajemy ich doceniać, aby potem ponownie wrócić z wdzięcznością za wszystko, co nam w naszym życiu ofiarowali.

A gdy rodzą nam się dzieci, to właśnie nasi rodzice przechodzą transformację od macierzyństwa i ojcostwa do bycia dziadkami.

Adaś i Leo mają to szczęście, że mają wspaniałych dziadków z obu stron (i od mamy i od taty). Do tego oczywiście jest też i jedna prababcia (moja babcia). 5-ciokrotnie więc zostali obdarowani przez los, ludźmi, którzy bezinteresownie poświęcają im swój czas i dają miłość.

Po co nam dorosłym dziadkowie dla naszych dzieci?

Dziś przewrotnie stawiam to pytanie, bo często zapominamy docenić rolę, jaką odgrywają dziadkowie, nie tylko wobec wnucząt, ale również, a może i przede wszystkim wobec nas (rodziców) samych :-)

Dziadkowie mają czas, aby cieszyć się w pełni chwilami, spędzanym z wnukami.

To takie oczywiste, prawda? Tyle że oni potrafią ten czas celebrować. Nie spieszą się do pracy, nie gonią. Dla nich chwila ma zupełnie inny wymiar, niż dla zagonionych i ciągle czymś zajętych rodziców.

Bo takie przecież mamy czasy, że musimy pracować, że jesteśmy zajęci, że nasz dzień wypełniony jest po brzegi różnymi obowiązkami. I czasem ciężko się zatrzymać.

Dziadkowie żyją tu i teraz. Urodzili się w innych czasach, przeżyli swoje, nie spieszą się, potrafią skupić się na dziecku i dać mu to, czego najbardziej potrzebuje – swoją uważność :-)

Od dziadków dziecko może się naprawdę wiele nauczyć

Mam taki film z dzieciństwa. Stoję przy torcie, a babcia instruuje mnie, że mam nasączać dokładnie brzeżki, żeby tort był naprawdę dobry….

Moja babcia nie potrafi już piec, a kiedyś była z tego znana. Teraz ja i moja siostra nosimy tą wiedzę w sobie. Kochamy piec, uwielbiamy wyszukiwać nowe przepisy, a niektórzy mówią, że całkiem nieźle nam to wychodzi. Babcia nauczyła mnie też szyć na maszynie (tak, w wieku 7 lat pocięłam jej firanki i kilka sukienek…..), zaraziła pasją do pisania i rozkochała w teatrze, a na dodatek zafascynowała geografią i fizyką ;-). Dziadek z kolei pokazał, że liczy się pracowitość i zasady.

W przeciwieństwie do rodziców, dziadkowie są zawsze bardzo cierpliwi

Zupełnie inaczej podchodzą do wielu rzeczy. Najczęściej są bardziej spokojni i opanowani. Czasem rozpieszczają nam dzieci, ale w końcu taka ich rola J Mają być przeciwwagą dla rodziców, którzy z reguły starają się utrzymać dyscyplinę J

Dziadkowie mogą bez końca mówić i słuchać o swoich wnukach

Kto, jak nie oni ;-)? Moja mama mnie trochę śmieszy ;-) Kiedyś się wściekała, że „inni tyle gadają o tych swoich wnukach”, a teraz sama zamęcza tych „innych” zdjęciami i opowieściami o swoich własnych ;-)))))

Dziadkowie są starsi i mądrzejsi

Czasem zapominamy o tym, że oprócz „info z netu” istnieje mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie przez ŻYWYCH ludzi :-) Dziadkowie są nośnikami tradycji, przekazują wiedzę.

Wspomnienia związane z dziadkami

Są jednymi z cenniejszych rzeczy w naszym życiu. W nich przecież ukryte jest całe nasze dzieciństwo:-)

Dziadkowie pomagają rodzicom

Moja mama nie jest jeszcze na emeryturze, ale zawsze mogę na nią liczyć. Gdyby nie ona czasem chyba nie wyszłabym z domu ;-) Kiedy T. jest daleko to babcia jest pierwszą osobą, która przyjedzie na każde zawołanie.

Dziadkowie wyręczają nas w wielu rzeczach. Zdarzają się sytuację, że tylko oni wiedzą, jak się zająć dzieckiem, kiedy mama jest tuż po porodzie. Dzięki nim mama może wyjść z domu, poćwiczyć, wrócić do pracy.

Dlatego w dzisiejszym dniu chciałabym IM wszystkim podziękować po prostu za to, że SĄ! że nam pomagają, że kochają swoje wnuki, że uczestniczą w naszym życiu :-)

Wszystkiego najlepszego z Okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka! :-)

 Zdjęci pochodzi z PEXELS

 

Bądź towarzyski, podziel się!