Aktywność fizyczna w ciąży i po porodzie – ćwiczenia dla młodej mamy 0

Marzeniem każdej młodej mamy jest, aby powrócić do formy sprzed ciąży. Głodówki i intensywny wysiłek nie są jednak tutaj wskazane. Potrzeba solidnego planu treningowego, rozsądku oraz samodyscypliny, aby osiągnąć sukces, bez narażania swojego zdrowia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kobiety w dzisiejszych czasach świadomie planują macierzyństwo. Zwykle przygotowują się do tego przynajmniej przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat. Mają świadomość, że dzięki aktywności fizycznej, zdrowej diecie i po prostu dbaniu o siebie, będą w stanie znieść ciążę dużo lepiej, sam poród będzie łagodniejszy, a i po urodzeniu dziecka nie będzie problemów z powrotem do wcześniejszej formy.

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Jest to bardzo przydatne w trakcie ciąży, aby znieść wysiłek z nią związany. Zwiększony przepływ krwi przez macicę i łożysko wpłynie pozytywnie na rozwój płodu. Będąc aktywna w ciąży, utrzymasz przemianę materii na odpowiednim poziomie, a to przełoży się na kontrolowanie przyrostu masy ciała. W ten sposób można szybciej wrócić do formy po porodzie.

Wielu lekarzy twierdzi, że u kobiet wykonujących w ciąży proste ćwiczenia, rzadziej występuje przedwczesny poród, przenoszenie ciąży czy nieprawidłowe ułożenie płodu. Ponadto, młode mamy nie mają problemu z otyłością czy rozstępami.

Ćwiczenia w ciąży – przeciwwskazania

Nie wszystkie przyszłe mamy mogą ćwiczyć w ciąży. Jest szereg dolegliwości, które to uniemożliwiają. Do najpoważniejszych należą, m.in. krwawienia, niewydolność cieśniowo – szyjkowa, ciężkie postacie gestozy ciążowej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, infekcje, przeziębienie, gorączka, stan przedrzucawkowy i inne. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń w czasie ciąży należy bezwzględnie omówić to z lekarzem prowadzącym!

Podstawowe zasady podczas wykonywania ćwiczeń w ciąży

Pamiętaj, aby ćwiczyć jedynie wtedy, gdy lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, a pierwsze treningi można rozpocząć dopiero po upływie I trymestru ciąży. Podczas treningów należy pić dużo wody niegazowej. Nie należy wykonywać głębokich przysiadów, podnosić rąk powyżej linii barków, a także wykonywać ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. W III trymestrze ciąży nie można wykonywać ćwiczeń z obciążeniem, a każdy trening należy natychmiast przerwać, jeżeli odczuwasz ból podbrzusza, pleców lub głowy.

W ciąży zalecane są przede wszystkim spacery, ćwiczenia oddechowe, a także korygujące nieprawidłową postawę. Warto w II trymestrze ciąży włączyć do swojej aktywności ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Aktywność fizyczna po urodzeniu dziecka

Ruch po ciąży

Jeżeli rodziłaś naturalnie, pierwsze ćwiczenia możesz wykonywać już po 6 tygodniach. W przypadku cesarskiego cięcia, ten okres wydłuża się do kilku miesięcy. Decyzję o rozpoczęciu ćwiczeń zawsze należy podjąć po konsultacjach z lekarzem prowadzącym. Przed rozpoczęciem treningu, udaj się na wizytę do położnej lub lekarza, w celu skontrolowania mięśni brzucha – należy sprawdzić, czy nie został uszkodzony mięsień prosty brzucha.

Swoją przygodę z treningami rozpocznij od gimnastyki 2 razy w tygodniu. Najlepsze będą ćwiczenia poprawiające kondycję, a także rozciągające.

Ćwiczenia w domu dla kobiet po porodzie

Przykładowym ćwiczeniem, jakie możesz wykonać jest leżenie na boku. Rękę od podłogi połóż pod sobą, a drugą na karku. Będąc w takiej pozycji podciągaj łokieć do kolana. Poćwiczysz w ten sposób mięśnie skośne brzucha.

Kolejne ćwiczenie możesz wykonać wraz z dzieckiem. Połóż maluszka na brzuchu. Unieś wyprostowane nogi do góry. Złącz pięty, a palce rozstaw na boki. Utrzymuj nogi w takiej pozycji aż do drżenia mięśni.

Więcej informacji o zalecanych ćwiczeniach znajdziesz tutaj.

Zdrowe odżywianie po ciąży

Ćwiczenia po urodzeniu dziecka bardzo pomagają w powrocie do dawnej kondycji, jednak równie ważne jest, aby odpowiednio się odżywiać. Jeśli nie karmisz już piersią to możesz zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniej diety, która pomoże Ci szybko schudnąć i odzyskać dawną sylwetkę. Pamiętaj jednak, aby jakiekolwiek decyzje o przejściu na dietę odchudzającą podejmować dopiero po zakończeniu karmienia piersią, aby nie miało to szkodliwego wpływu na rozwój dziecka.

 

Bądź towarzyski, podziel się!