Badania prenatalne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży 0

Dzisiaj zrobiłam całą baterię testów do wykrywania nieprawidłowości rozwojowych u płodu – badanie USG i testy przesiewowe. Dokładne wyliczenie ryzyka dostanę za tydzień. To niestety nie były tanie badania i byłam średnio zadowolona z faktu, że muszę wydać 500 zł na wyliczenie ryzyka nieprawidłowości i test PAPP-A. Niestety tego typu testy są zazwyczaj jeszcze droższe, a refundacja przysługuje po 35 roku życia lub w sytuacjach, gdy w poprzedniej ciąży wystąpiły nieprawidłowości, albo gdy istnieje ryzyko obciążenia genetycznego. Dla pokazania różnicy w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europejskich testy tego typu są bezpłatne, ale niestety nie u nas…

Ogólne tego typu badania dotyczą głównie wieku płodu. Test PAPP-A powinien być wykonywany pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży. Jest to badanie przesiewowe głównie w kierunku wykrycia u płodu zespołów: Downa, Edwardsa i Patau. Całościowo badania prenatalne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży składają się z oceny biochemicznych parametrów krwi matki i parametrów ultrasonograficznych płodu. W przypadku, gdy wyniki testów wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka należy je powtórzyć, a ostatecznie przeprowadzić badanie dość inwazyjną metodą amniopunkcji. Kobiety z reguły boją się tej metody, ponieważ istnieje ryzyko poronienia. Jednak z wywiadu, jaki zebrałam ilość powikłań i ich częstotliwość nie jest aż taka wielka. Trzeba tylko znaleźć dobry gabinet i trafić na właściwego lekarza. W tym wszystkim najgorsze chyba jest oczekiwanie i niepewność, jaka temu towarzyszy. Dość często zrobienie badania i oczekiwanie na wyniki zajmują niestety ok. 3 tygodni, a wiadomo stres robi wtedy swoje. Szkoda nas i tego maleństwa, które razem z nami czeka. Istnieje alternatywa dla amniopunkcji ale kosztuje ok. 2500 – 3000 zł. Test Nifty. Jest to nieinwazyjny test prenatalny, polegający na pobraniu krwi matki. Określa ryzyko wystąpienia aneuplodii (obecności dodatkowego chromosomu) poprzez odseparowanie materiału genetycznego dziecka (tzw. cffDNA) krążącego we krwi matki. DNA dziecka zostaje poddane analizie. Test wykrywa nieprawidłowości z 99% pewnością (a więc taką samą jak w przypadku amniopunkcji). Ogólnie przeznaczony jest do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosmów: 21, 18, 13 pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży.

W moim badaniu USG wszystko było jak najbardziej w porządku, ale musze poczekać około tygodnia na wyniki testu PAPP-A oraz dokładne wyliczenie ryzyka. Wzruszyłam się jak zobaczyłam naszego malucha. Ma już 82 mm i pięknie widać jego rączki i nóżki. Dodatkowo, już wiem, że na 99% to chłopiec!

Bądź towarzyski, podziel się!