Bezpieczna jazda w foteliku samochodowym. 18 rad, o których warto pamiętać. 2

Przepisy ustawy z dnia 20.06.1997r. „Prawo o ruchu drogowym” (Dz. U. Nr 108 z 2005r., poz. 908) jasno określają sposób przewożenia dzieci w samochodzie. W art. 39. w ust. 3. Znajdziemy: „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”.

Od chwili narodzin dziecko powinno więc być przewożone w specjalnym foteliku. I nie ma miejsca tu na żadną improwizację, czy obejście przepisów. Dzisiaj więc wrzucam 18 zasad, dzięki którym mam nadzieje przewożenie maluszków w autach będzie bardziej bezpieczne. Jeśli czegoś Wam na tej liście brakuje – piszcie proszę w komentarzach pod tekstem :-)

1. Przede wszystkim fotelik musi być dobrze dobrany – i do dziecka i do samochodu, którym jeździmy.
Nigdy nie kupuj fotelika bez wcześniejszej przymiarki w samochodzie (Foteliki samochodowe. 12 rzeczy, które warto wiedzieć, decydując się na zakup). To może wydawać się dodatkowym, niepotrzebnym zachodem, ale mimo wszystko warto. Odpowiednie dopasowanie jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa naszego dziecka, dlatego lepiej pojechać do sklepu stacjonarnego i wszystko sprawdzić na miejscu. Jeśli cena przez Internet jest niższa, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby potem ten fotelik zamówić

2. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w ISOFIX, warto wybrać fotelik, który możemy zamontować przy jego użyciu. Jeśli fotelik mocujemy z pomocą pasów, czasem zdarzają się luzy, które mogą powodować, że fotelik jest niestabilny. Więcej o ISOFIX przeczytacie TU Foteliki samochodowe. 12 rzeczy, które warto wiedzieć, decydując się na zakup

3. Fotelik musi być dostosowany do wieku i wielkości/ wagi/ wysokości dziecka.

4. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto aby ktoś siedział z dzieckiem z tyłu. Uwaga ta odnosi się szczególnie do niemowlaków. I spełniamy ją o ile to jest możliwe. Możemy mieć np. trójkę dzieci i nie ma takiej opcji, albo po wstawieniu 2 fotelików, nikt się już więcej nie zmieści.

5. W trakcie jazdy nigdy nie bierz dziecka na ręce, nie przewoź w nosidłach ani na poduszkach do karmienia. Podczas uderzenia dziecko odczuwalnie przybiera wielokrotność masy swojego ciało, co powoduje, że leci np. do przodu. Nie jesteśmy w stanie go utrzymać.

6. Nie przewoź dziecka w gondoli.
Zdarzają się wózki, które mają gondole do przewożenia w samochodzie. Znam też i tego typu „foteliki”. Osobiście jednak odradzam. Mimo, że prawo dopuszcza takie rozwiązanie, gondolę radzę stosować tylko w przypadkach dzieci, które z powodów zdrowotnych nie mogą być w inny sposób przewożone. W każdej innej sytuacji zdecydowanie wybrałabym fotelik.

7. Uważaj, aby w trakcie jazdy nie przegrzać dziecka. Z jednej strony chodzi o ubiór i tu odradzam przewożenie dziecka w czapce, z drugiej strony najczęściej foteliki dla noworodków mają kiepską wentylację, a więc szczególnie w gorące dni, siedzące w nich dziecko będzie się pocić. Dlatego warto taki fotelik wyścielić np. pieluchą tetrową.

Co jeszcze? Wiadomo, w upalne dni świeci słońce, zazwyczaj wtedy zasłaniamy dziecko, jak się da i czym się da, a to budką, a to pieluchą z przodu. Musimy jednak być czujni. W taki sposób dramatycznie ograniczamy cyrkulację powietrza, powodując, że do dziecka dociera go znacznie mniej. Dziecko może się nie tylko nadmiernie przegrzać, co może mieć bardzo złe skutki, ale również nie mieć czym oddychać. Polecam dlatego osłonki na okna – nie kosztują dużo, a sporo zasłaniają. Warto również siedzieć z dzieckiem z tyłu i przede wszystkim wybrać fotelik, który pozwoli na swobodny przepływ powietrza, jak np. Cybex Pallas M-Fix (Recenzja fotelika Cybex Pallas M-Fix)

recenzja fotelika

8. Najbardziej bezpiecznym miejscem do przewożenia dziecka w foteliku jest środek tylnej kanapy, pod warunkiem, że miejsce to jest wyposażone albo w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa albo (i) w system ISOFIX. Musi być też dostatecznie szerokie, aby zmieścił się na nim fotelik. Prawo pozwala na przewożenie dzieci na siedzeniu z przodu, obok kierowcy, jeśli nie ma tam poduszki powietrznej lub możemy ją wyłączyć. Lepiej jednak nie podejmować takiego ryzyka.

9. Jak najdłużej wozimy dzieci tyłem do kierunku jazdy. Zalecenia mówią o wieku do 4 lat. Oczywiście nie każde dziecko jest w stanie w ten sposób jeździć. Znajdziemy też foteliki, jak np. SIRONA od Cybex, które obracają się również przodem do kierunku jazdy. SIRONA pozwala na obrót 360 stopni.

sirona

10. W trakcie jazdy dzieci nie karmimy, a tych najmłodszych nie poimy np. mlekiem. Bo nawet w wyniku gwałtownego zahamowania dziecko może się zachłysnąć lub uderzyć (np. butelką). Znam dziewczynę, która jako 3-latka piła coca colę w aucie w momencie wypadku. Przeżyła, bo na szczęście skończyło się jedynie na przecięciu ust, na tyle dużym, że zawsze będzie o tym pamiętać :-)

11. Długa podróż – pamiętaj o tym, aby dziecko dużo piło. Bo o odwodnienie bardzo łatwo. Dlatego jeśli jedziesz z niemowlakiem – koniecznie zatrzymuj się na przerwy i karm piersią lub z butelki.

12. W trakcie jazdy z noworodkiem czy kilkumiesięcznym niemowlakiem zawsze sprawdzaj, czy wszystko jest w porządku. Jeśli w samochodzie jest tylko kierowca i dziecko, warto umieścić z tyłu lusterko, aby dziecko było dla nas widoczne. Oprócz tego moim zdaniem przydatne są monitory oddechu czy nianie video. Niestety, ale zdarzały się sytuacje, gdzie dziecko dusiło się w foteliku samochodowym, a rodzic tego nie widział.

Dlatego, bez względu na wiek dziecka….

13. Zanim ruszysz, sprawdź jeszcze raz dokładnie, jak siedzi Twoje dziecko w foteliku. Jeśli jest nim noworodek – usuń wszelkie rzeczy które mogłyby się mu okręcić wokół szyi. Sprawdź jak ma ułożoną szyję i głowę, upewnij się, że nie są one zbytnio zgięte (np. do klatki piersiowej). Jeśli jedziesz sam(a) z noworodkiem, polecam (jeśli to możliwe) co jakiś czas się zatrzymać i sprawdzić czy wszystko jest ok. – nie tylko oddychanie, ale tez np. czy dziecko nam się zbytnio nie przegrzewa.

Jeśli masz starsze dzieci, które mogą rozpiąć sobie pasy – zawsze upewnij się, nawet kilka razy (i przed ruszeniem i w trakcie jazdy), czy dziecko się nie wypięło, nie zdjęło pasów z ramion, itp.

14. Sprawdź czy pasy nie są zapięte za luźno. Pasy muszą być zapięte mocno po to, aby spełniały swoją funkcję i zabezpieczały nasze dziecko. Jeśli są za luźne, dziecko może się z nich wyplątać i podczas potencjalnego zderzenia nie będzie chronione.

Osobiście bardzo lubię rozwiązanie zaproponowane przez Cybex w fotelikach Pallas M i M-Fix. Posiadają regulowaną osłonę tułowia, pełniącą rolę poduszki powietrznej. Dzięki niej szelki nie wbijają się w ciało dziecka, a ono samo (w tym wrażliwe okolice szyi oraz ramion) jest dużo lepiej chronione. Osłony tego typu można regulować i dopasować do ciała dziecka (Recenzja fotelika Cybex Pallas M-Fix)

pallas m-fix

testy fotelików

15. Zimą nie przewoź dziecka w kurtce. Kurtka może powodować, że pasy ześlizgną się z dziecka i będziemy mieć do czynienia z sytuacją, jak opisana powyżej (pkt. 14).

16. Jeśli dziecko płacze – zatrzymaj się. Po pierwsze nie warto prowadzić samochodu w pośpiechu i gdy towarzyszą nam złe emocje, jak rozdrażnienie, zdenerwowanie. Wszystko to wpływa na zmniejszenie naszej koncentracji i może doprowadzić do wypadku. Płacz dziecka, czy jak często się to zdarza w przypadku niemowlaków histeryczne zanoszenie się „rykiem”, skutecznie dekoncentrują dorosłych. Inny powód dotyczy oczywiście dziecka. Jeśli płącze, to być może coś jest nie tak, może jest mu niewygodnie, gorąco, źle się czuje. Jako rodzice musimy takie rzeczy zawsze sprawdzać. I naprawdę lepiej jechać odcinek 50 km z 10 przystankami w ciągu 2 godzin, niż się spieszyć i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

17. Ponad wszystko bądź skoncentrowany(a) na jeździe. Myśl o tym, że wieziesz dziecko, nie wertuj telefonu, nie rozmawiaj, nie odpisuj na maile, nie czytaj Facebooka! Ścisz radio, skoncentruj się na drodze i uważaj na innych kierowców.

18. Dodatkowo:

- dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony ulicy
- przewożąc dzieci zawsze jeździmy z bezpieczną prędkością
- w trakcie jazdy z dzieckiem nigdy nie wykonuj gwałtownych manewrów, jak np. wyprzedzanie, nagłe hamowanie, itp.

A kiedy wszystkie warunki już spełnione, nie pozostaje mi nic tylko życzyć Wam – Milej Drogi :-)!

Bądź towarzyski, podziel się!