Bieganie JESIENIĄ. Jak się do tego przygotować? 4

Nadeszły już na dobre zimne dni i jeszcze chłodniejsze noce. To oczywiście nie powstrzymuje mnie przed moimi marszo-biegami, bo dla mnie nie ma tu wymówek. Ładuję 8-kilogramowego Leonka w gondolę x-run i truchtamy po asfaltowej jezdni tam i z powrotem. Nie robimy nie wiadomo ile km, bo dziennie, w zależności od nastroju pasażera robimy coś między 5 a 8 (9- to już mega szczęście) km.

Strój do biegania

bieganie

Pierwszy strój do biegania skompletowałam dwa lata temu, kiedy postanowiłam, że bieganie stanie się też i moim sportem. Od tamtej pory biegałam mniej lub więcej, a w ciąży niestety wcale…. A teraz kiedy zostałam mamą po raz drugi, Leo ma 6 miesięcy, a ja jestem na macierzyńskim i chadzam na dłuuugaśne spacery, ponownie wracam do tematu, mając przed sobą widok na chłodną jesień i mroźną ;) zimę.

Postanowiłam się do tego dobrze przygotować :-) Aby tyłek nie zmarzł, nogi nie odmówiły posłuszeństwa i przede wszystkim mój maluszek miał komfortową jazdę.

Ubranie do biegania. Co na grzbiet?

Jesienią warto ubrać się ciepło, ale nie za ciepło ;-) Najważniejsza jest tutaj ochrona przed wiatrem i zimnym deszczem.

Bielizna termiczna

Na górę (i pod spód ;-)) proponuję bieliznę termiczną lub bluzę. Jeśli jest bardzo zimno możemy dodatkowo ubrać pod nią lub na nią koszulkę.

Kurtka– coś co ochroni nas przed zimnym wiatrem i deszczem

kurtka-do-biegania

Kurtka musi spełniać trzy funkcje. Powinna być oddychająca, chronić przed deszczem i wiatrem. Najważniejsza jest oczywiści pierwsza funkcja, kolejna to ochrona przed wiatrem, a na samym końcu ochrona przed deszczem. Jesienią dużo wieje, czasem pada. Nie ma nic gorszego niż spocone ciało w połączeniu z zimnym wiatrem, dlatego tak ważne jest, aby kurtka z jednej strony nie zatrzymywała pary wodnej a z drugiej chroniła przed podmuchem zimnego powietrza. Funkcja wodoodporności jest mniej ważna gdyż ostatecznie, jeśli będzie lać to pewnie i tak długo nie pobiegamy.

Co jeszcze? Kurtka powinna być przede wszystkim lekka, cienka, najlepiej z kapturem i gumkami wokół nadgarstków.

stroj-do-biegania

Ja mam taką kurteczkę jak na zdjęciu (ELIO, Kalenji, Decathlon). Kurtka spełnia wszystkie powyższe wymagania, a dodatkowo jest przeznaczona do biegania w deszczu do 60 minut. Posiada również mocne odblaski, które znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu.

Ciepłochronna kurtka

Bardzo fajne są też kurtki, które zapewniają izolację termiczną. Najczęściej nie są one nieprzemakalne, ale mają do spełnienia inną funkcję – zapobiec przed zmarznięciem podczas biegu.

Testuję ostatnio kurtkę KPLAY Od Decathlon, która zbudowana jest w bardzo ciekawy sposób. Cała uszyta jest z ciepłochronnej tkaniny, a oprócz tego górna jej część jest pokryta dodatkowo materiałem chroniącym przed wiatrem. Posiada bardzo fajne rozwiązanie w postaci kieszeni na smartfon, zintegrowanej z zasuwaną kieszenią.

Ciepłe spodnie do biegania

ubranie-do-biegania

kalenji

Używałam już wielu spodni. I tych znanych marek i różnych innych. W żadnych jednak nie czułam się tak zgrabnie jak w Ekiden-warm (hi hi) ;-). Materiał jest gładki i bardzo przyjemny w dotyku, szczególnie jego wewnętrzna warstwa. Do tego ładnie „ściąga” ciało ;-) Mają proste szwy, dzięki którym nie pogrubiają, wewnętrzną małą kieszonkę na klucze, sznurek w pasie i oczywiście znaczek odblaskowy. Oprócz tego mogą pochwalić się niezłą ceną – 49 zł. Więc jak za zimowe, ciepłe spodnie do biegania to całkiem nieźle :-)

Buty do biegania? Jakie? Do jakiej powierzchni?

Wbrew pozorom nie ma jednych butów do biegania, które byłyby idealne do każdej nawierzchni i sytuacji. No może są, ja jednak preferuję kiedy są odpowiednio do nich dobrane. Obecnie, ze względu na wiek, Leo nadal jeździ w gondoli i pewnie trochę jeszcze będziemy z niej korzystać, bo ja nie przenoszę niesiedzącego dziecka do spacerówki, tym bardziej że o wiele wygodniej śpi mu się właśnie w pozycji w pełni leżącej, pod ciepłym śpiworkiem. Gondola jednak nie nadaje się do jazdy w terenie. Przede wszystkim jednak przeciwwskazaniem będzie tutaj wiek małego pasażera. Dlatego uprawiamy lekkie marszobiegi po utwardzonej powierzchni, po której wózek pcha się lekko, bez odczuwalnych turbulencji dla dziecka. W związku z tym musiałam dobrać odpowiednie buty.

buty-do-biegania

Mój wybór padł na przepięknie fioletowe panterki ;-) Elioprime od Kalenji. Pod pietą mają system, który zapewnia lepsze pochłanianie wstrząsów (to opatentowany system amortyzacji z tyłu na wysokości pięty – o kształcie pierścienia. Pusta przestrzeń pośrodku pozwala rozprowadzić falę uderzeniową). Dzięki odpowiedniej budowie stopa jest trzymana stabilnie i dobrze ustawia się podczas biegu. Są zbudowane z pianek o różnej gęstości, co zmniejsza męczliwość stopy podczas biegu. Są niesamowicie lekkie i wygodne, dobrze się dopasowują do ruchu stopy. Posiadają odblaski z przodu i z tyłu. No i na prawdę fajnie wyglądają :-)

Co na głowę i na ręce?

Na głowę ubieram opaskę albo oddychającą czapkę, a na dłonie rękawiczki do biegania.

Wózek do biegania

x-lander

Obecnie używamy wózka X-RUN x-lander w wersji z gondolą. Recenzję opcji spacerowej znajdziecie tutaj:Bieganie po ciąży. Kiedy można zacząć biegać?

Wózek jest lekki i bardzo dobrze się go prowadzi jedną ręką, posiada rowerowe, lekko nachylone do środka (tylne) koła. Gondola nie jest ogromna, dzięki czemu maluszek nie przesuwa się w niej podczas biegu.

x-run

Podobnie jak niemal każdy wózek biegowy x-run nie posiada amortyzacji, dlatego używamy go obecnie tylko i wyłącznie do biegów po gładkiej powierzchni.

W zasadzie odradzam 3 rzeczy:

- biegania z wózkiem, który nie jest przystosowany do biegania

- biegania z wózkiem po lesie, jeśli nasze dziecko ma dopiero kilka miesięcy

- wkładania do biegowej (czy innej) spacerówki dziecka, które jeszcze nie siedzi

A poza wyżej wymienionymi trzema – w żadnym wypadku nie biegamy z noworodkiem, w żadnym wypadku nie narażamy dziecka na niepotrzebne wstrząsy. Nasze najważniejsze zadanie to zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić tych warunków, to odpada bieganie z wózkiem.

wozek-do-biegania

Odblaski na drodze

I na sam koniec dodam tylko, że cała powyższa lista nie ma znaczenia, jeśli na drodze nie widać wózka i nas. Dlatego zawsze dbajmy nie tylko o odblaski na ubraniach, ale i dodatkowe na wózku, zakładajmy paski na ramiona czy całe odblaskowe kamizelki. Nigdy też nie biegamy z wózkiem przy ruchliwej ulicy, wybieramy w pełni bezpieczne miejsca. Nie przebiegamy przez ulicę zanim nie upewnimy się, że nic nie jedzie. Lepiej sprawdzić to 1000 razy niż narazić siebie i maluszka na niebezpieczeństwo.

A kiedy już o wszystko zadbamy – nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć nam szerokiej drogi ;-)

 

 

Bądź towarzyski, podziel się!